Facebook Pixel

Menekşe Yağı Faydaları ve Tüm Detayları

Herhangi bir bitkinin ya da çiçeğin yağını çıkarmak ve bu şekilde kullanmak, ülkemizde ve Dünyada çok eski bir gelenek. Bitkilerden yağ elde etmek, hem mekanlara hoş bir rayiha vermek, hem sürünmek, hem de alternatif tıp amacıyla uygulanan bir yöntem. Hoş koku deyince akla ilk gelen çiçeklerden biri de şüphesiz menekşe. Menekşe yağının hoş ve aromalı bir kokusu aynı zamanda sağlık açısından önemli faydaları bulunmaktadır. Şimdi hep birlikte menekşe yağı nasıl elde edilir ve ne gibi faydaları olduğuna bakalım…

Menekşe Yağı Ne İşe Yarar?

menekşe yağı ne işe yarar

Menekşe yağının en önemli kullanım amaçlarında biri cildi nemlendirmek ve normalde olduğundan çok daha sağlıklı bir hale getirmek. Fakat elbette menekşe yağı faydaları bununla sınırlı değil.

Marketlerden ya da kozmetik dükkanlarından aldığınız ürünlerin pek çoğu içerisinde kimyasal bileşenler bulunuyor. Her ne kadar cildiniz açısından sağlıklı olduğunu düşünseniz de, uzun vadede ortaya cildinizle ilgili başka sorunlar çıkabiliyor. İşte bu yüzden cildi nemlendirmek ya da benzer istekler için menekşe yağı gibi bitkisel yağların kullanılması öneriliyor. Yani aslında menekşe yağı, dışarıda “doğal” etiketiyle satılan pek çok üründen daha doğal. Siz de menekşe yağı kullanarak cildinizi çok daha iyi bir noktaya taşıyabilirsiniz.

Menekşe Yağı Faydaları Nelerdir?

menekşe yağı faydaları nelerdir

  • Migren ve benzeri bağ ağrıları ile romatizma gibi eklem ağrılarının yumuşatılması konusunda menekşe yağı önemli bir yardımcıdır.
  • Baş ağrısı gibi istenmeyen durumlarda doğrudan bir ağrı kesici almak yerine, menekşe yağının sizde ne gibi bir etkisi olacağını deneyebilirsiniz.
  • Eklem ağrılarınızdan ya da bağ ağrılarınızdan kurtulmak için menekşe yağını söz konusu bölgeye bastırarak ve masaj yaparak uygulamanız gerekiyor. Menekşe yağı kısa süre içerisinde cildiniz tarafından emilecek ve ağrıların önlenmesi konusunda etkisini gösterecektir.
  • Menekşe ağrıları sinüzit ya da burun tıkanıklığı gibi durumlarda solunum yollarını açarak daha rahat nefes almanızı sağlar.
  • Aşırı sigara kullanan kişilerde balgam söktürücü olarak kullanılabilmektedir. Bunun için herhangi bir geniş kap içerisinde birkaç litre sıcak su almanız, bu sıcak suyun içine 4-5 damla menekşe yağı damlatmanız ve ardından kafanızı bir havluyla kapatarak çıkan buharı solumanız gerekiyor. Bu işlemi yaptığınız zaman solunum yollarının rahatladığını hemen fark edebilirsiniz. Uzun süreli kullanımda daha ciddi solunum problemlerinin giderilmesi konusunda yardımcı olacaktır.

Ayrıca;

  • İdrar ve mesane problemlerinin çözülmesi,
  • Cinsel işlev bozukluklarının giderilmesi,
  • Emzirme sonucu oluşan ağrılar için meme ucu ağrılarının giderilmesi,
  • Ödem ve şişkinliklerin giderilmesi

amacıyla kullanılmaktadır. Yine de unutulmamalıdır ki bu gibi yöntemler yalnızca yardımcıdır. Daha detaylı bir tedavi süreci için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Nasıl Kullanılır?

Menekşe yağını küvetinizi doldurduktan içerisine 8-10 damla koyabilir ve vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Avuç içlerinize bir miktar menekşe yağı damlatarak, ağrıyan bölgelere ovarak uygulayabilirsiniz. Herhangi bir havlu, bez ya da mendile menekşe yağı dökerek, istediğiniz bölgelere bastırarak uygulayabilirsiniz. Nefes açmak için ortam içerisinde bulunan bir miktar sıcak suyun içerisine 4-5 damla koyarak ortamın havasını daha ferah bir hale getirebilirsiniz.

Menekşe Yağı Nasıl Yapılır?

menekşe yağı nasıl yapılır

Yalnızca menekşe için değil, genel olarak tüm bitkilerden yağ elde etmenin benzer bir yöntemi bulunmaktadır. Elbette küçük farklılıklar bulunuyorsa da, bu farklılıkları uygulamamak size felaket bir sonuç getirmez ve her şeye rağmen kullanabileceğiniz kaliteli bir yağa sahip olursunuz. Şimdi gelelim menekşe yağı üretimine…

Menekşe yağı üretmek için öncelikle menekşenin çiçeklerine gereksinmeniz var. Bazen menekşe yağı üretirken bitkinin yaprakları ve hatta kökleri bile kullanılıyor olsa da, yağdan daha yoğun bir menekşe kokusu almak istiyorsanız yalnızca çiçeklerini kullanmanız öneriliyor. Çiçekler dışında ihtiyaç duyacağınız malzemeler ise zeytinyağı ve bir adet kapaklı cam kavanoz. Eğer diyelim ki 100 gram menekşe çiçeği kullanacaksanız, bu durumda 200 gram da zeytinyağı kullanmanız gerekiyor. Yani çiçek ve yağ oranınız bire iki olmalı. Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra artık menekşe yağı yapımına geçilebilir.

Öncelikle isterseniz aktardan aldığınız, isterseniz herhangi bir bahçeden topladığınız menekşe çiçeklerini güzelce yıkayın ve temiz olduklarından emin olun. Ardından yaprakları kurumaya bırakın ve bitkiler tam olarak kurumadan kavanoza almayın. Bitkiler kuruduktan sonra tüm çiçekleri kavanoza alın ve hazırlamış olduğunuz zeytinyağını da üzerine ekleyin. Kavanozun kapağını hava almadığından emin olacak şekilde kapatın ve çalkalamadan gün içinde bol güneş alabileceği bir yere yerleştirin. Kavanoz yaklaşık olarak 1 ay boyunca koymuş olduğunuz yerde kalmalı. Burada 1 ayı minimum süre olarak değerlendirebilirsiniz. Eğer isterseniz daha fazla bekletme imkanınız da bulunuyor. Sonuç olarak yağ ne kadar uzun beklerse, aroması da o kadar güzel olacaktır. Aynı zamanda kavanozu yerinde beklediği süre boyunca her gün bir iki kez çalkalamanız gerekiyor.

1 Ay Bekleyin, 1 Yıl Kullanın!

Belki 1 ay, belki de daha fazla… Artık beklemeye gerek kalmadığını düşünüyorsanız, artık menekşe yağınıza sahip olabilirsiniz. Kavanozun kapağını açtıktan sonra hemen menekşe kokusunu alacaksınız. Kavanoz içerisindeki yağı bir tülbentten geçirerek güzelce bir kaba süzün ve ardından tülbent üzerinde kalan çiçekleri de iyice bir sıkın ki, menekşe yağının kokusu daha da aromatik olsun. Ardından süzdüğünüz menekşe yağını cam ve koyu renk kapağı olan bir şişeye alın. Koyu renk kapak ışığın şişenin içine girmesini engelleyecek bu yağı daha uzun süre saklamanızı sağlayacaktır. Bu şekilde yaklaşık olarak 1 yıl boyunca menekşe yağını kullanabilirsiniz. Eğer menekşe yağını buzdolabında bekletirseniz, saklama süresi de uzayacaktır.

Menekşe Yağı Nerede Satılır?

Eğer bir üst paragrafta bahsettiğimiz yöntemlerle uğraşmak istemezseniz, herhangi bir aktardan satın alabilir ya da internet üzerinde hizmet veren satış mağazalarından menekşe yağı sipariş edebilirsiniz. Fakat böyle bir girişimin sizin için çok daha maliyetli olacağını bilmeniz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu