Facebook Pixel

Karanfil İle Sağlığınızı Koruyun

Karanfil İle Sağlığınızı Koruyun, Karanfilin Faydaları

karanfilin-faydalari

Karanfil hem çiçek hem de baharat olarak kullanılıyor. Baharat olarak kullanılan karanfil, Syzygium aromaticum bitkisinden elde edilirken çiçek olarak kullanılan karanfil ise Dianthus petraeus bitkisinden elde ediliyor. Karanfil tarihte ilk defa Moluk adalarında bulunmuştur. Dört mevsim yeşil kalan ve canlılığını koruyan karanfil, 10 metreye ya da 20 metreye kadar uzayabilir. Karanfil çiçeği ve karanfil baharatının kokusu benzer olduğu için doğrudan karanfil olarak anılmaktadır. Karanfilin anavatanı Endonezya’dır. Tüm dünya mutfaklarında baharat olarak kullanılmaktadır. Karanfile baktığınız zaman irili ufaklı tohumların çiviyi andırdığını görebilirsiniz. Bitkinin karanfil ismini alması da buradan gelmektedir. Yani bitki ismini Fransızcadan almıştır. Ciou, çivi demektir. Yıl içinde karanfiller öncelikli olarak Zengibar, Endonezya ve Madagaskar’dan hasat edilir. Sri Lanka ve Hindistan’da karanfil yetiştirilmektedir. Bitkinin çiçekleri ilk zamanlar soluk renktedir. Zamanla bu renk yeşile döner ve canlanır. Tohum karanfiller ise 1,5 – 2 cm aralığında uzunluğa sahiptir. Karanfiller bu uzunluğa geldiği zaman hasat edilir. Peki karanfilin faydaları nelerdir? Karanfil yağı nasıl elde edilir?

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin faydaları saymakla bitmiyor. Pek çok alanda kullanılan karanfil, sağlığınızı korumak için oldukça etkili. Farklı yöntemlerle kullanılan karanfil sayesinde vücudunuzu dinlendirebilir, ağrılarınıza çözüm bulabilirsiniz. Karanfilin saymakla bitmeyen faydaları arasında nelerin olduğuna bir bakalım.

 • Sindirimi kolaylaştırma
 • Antibakteriyel özellik
 • Kanseri önleme
 • Karaciğeri koruma
 • Kemik sağlığını koruma
 • Diyabeti kontrol etme
 • Bağışıklık sistemini güçlendirme
 • Ağrıları azaltma
 • Ağız ve diş sağlığını koruma

Yukarıda yer alan faydalar sayesinde pek çok insan aradığı çözümü karanfilde bulabiliyor. Karanfilin sindirim sistemine faydalı olduğu bilinmektedir. Karanfil sayesinde sindirim sistemi uyarılır ve sindirim sistemi tarafından enzimler salgılanmaya başlar. Eğer sindirim sorununuz varsa şişkinlik, bulantı veya mide yanması gibi problemler karşısında karanfil kullanabilirsiniz. Bu gibi durumlarda tohum olarak bir adet karanfili ağzınızda bekletebilirsiniz. Fakat daha kısa sürede etki istiyorsanız birkaç tane karanfili kısık ateşte biraz kavurduktan sonra toz haline getirip ve bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Bir yemek kaşığı bal için 3 – 4 karanfil yeterli olacaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda karanfilin insan patojenlerine karşı dirençli olduğu görülmüştür. Karanfil özünün zararlı patojenleri etkisiz hale getirecek kadar güçlü olduğu belirlenmiştir.

karanfilin faydaları

Kanser hastaları için yıllardır süren çalışmalar hala devam ediyor. Bitkilerin tıp alanında kullanılması üzerine karanfil için bazı deneyler ve incelemeler yapılıyor. Yapılan incelemeler sonucunda karanfilin kanser hastaları üzerinde etkili olduğu görülüyor. Bu alanda yapılan deneyler, karanfilin kanser önleyici özelliğe sahip olduğunu vurguluyor. Hastalar üzerinde yapılan testlerde özellikle akciğer kanserinin erken evrelerinde hastalığın tedavi edildiği görülmüştür. Karaciğer sağlığını korumak için çeşitli bitkilerden yardım alırız. Bu bitkiler arasında karanfil üst sıralarda yerini alıyor. Yüksek miktarda antioksidan içeren karanfil, karaciğeri zararlı etkilerden koruyarak daha sağlıklı bir karaciğere sahip olmanızı sağlar.

Karanfillerde farklı fenolik bileşenler bulunur. Bu bileşenler sayesinde vücudunuzda bulunan kemikler mineral içeriği ve aynı zamanda yoğunluğunu korur.

Daya güçlü kemik yapısı için karanfillerden destek alabilirsiniz. Diyabeti hastalarının vücudunda insülin miktarı yeteri kadar üretilmez veya hiç üretilmez. Yapılan araştırmalar karanfil ekstralarının insülini belirli bir düzeyde taklit ettiğini ve ekstraların kan şekerini dengelemede yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için karanfil çayını kullanabilirsiniz. Bir su bardağı kaynamış suya 2 – 3 adet karanfil atarak 1 – 2 dakika beraber kaynattıktan sonra elde ettiğiniz çayı içebilirsiniz. Karanfil çayı sayesinde beyaz kan hücrelerinin sayısı artacak ve aynı zamanda bağışıklık sistemi güçlenecektir. Karanfilin yaygın olarak bilindiği bir diğer fayda ise ağrı kesici özelliğinin olmasıdır. Fareler üzerinde yapılan deney sonucunda karanfilin ağrı kesici özellikte olduğu, ağrı reseptörlerini uyararak ağrıyı kısa süre içerisinde kestiği belirlenmiştir. Ağız ve diş sağlığı için karanfili hayatınızın en önemli yerine koyabilirsiniz.

Diş ağrısı yaşadığınız zaman ağrıyan bölgeye karanfil tohumu koyarak bir süre bekleyebilirsiniz. Kısa süre sonra dişinizdeki ağrıyı hissetmemeye başlayacaksınız. Aynı zamanda düzenli olarak günlük 2 – 3 adet karanfil kullanabilirsiniz. Ağzınızda bir süre beklettiğiniz karanfil sayesinde ağız ve diş sağlığınızı korumuş olursunuz. Yapılan incelemeler sonucunda her gün düzenli olarak tüketilen, birkaç dakika ağızda bekletilen karanfilin tiroid hastalarına da fayda sağladığı görülmüştür. Eğer ödem atmak için kendinize su hazırlıyorsanız hazırladığınız suyun içerisine birkaç adet karanfil atabilirsiniz. Bu sayede karanfil özünü suya bırakacak ve sindirim sisteminizi çalıştıracaktır.

karanfil

 

Karanfil Yağı Nedir?

Karanfil yağı, karanfilden elde edilen uçucu bir yağdır. Sağlık ve gıda alanında kullanılan karanfil yağı aynı zamanda bazı ilaçların içerisinde de kullanılmaktadır. Karanfil yağının kullanımı evlerde de yaygındır. Karanfil yağının faydaları:

 • Nefesi ferahlatma
 • Ağız ve diş eti sağlığını koruma
 • Boğaz ve bademcik ağrısına iyi gelme
 • Aknelere iyi gelme
 • Eklem ağrılarına iyi gelme

Karanfilin olduğu gibi yağının da faydaları oldukça etkili. Karanfil yağı kontrollü kullanılmalıdır. Çünkü oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Düzenli kullanımda nefesi tazeler, ağız ve diş eti sağlığını korur, boğaz ve bademcik ağrılarına iyi gelir. Bunun için bir fincan ılık suya 3 damla karanfil yağı konulur ve gargara yapılır. Akneler için bir damla yağ ile bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı karıştırılır, akne olan bölgeye sürülür. Eklem ağrılarında ise ağrı olan bölgeye yağ ile masaj yapılır.

Cildinizi Karanfil Yağı ile Gençleştirin

Kırışıklıklarınız varsa karanfil yağı ile cilt gençleştirmek mümkün. Yapacağınız karışımı düzenli kullanmak önemlidir.

Karanfil yağı ile cildinize yeni bir görünüm sağlayabilirsiniz.

 • Bir damla karanfil yağı ile ısıtılmış ve akışkan halde olan hindistan cevizi yağı karıştırılır.
 • Elde ettiğiniz karışımı önceden yıkadığınız ve kuruladığınız cildinize dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • 10 – 15 dakika bekledikten sonra cildinizi soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu