Facebook Pixel
Trend

Kivinin Faydaları: Saç ve Ciltte Yenilik!

Kivi meyvesi, temeli Çin’e dayanan bir bitki aracılığıyla ortaya çıkmıştır. 1904 yılında Yeni Zelanda’ya gelen kivi, bunun ardından 25 yıl süreyle bölgenin bahçıvanları tarafından yetiştirilmeye başlanmıştır. Yetiştirilen bu meyveler daha sonraları ABD’ye yollanmış ve çiftçiler bu alanda yetiştirme yapmaları konusunda cesaretlendirilmişlerdir. Sonunda 1970’li yıllar ve sonrasında kivi meyvesi tam olarak ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır. Kivilerin birçok farklı yetiştirme yerleri bulunmaktadır. Bu sayede de her mevsimde kivi bulunabilmesi mümkündür. Bu bakımdan da insanların tüketeceği ve kendilerine yarar sağlayacağı bir meyve olarak bulunması kolay olduğundan yine insanlara fayda sağlamaktadır. Peki kiviler sağlık anlamında ne faydalar sağlamaktadır? Kivinin faydaları nelerdir? Özellikle çeşitli meyvelerin insanların sağlığı için büyük öneme sahip olduğu bilinmektedir. Kiviler de bu meyvelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kivinin birçok çeşit faydası bulunmakta ve insanlar için vücudun işleyişiyle alakalı yine farklı alanlarda birçok hususa etki etmektedir.

Kivi Besin Değeri

kivi besin değeri

Kiviler, C, K, E vitamini ve potasyum gibi yararlı birçok bileşen barındıran meyvelerdir. Her bir vitaminin ve potasyumun insan vücudunda çeşitli yararları bulunmaktadır. Ayrıca sadece vitamin bakımından değil, barındırdıkları lif ve antioksidan özellikleri bakımından da kiviler çeşitli yararlar sağlamaktadır. Lifli bir gıda olmaları dolayısıyla sindirim ve boşaltım sistemiyle alakalı, özellikle bağırsaklarla ilgili de çeşitli faydaları olduğunu söylemek mümkündür.

Kivi besin değeri ve içeriğinde barınan bileşenlerin özelliklerini tek tek incelemek gerekirse:

 • C vitamini: Kivilerin sahip olduğu C vitamini insan vücudu için çok kritik bir yere sahiptir. Bakteriyel enfeksiyonların önlenmesinde fazlaca tercih edilen C vitamini, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlar insanları hasta yapmakta ve zayıf bağışıklık sistemi hastalıkla mücadele etmekte devreye girmektedir. C vitamini aynı zamanda diş eti ve ağız yaraları konusunda da faydalı ve kalp sağlığını korumada etkilidir. İşte kivi meyvesi de bu hususlar bakımından önem taşımaktadır.
 • E vitamini: E vitamini güçlü bir antioksidandır. Bununla beraber saç ve cilt sağlığına katkı sağlaması bakımından da özellikle tercih edilmektedir.
 • K vitamini: K vitamini kan pıhtılaşmasını sağlar ve kemiklerin güçlendirilmesine yol açar. Kemikler ve iskelet sistemi, temel anlamda insan vücudunu ayakta ve dengede tutan sistemdir. Özellikle ilerleyen yaşlarda kişiler kemiklerle ilgili ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir. İşte K vitamini burada önemli bir şekilde devreye girmektedir; K vitamini içeren kivi de haliyle sayılan faydaları sağlama yönünde etkili bir meyvedir.
 • Potasyum: Hücre içindeki akışkanlığı sağlayan unsur potasyumdur. Bununla birlikte kalp atış hızı ve ritmi gibi unsurlarının doğru bir şekilde gerçekleşmesine katkıda bulunur ve sinir sistemi üzerinde fazlasıyla etkilidir. Bu sebeple potasyum önemli bir mineraldir.

Kivinin Faydaları

kivinin faydaları

Kiviler yukarıda sayılan bileşenleri barındırmaları bakımından birçok farklı yarara sahiptirler. Yeterli miktarda tüketilmeleri ve sağlıklı bir diyetin parçası haline getirilmeleri halinde etkilerini kısa sürede göstermektedirler. Kivinin faydaları olarak sayılabilecek unsurlar şunlardır:

 • Kırışıklıkların önlenmesi ve azaltılması: Kiviler bol miktarda E vitamini barındırır. E vitaminin etkileri yukarıda söylendiği gibi saç ve cilt sağlığı üzerindedir. Bu anlamda kiviler, kırışıklıklara sahip olunmadan önce tüketilmeleri halinde önleyici bir etkiye, ve aynı zamanda kırışıklıklar varken tüketilmeleri halinde azaltıcı etkiye sahiptirler.
 • Yaşlanma önleyici mucize meyve: Kiviler bolca antioksidan da içermektedir. Antioksidan, yaşlanma karşıtı olarak nitelendirilebilir. Vücudun gerekli sıklığını ve pürüzsüzlüğünü sağlayan unsur olan antioksidanlar da kivilerde bolca bulunmaktadır. Bu sebeple kivi meyvesi tüketimi yaşlanmayı önleyici etkiye sahiptir denebilmektedir.
 • C vitamini deposu olması: Kiviler söylendiği gibi yüksek miktarda da C vitamini içerirler. C vitaminin yararları da bahsedildiği üzere vücut için fazlasıyla önemlidir. Bağışıklık sistemi, kalp ve damar sistemi gibi vücudun en önemli unsurlarından ikisi üzerinde fazlaca olumlu etkileri bulunan C vitamini kivilerden rahatlıkla elde edilebilir.
 • Boşaltım sistemine katkı sağlaması: Yüksek miktarda lif ve antioksidan içeren kiviler bu anlamda sindirim ve boşaltım sistemi açısından da faydalıdır. Özellikle bağırsakların harekete geçirilmesi ve sağlıklı işleyişini sağlayabilmesi adına kritik bir yere sahip olan lif içeriği kivilerde bolca bulunmaktadır.
 • Güneşin zararlı ışınlarından koruması: Güneş, insanlar için gerek çeşitli vitaminlerin sağlanması gerek de hormonal denge bakımından önemli bir yer tutmaktadır. Ancak Güneş’ten gelen ultraviyole ışınları olarak adlandırılan U.V ışınları insan cildi için son derece zararlı olabilmektedir. Bol miktarda amino-asit içeren kivi de bireyleri U.V ışınlarından koruyabilecek etkiye sahiptir.

Kivinin Cilt ve Saç Bakımındaki Etkisi

İnsan sağlığı dışında kivinin cilt ve saç üzerinde de son derece olumlu faydaları olduğu gözlenmiştir.

 • Sivilcelerle mücadele: İltihap önleyici olarak nitelendirilen kiviler, sivilce problemi yaşayan insanlar için doğal bir çözüm yolu olabilmektedir. Maske şeklinde kivi uygulanması halinde sivilcelerle mücadele sağlanabilmektedir.
 • Parlak bir cilt sağlama: İçerdiği E vitamini sayesinde kivi meyvesi, bireylerin parlak ve canlı bir cilde sahip olmasına da yardımcı olmaktadır.
 • Saç uzamasına etki etme ve dökülme önleyici olma: Kivi meyvesi içeriğinde yer alan magnezyum, fosfor ve çinko gibi çeşitli mineraller bulunmaktadır. Bu mineraller kan dolaşımını sağlamada etkili minerallerdir. Saçların uzaması da kan dolaşımının kafa derisinde sağlanabilmesiyle mümkündür. Bu bakımdan kivi saçların sağlıklı uzaması konusunda yararlı olmakta, aynı zamanda içerdiği vitaminleriyle saç kaybına karşı savaşabilmektedir.
 • Saç egzamalarıyla mücadele etme: Saç derisi çeşitli sebeplerle egzama veya iltihaplanma gibi problemlerle karşılaşabilmektedir. Özellikle seboreik dermatit gibi rahatsızlığa sahip olan insanlar kivinin kan damarları üzerindeki etkisi sayesinde kafalarındaki yararlarla mücadelede etkili bir çözüme ulaşabilmektedir.
 • Beyazlaşma önleyici: Son olarak mineral bakımından fazlaca zengin olan kivi, bakır minerali içermesiyle de beyazlık önleyicidir. Aynı zamanda bol antioksidan içermesiyle yaşlılık önleyiciliği özelliğinin bir sonucu olarak da saç beyazlarıyla savaşta etkin bir silahtır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu