Facebook Pixel

Kırkkilit Otu Faydaları: Bağışıklık Sistemine Destek!

Kırkkilit Otu Nedir?kırkkilit otu

Kırkkilit otu aynı zamanda kırkboğum, zemberek veya atkuyruğu olarak da bilinen bir bitki cinsidir. Genellikle sulak çayırlar ve su kıyılarında yetişmektedir. Çok yıllık ve otsu bitkiler olan bu bitkiler, aynı zamanda yaşayan fosil tabiriyle de nitelendirilmektedir. Yaşayan fosiller büyük kitlesel yok oluşlardan kurtulmuş olan canlı türlerine verilen isimdir. Bu anlamda da milyonlarca yıl öncesinden beri var olmuş ve birçok felaketi atlatarak canlılığını sürdürebilmeyi başarmış önemli bir bitki cinsidir. Ülkemizin de sulak çayırlar ve su kıyılarına sahip olmasıyla beraber birçok bölgesinde kırkkilit otuna sahip olduğu gözlenmiştir. Kırkkilit otu faydaları artık kanıtlanmış, geçmişine dayanarak da insanlar tarafından çeşitli şekillerde kullanılmıştır.

Antik Yunan ve Antik Roma dönemlerinden beri kullanıldığı bilinmektedir. Farklı kullanım amaçlarıyla insanlığın sağlığı için hizmet etmiştir. Bu anlamda önemli bir yer tutmaktadır. Antik Roma ve Yunan döneminden beri hastalıklara şifa olması amacıyla tüketilmektedir. Günümüze de benzer işlevleriyle gelmeyi başarmıştır. Güncel olarak da birçok alanda şifa niyetiyle kullanılmaya devam etmiştir.

Kırkkilit Otu Faydaları Nelerdir?

kırkkilit otu faydaları

Kırkkilit otu insan vücudu için birçok farklı bölgeye şifa olmayı başarmıştır. Bunları söylemek gerekirse:

Kemikler İçin Kırkkilit Otu Faydaları

İskelet sistemi insan vücudunda birçok önemli işleve sahiptir. Vücudun şeklini oluştururken destek ve koruma sağlayıp bedensel hareketin temelini kemikler oluşturur. Kırkkilit otunun sahip olduğu silikon içeriği sayesinde kemikler için gerekli olan mineraller sağlanmaktadır. Bu sebeple de kemiklerin güçlendirilmesi amacıyla kırkkilit otunun kullanımı sık sık rastlanan bir unsurdur.

Saç ve Tırnaklar

Araştırmalar, kırkkilitin saç ve tırnakların güçlenmesinde de içerdiği yüksek mineraller sayesinde etkisi olduğunu göstermiştir.

Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi

Kırkkilit otunun sahip olduğu güçlü içerik sayesinde sağlıklı kan hücrelerinin meydana getirilmesi hususunda etkili sonuçlar alınmıştır. Bağışıklık sistemi için çok büyük önem arz eden beyaz kan hücrelerinin sayısının sağlıklı bir şekilde artırıldığı, kırkkilit otunun tüketilmesi doğrultusunda mümkün hale gelmiştir.

Kilo Vermek İçin Kırkkilit Otu

Kilo vermek de sık sık gündem konusu olan hususlardan biridir. Kırkkilit otunun kilo vermeyle olan ilişkisi, otun idrar söktürücü özelliğiyle açıklanabilir. İdrar yolları konusunda fazlaca etkili olan kırkkilit otu, idrarla vücudunuzdaki ödemin atılmasına yardımcı olacaktır. Ödemin atılması da vücudunuzdaki fazla kilolardan bir nebze olsun kurtulmanız anlamına gelmektedir.

Bel Fıtığı

Kırkkilit otunun en çok tercih edildiği rahatsızlıklardan biridir. Bel fıtığı, birçok insan için sancılı ve sıkıntılı bir süreç oluşturmaktadır. Ancak kırkkilit otunun kullanılmasıyla beraber bel fıtığı ağrılarında büyük miktarda rahatlama hissedildiği belirtilmektedir. Otun masaj yapılarak uygulanması halinde bel fıtığına karşı yararlı olduğu bilinmektedir.

İdrar Yapma Zorluğuna Karşı

Daha önce belirttiğimiz gibi idrar yapma zorluğu olanlar için fazlasıyla etkilidir. Günümüzde en çok bu amaç doğrultusunda tüketildiğini söylemek mümkündür. İdrar yaptırıcı etkiye sahip olan kırkkilit otu, kullanımıyla doğru orantılı olarak bu güçlüğü yaşayanlar için etkili olmuştur.

Safra ve Böbrek Taşı

Yine idrar yollarıyla ilgili işlevlerinden birisi olan bu unsur da kırkkilit otunun faydalı kullanımı sonucu ortaya çıkacaktır. Böbrek taşı ve safra taşı oluşumu engelleme veya düşürme, günlük sıvı tüketimi ve böbreklerdeki protein birikimiyle doğrudan alakalıdır. Kırkkilit otu da bu alanlarda etkilidir.

Bunların yanında gut hastalığında ve genital bölge rahatsızlıklarında da tüketilmesi mümkündür.

Kırkkilit Otu Nasıl Tüketilir?

Kırkkilit otunun tüketimi için farklı şekiller öngörülmüştür. Çayı yapılarak içilebileceği gibi, masaj uygulaması yöntemiyle de belirli rahatsızlıklar için kullanılabilmektedir. Kırkkilit otu çayı iki tutam kırkkilit otu ve bir bardak su kullanılarak yapılır. Suyla kaynatıldıktan sonra kısa bir süre demlenmesi için beklenir ve öğünlerden önce ılık haliyle tüketilir. Bu tüketim kemiklerin ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, idrar yollarının çalıştırılarak vücuttan fazla ödemin atılması ve gereksiz kiloların verilmesi gibi çeşitli amaçlara hizmet eder. Bunun dışında özellikle bel fıtığı ağrısı çekenler için masaj yöntemiyle kullanımı tavsiye edilmektedir. Bu yöntemde de kırkkilit otunun bir bardak su içerisinde kısa bir süre kaynatıldıktan sonra ağrı yaşanan bölgelere iki günde bir uygulanması şeklinde gerçekleştirilir. Bu yöntem bir ay kadar süreyle devam ettirildiği takdirde bel fıtığı ağrılarının dinmesinde fazlaca etkili olmuştur.

Kırkkilit Otu Olası Zararları

kırkkilit otu zararları

Çeşitli şikayetlerine bitkisel ve gerçekçi çözümler arayanlar için kırkkilit otu uzun yıllardan beri etkili bir çare olmaktadır. Ancak kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da bulunmaktadır. Bazı hastalıklara sahip kişilerin bu otu hiç kullanmamaları ya da dikkatli kullanmaları gerekmektedir.

  • Tansiyon hastaları: Kırkkilit otunun tansiyonu artırdığı gözlenmiştir. Bu sebeple tansiyon rahatsızlığına sahip olanların ya dikkatli bir şekilde bu bitkiyi tüketmeleri, ya da hiç tüketmemeleri gerekmektedir.
  • Böbrek hastaları/Böbrek yetmezliğine sahip olanlar: Yukarıda belirttiğimiz gibi kırkkilit otu idrar yollarını çalıştırır ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. Bu sebepte böbrek rahatsızlığına sahip olanların kırkkilit otu kullanımından kaçınmaları öngörülmektedir.
  • Hamile kadınlar: Hamilelerin kırkkilit otunu kullanması tavsiye edilmemektedir.
  • Emziren anneler: 4 aydan sonra kullanılabileceği söylenmekte, ancak yine de kırkkilit otu kullanılırken kullanım şekline ve miktarına özen gösterilmesi gerekmektedir. Vücudu olumsuz etkileyebilecek miktarda kullanımdan kaçınılmalıdır.
  • Düşük potasyum değerine sahip olanlar: Bu grupta yer alan insanlar da kırkkilit otunu kullanmaktan kaçınmalıdır. Bunun sebebi de kırkkilit otu bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Bu sebeple vücuttaki potasyum da azalacaktır. Halihazırda düşük potasyuma sahip olan bireyler kırkkilit otunu almalarıyla beraber potasyum seviyelerini daha da düşürebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu