Facebook Pixel

Greyfurt Suyunun Faydaları ve Zararları

greyfurt-suyu-neye-iyi-gelir

Greyfurt suyunun faydaları en az meyvenin kendisi kadar merak edilir. Özellikle kış aylarında pazarlarda, marketlerde sıklıkla karşılaşılan meyve, turunçgiller ailesinin bir türüdür ve görünüşü itibariyle portakala oldukça çok benzetilir. Fakat dış kabuğu benzer gibi görünse de içi açıldığında rengi ve tadı başta olmak üzere pek de benzer olmadıkları görülür. Ekşimsi bir tadı vardır ve rengi kırmızıya dönüktür.

Meyve, kültür formda yetişir ve birden fazla çeşidi vardır. Çekirdekli ve çekirdeksiz alt türleri bulunmasına karşın Jamaika gibi yerlerde tatlı formları da vardır. En çok Asya ülkelerinde tüketilmekte ve alternatif tıpta da asırlardır kullanılmaktadır. Bilimsel araştırmalara göre günde bir bardak greyfurt suyunun faydaları hiç de azımsanacak seviyede değildir.

Greyfurt Suyunun Faydaları Nelerdir?

greyfurt suyunun faydaları

 • Soğuk aylarda diyet yapan kişiler için en ideal besinlerden biridir. Yüksek lif oranı sayesinde gün boyu tok kalmayı destekler. İçerdiği su, yağ yakarak daha hızlı kilo verilmesine destek olur.
 • Düzenli olarak tüketilmeye devam ettiği taktirde içeriğindeki flavonodil maddeler, kanserojen hücrelerin sayısının azalmasını sağlar. Bağırsaklardaki fazla toksinlerin dışkı yoluyla atılmasını sağlayarak kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • Çeşitli sebeplerden dolayı hasar göre cilt, saç ve göz hücrelerinin onarılmasını sağlar. Saç ve cildi besleyerek daha canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Gün içerisinde hususiyetle masa başı çalışanlarda rastlanan göz yorgunluğu rahatsızlıklarını azaltır ve daha sağlıklı görmeye yardımcı olur.
 • Kalsiyum eksikliği nedeniyle eklemlerde astrit rahatsızlığı oluşur. Bu da vücut hareketlerinin kısıtlanmasını sağlar. Uzmanlar bu durumu engellemek için yarım bardak söz konusu içecek ile yarım bardak elma sirkesini karıştırıp tüketmeyi tavsiye eder.
 • Böbrekleri fazla iltihaplardan, enfeksiyonlu hücrelerden ve toksinlerden temizlemeye yardımcı olur. Bu sayede kum taş oluşumunun engellenmesini sağlar.
 • Günde bir bardak düzenli olarak tüketilen greyfurt suyunun faydaları arasında bağışıklığı güçlendirmesi de yer alır. Bakteri ve virüslerin sayısının azaltılmasında, daha sağlıklı bir vücut yapısı kazanılmasında besinin önemi fazladır.
 • Besin, ağız ve diş sağlığında da etkilidir. Yiyecek ve içeceklerden kaynaklı oluşan diş ve diş eti rahatsızlıklarında gargara yapılabilir. İçerisinde yer alan antioksidan asitler sayesinde diş ve diş aralarında kalmış kalıntıları çözüp temizler. İltihabı önleyerek ağız sağlığını korur. Kötü koku oluşumunun önüne geçer.
 • Greyfurt suyunun faydaları arasında karaciğere etkilerini de sayabiliriz. Karaciğerin düzenli çalışmasını destekleyen en etkili besinlerden birisidir. Her gün 1 bardak ya da bir adet tüketilmesi sayesinde karaciğerdeki fazla toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Greyfurt Suyunun Zararları

greyfurt suyunun zararları

Greyfurt suyunun faydaları yanında çeşitli yan etkilerinden de bahsetmek gerekir. Doğrudan zararından söz edilemese de aşırı kullanımı ve başka ilaçlarla, besinlerle kullanımdan kaynaklı, bağışıklık sisteminden kaynaklı, alerjisi olanlardan kaynaklı olumsuzluklar yaşanabilir. Bu noktada detayları şöyle listeleyebiliriz:

 • Tansiyon ilaçları ile birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır. Tansiyon ilacı alanların ilaçtan 3 saat önce ya da 3 saat sonra tüketmeleri gerekir.
 • Ruhsal ilaçlar, uyku ilaçları, epilepsi ilaçları vücutta emilimi hızlandırarak idrar yolu ile atılmalarına neden olur. Bu yüzden söz konusu içecekler bu tür ilaçlarla beraber alınmamalıdır.
 • Bu besin, kolesterolü başlı başına düşüren meyvelerden birisidir. Bu yüzden kolesterol ilaçları tüketenlerin ilaç alımından 5 saat sonra tüketmeleri sağlıklı olur.
 • Besin, kan yapıcı ve kan sıvılaştırıcı etkiye sahiptir. Bu yüzden kalp ilaçları kullananların en az 4 saat sonra tüketmeleri gerekir. Aksi taktirde kanın sıvı oranı artar. Kişinin tansiyonu yükselerek felç riskini artırır. Ne ilacın ne de besinin faydalarından yararlanılamaz.
 • Sonuç olarak içeceği tüketmek için almakta olduğunuz ilaçlarınıza ve ilaçlarınız ile içeceği tüketim sürenize dikkat etmelisiniz. Bunun dışında herhangi bir zararından, olumsuz yönünden bahsetmek doğru olmaz.

Greyfurtun Olumlu Etkileri

Greyfurt suyunun faydaları yanında meyvenin genel faydalarından da ne işe yaradığından da bahsetmekte fayda var. Öncelikle söz konusu meyve, potasyum, kalsiyum, bakır, magnezyum ve sodyum maddeleri bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden yağını elde etmek için soğuk pres (cold press) yöntemi kullanılır. Elde edilen yağın cilt sağlığına oldukça başarılı faydaları vardır.

Meyveden elde edilen yağ, masaj salonlarında oldukça yaygın kullanılır. Doğrudan cilde uygulanan yağ, selüloit gibi oluşumların doğal yollarla çözümüne yardımcı olur. Cildin sıkılaşmasını sağlar ki bu özellikle bayanların en çok mustarip oldukları sorunlardan birisidir. Herkes cildinin daha sıkı, daha gergin olmasını ister. Bu sayede kırışıklıklar, mimik çizgileri ortadan kaldırılabilir. İşte söz konusu meyvenin yağı cildin sıkıştırılmasında son derece etkilidir.

Göğüslerde uygulanabilir. Eğer meyvenin yağı göğüslere uygulanırsa sıkılaşmasını ve toparlanmasını desteklemektedir. Baş ağrısı yaşayanlar alın ve enseye sürebilirler. Beyni uyararak ve rahatlatarak ağrıların dindirilmesine yardımcı olur.

Bunlar haricinde meyvenin yağını kuru bir cilde sahip olanların kullanması pek uygun değildir. Eğer cildiniz böyle ise daha fazla kuruluğa sebep olabilir. Yine cildinize sürdükten sonra emilmeden güneşe çıkmanız kesinlikle önerilmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu