Facebook Pixel
Trend

Kara Halile Faydaları: Peygamber Reçetesi

Kara Halile, Helile Nedir?

helile nedir

Kökeni Hindistan olarak bilinmekte olan Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerine kadar uzanan bir bitki olmaktadır. Bunun yanı sıra Hindistan bölgesinin doğu kesimlerinde, Malezya ve Doğu Asya’da da yaygın olarak tüketilmektedir. Kara Halile, siyah mücevher adı altında somutlaştırılmıştır. Helile olarak da adlandırılmaktadır. Pek çok eski kaynaklarda faydaları test edilip denenerek onaylandığı bilinmektedir. Bunun sonucunda son derece şifalı bir bitki olduğu ortaya çıkmıştır. Başlığımızı “Peygamber Reçetesi” olarak adlandırmamızın sebebi ise; Peygamber efendimizin hadis-i şeriflerinde bu bitkiden bahsetmiş olmasıdır. Peygamberimizin kara halile hadis-i şerifinde bahsetmesinin ardından zamanın ileri gelen tıp alimleri bu hadis-i şerife dayanarak olumlu sonuçlar elde etmişlerdir. Peki Kara Halile faydaları nelerdir?

Kara Halile Faydaları Nelerdir?

kara halile faydaları

Kara Halile’nin Sindirim Sistemine Faydası

Öncelikli olarak yediğiniz yemeklerin sindirimini önemli derecede kolaylaştırır. Bunun yanı sıra sindirim mekanizmasında oluşan atık maddeleri kolaylıkla temizler. Vücutta asit birikimini engeller. Sindirim fonksiyonlarını düzenleyerek bağırsaklarda oluşan gaz sorunlarını önemli ölçüde rahatlatır. Bu faydası sinameki bitkisine benzer olarak gözlemlenmiştir.

Ağız ve Diş Sağlığına Faydası

Ağız içinde oluşan çeşitli yaraların giderilmesinde önemli etkileri vardır. Diş çürüklerinde ve diş eti sorunlarında kullanılmaktadır. Özellikleri diş eti kanamalarına iyi geldiği bilinmektedir.

Mideye faydaları

Midenin işlevselliğini destekleyerek iç yüzeyi korumaktadır. Bununla birlikte midede oluşan spazm sorunlarını giderir.

Yaraların İyileştirilmesi Noktasında Kara Halile Faydaları

Yaklaşık olarak %20 – %25  civarında Helile tozuyla yaraların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yöntem sayesinde hızlı sonuçlar alınabilmektedir.

Ağrı Kesici Özelliği

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan ağrılarda kesici etkisi olduğu bilinmektedir. Özellikle baş ağrısı şikayetlerinde kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak stres, üzüntü gibi psikolojik kaynaklı ağrıları dindirici özelliği bulunmaktadır. Zihin ve beden yorgunluklarını güçlendirerek hafızayı kuvvetlendirir.

İshal Durumlarında Fayda Sağlar

Kara halile, ishal problemlerinde kullanılarak sorunu çözmeye odaklı güçlü bir bitkidir. Ayrıca dışkıda görülebilen kan için de tüketilebilmektedir.

Kara Halilenin Diyabete Faydası

Diyabet hastalarında kan şekerini düşürücü özelliği bulunmaktadır. Fakat bu tip durumlarda mutlaka doktorunuz tarafından onay almanız gerekmektedir.

İdrar Yollarına Faydası

İdrar yollarında oluşan ağrılara, idrar tutukluğu gibi problemlere faydalıdır. Bununla birlikte idrar kaçırma sorunlarında etkilidir.

Göz Sağlığına Faydalı Kara Halile

Göz sağlığını destekleyerek görme kabiliyetini arttırır.

Anti Mikrobiyel Etkisi

Sulu özütleri sayesinde mantar, bakteri ve virüs gibi oluşumların engellenmesini sağlar.

Taşikardi

Helile, kalp çarpıntılarını sakinleştirici özelliğe sahiptir. Kalpteki kan dolaşımını düzenler.

Ateş Düşürücü Etkiye Sahiptir

Uzun süre devam eden yüksek ateş sorunlarında düşürücü etkisi olduğu bilinmektedir.

Öksürük ve Balgam Söktürücü Özelliği

Öksürüğe iyi geldiği bilinen kara halilenin aynı zamanda balgam söktürücü etkisi vardır. Kuru öksürüğe iyi gelen bu mucizevi bitki, kronik öksürük problemi yaşayanlara da şifa olmuştur.

Kara Halile ve Cilt Sağlığı

Sürekli kullanıldığı takdirde cilt sağlığına son derece etkisi vardır. Cildi güzelleştirerek yepyeni bir görünüm kazandırır.

Kara Halilenin En Faydalı Özelliği; Hemoroid Problemi

Helile bitkisinin halk arasında bilinmesinin sebebi şüphesiz basura olan faydasıdır. Buna bağlı olarak safra kesesi fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar. Kara halile hemoroid probleminde nasıl kullanılır sorusunun aşağıda tarif vererek detaylandıracağız.

Bu önemli faydalarının yanı sıra bazı araştırmacılar tarafından yorumlanmış kara Halilenin faydaları arasında;

 • Astıma iyi geldiği,
 • Duyu organlarının düzgün çalışmasını sağladığı,
 • Alzheimera karşı koruyucu özelliği bulunduğu,
 • Karaciğer problemlerinde etkili olduğu,
 • Vajinal bölgede oluşan akıntılara iyi geldiği

söylenmiştir.

Kara Halile Nasıl Kullanılır?

kara halile kullanımı

Kara halilenin kulllanım şekilleri, tarifleri oldukça kolaydır. Pratik adımlarla ve doğru yöntemlerle bu şifalı bitkiyi hazırlamak ve kısa sürede etkisini görmek mümkün.

Zihin ve beden yorgunluğuna dirençlik kazandırmak aynı zamanda hafızayı güçlendirmek adına; 

 • 50 gram kara halile
 • 50 gram zencefil
 • 20 gram karanfil
 • yaklaşık 250 gram çiğ badem toz haline getirilerek

sonrasında 1 kiloya yakın hakiki bal karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Günde 1 tatlı kaşığı olmak şartıyla yemekten hemen sonra tüketilir. Gerekli malzemeleri kolaylıkla aktar ve baharatçılardan temin edebilirsiniz. Yapımı son derece kolay ve etkilidir.

Hemoroid şikayetlerine karşı önlem almak adına; hazırlanışı ve tüketimi

1 su bardağı sıcak suya yaklaşık olarak 5 gram kırılacak şekilde halile koyularak 15 – 20 dakika kadar bekletilir. Elde edilen bu çaydan günde 2 veya 3 bardak içilebilir. Denenmiş ve faydası görülmüş bir uygulamadır.

Hemoroid şikayetlerine karşı kullanımı;

 • Kırılarak hazırlanan 100 gram kara halile,
 • Kırılarak hazırlanan 100 gram ardıç tohumu,
 • 2 su bardağı kadar da hakiki zeytinyağı

olacak şekilde karıştırılarak sabah ve akşam makat bölgesine sürülerek sıcak bir yerde oturulmak şartıyla uygulayabilirsiniz.

Günümüzde kara halilenin pek çok farklı hastalığa karşı etkisini sağlamak amacıyla etki mekanizmaları laboratuvarlarda araştırılmakta ve deneyleri yapılmaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Karahalilenin faydaları hakkında çok güzel bir yazı dizisi olmuş . Emeğinize sağlık. Hiç duymamıştım sizin sayenizde ögrendim. Teşekkür ederim 👏👏👏

 2. Kara halile ne işe yarar faydalari baya iymiş kolaylikla bulabilirmiyiz nerelerde satilir ilk defa gördugüm bişey

 3. Kara Halile ile ilgili olarak son derece bilgi verici ve aydınlatıcı bir yazı olmuş diyebilirim. Çok teşekkürler.

 4. Kara halile çok faydalı ve güzel bir organik ürün uzmanlarımızda çok güzel açıklamış. Mutlaka tavsiye ederim!!!

 5. Karahalinin çok faydalı olduğunu duymuştum. Ve gerçekten iyiki aldım çok şifalı ve faydalı. Herkese öneririm.

 6. Kara Helilenin bukadar yararli olduğunu bilmiyodum. Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler

 7. Kara halilenin hangu hastalıklara iyi geldiği nereden, hangi kültürden geldiği, ne olduğu hakkında ışık tutan bir yazı olmuş. Herkesin okuması ve bilgilenmesi dileğiyle,şiddetle tavsiye ederim.

 8. Anmem için aldik gayet iyi geldi tekrar tekrar kullaniyoe ve cok iyi geliyoe anneme kimim elleri altinda gecmisse allah razı olsun cok şifalı ve doğal

 9. Bu kaç gündür kara halilenin faydalarını merak ediyordum sonunda ne gibi faydası olduğunu öğrendim

 10. Araştırması ve okuması zevkli bir bitki. Sonunda ayrıntılı bir bilgiye ulaştık karahalile bitkisi hakkında teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu