Facebook Pixel

Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting)

Sağlıklı Zayıflamada En Etkili Çözüm

sağlıklı zayıflamada etkili çözüm

Son zamanlarda özellikle ünlü isimlerce dile getirilmesinden sonra aralıklı oruç diyeti sıkı takipçi kazanmıştır. İçinde bulunduğumuz çağda; hızlı, sık ve fazla yemek yemek kaçınılamayan bir durum. Bunun neticesinde de maalesef insülin direnci düşüyor, yağ birikiyor ve obeziteye kadar varan sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Aralıklı oruç diyeti işte bu konulara alternatif olarak ortaya çıkmış bir beslenme şekli çünkü sürdürülebilir ve çok basit. Intermittent fasting olarak da bilinen aralıklı oruç hakkında çok şey duydun fakat hala kafanda soru işaretleri varsa bu yazımız tam da sana göre. Sağlıklı zayıflamaya istediğin şekilde ilerlemek istiyorsan İşte sana rehber!

Yeni Bir Başlangıç Tarifi: Aralıklı Oruç Nedir?

  • Aralıklı oruç, kilo vermek için kullanılan yöntemlerden biri olarak bilinse de oruç tutmak yüzyıllardır dini, kültürel ve ruhu dinginlemek için kullanılan bir yöntemdir. Yani aralıklı oruçta tek amaç kilo vermek değil besin alımını düzene sokarak ruhu da doyumsuzluktan kurtarmaktır.
  • Aralıklı oruçta farklı yeme düzenleri mevcuttur. Fakat en çok tercih edilen tarz 16-8 yöntemidir. Bu yöntemde 8 saat yemek yedikten sonra 16 saat boyunca yemek yenilmiyor.
  • Aslında beslenme düzeni güneşle başlayıp güneşle sona erme düzeninde işliyor. Bu şekilde olmasının altında ise eskilerden gelen doğayla iç içe yaşanılan dönemlerdeki normlar yer alıyor.
  • Aralık oruç diyet listesi ya da diyet programı içermez. Standart yemek porsiyonları ya da kesin yemeni gerektiren yiyecek kuralları yoktur.

Aralıklı Oruç Diyet Listesi Yok, Zamanını Ayarla ve Zayıfla!

Aralıklı oruç esasında yeme saatlerini düzenleme sisteminden oluşan beslenme şeklidir. Öğün saatlerini metabolizmana uygun olarak ayarlayıp takip etmek sana kalıyor. Diyetlerin çoğunda en yakınılan durumların başında istediğini yiyememek ve canların sürekli bir şeyler istemesi geliyor. Aralıklı oruç diyetinin en çekici yanı da burada gizli çünkü aralıklı oruçta hiçbir gıda kesin olarak yasaklı değil. Bu durum da baktığın her yerde seni cezbeden ve diyetini bozmak için bekleyen yiyecekleri görmene engel oluyor. Aralıklı oruç aranda su, şekersiz çaylar, sade kahve ve sade soda içmen de serbest. İstediğini ye ve zayıfla tabii zaman ayarına dikkat etmek kaydıyla!

Aralıklı Oruçta Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Her ne kadar bir diyet listesi olmasa da aralıklı oruçta da mutlaka yediğin şeylere dikkat etmelisin. Karbonhidrat alımını azalttığında ve kalorilere bakarak yiyecekler tükettiğinde zayıflama da peşinden gelecektir. Açlık süresine dikkat etmek, besin dengeleriyle yiyecek tüketmek sadece zayıflamak isteyenlerin başvuracağı bir yaklaşım da değildir. Formunu koruyan ve daha fit olmayı amaçlayan herkes bu beslenme şeklini uygulayabilir. Sağlıklı yaşamın temellerinden olan şekerden ve ambalajlı ürün tüketiminden uzak durmak aralıklı oruçta da geçerlidir. Gece yemek yemenin önüne geçen bu tarz beslenme de bir diğer uyulması gereken husus ise vücuda yağ yakması için engel olmamak bunu da yapmanın şekli atıştırmalıklardan uzak durmaktır. En önemli hususlardan biri de aralıklı oruca başlamadan önce, mide sorunu, diyabeti, kalp rahatsızlığı gibi kronik rahatsızlıkların varsa mutlaka doktor kontrolünde başlaman.

Ne Zaman Yediğin Kadar Ne Yediğin de Önemli

Sağlıklı beslenme olmadan, ağır yemekler yiyerek aralıklı oruç yardımıyla verdiğin kiloları geri alabilirsin. Bu yüzden yediğin öğünlere çok dikkat etmelisin. Yeme düzenini oluşturdun ve kendine uygun aralıklı oruç modelini bulduysan Juico diyetisyeni tarafından senin için hazırlanmış öğünlere göz atabilirsin. Haftalık diyet şeklinde hazır olarak sana sunulan öğünler katkısız, şekersiz ve detoks etkisi içeriyor. Juico sağlığını ve formunu önceliğine alıyor sen de bu öncelikten yararlanabilirsin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu