Facebook Pixel

Öğrenci Koçluğu Nedir? Öğrencilerin Parlaması İçin 6 Gereklilik!

Öğrenci Koçluğu Nedir?

öğrenci koçluğu nedir

Öğrenci koçluğu nedir diye baktığımızda; Öğrenci koçluğu öğrencinin sadece eğitimiyle değil günlük yaşantısında her konuyla devamlı ilgilenen ve onu başarıya götüren, uzman koçlarla uygulanan yeni bir eğitim sistemi olarak öğrencilerin parlaması için bu gereklilikle uğraşan eğitimcilerdir. Hizmet verdiği alan olan çocuklar ve ergenlerle ilgili olduğu için tüm diğer koçluk sistemleri arasında farklı bir yeri olduğunu herkes tarafından onanmıştır.  Ergenlik döneminin kendi içinde çok hassas noktaları vardır. Bu noktaların öğrencinin özellikle eğitim alanına etkilerinin Öğrenci koçu tarafından iyi anlaşıldığı bir gerçektir öğrenciyle kurduğu kaliteli ve özenli bağlantıyla.

Öğrenci Koçu, öğrencinin neden ders çalışmadığıyla veya çalışırken sıkılmasıyla ilgilenmiyor; öğrencinin sıkılmadan ders çalışmasını sağlamaya amaçlar ve bunun için hedefler belirleyip bu yönde öğrenci için çalışır. Aynı zamanda anne ve babanın da çocuğuna bir koç gibi yaklaşması için onlara da destek ve önerilerde bulunur. Anne, baba ve çocuk arasında da iletişimin güçlenmesini sağlar.

Öğrencilerin Parlaması İçin Yaptığı Gereklilikler

öğrenci koçluğu etkinlikleri

  • Ebeveynler ve çocuk arasında da iletişimin kalitesinin artmasında katkıda bulunur. Koç, duruma göre veli ile  ayrı, sonra Öğrenciyle ayrı görüşür ve sonra ikisiyle bir görüşüp analiz ettiklerini grup konuşmasında belirterek iki tarafı anlayarak konuşur.
  • Öğrenci koçluğu da denilen eğitim koçluğu öğrenciyi eğitim sistemimizin ve öğrencilerin büyük hatası  ezbercilikten kurtarmaya yardımcı olur.
  • Öğrenci Koçları; okul hayatı, sınav stresi, sosyal aktiviteler, ebeveyn iletişimi, meslek yöneltilmesi, zaman yönetimi vb. konularda öğrenci ihtiyaçlarına destek verir ve önerilerde bulunur.
  • Etkili ders çalışma ve bunun verimliliği öğrencilerin okul başarısını artırdığı gibi uzun vadede de hayatta başarılı olmalarına katkıda bulunur. Bilinen bir gerçektir ki hayatta başarı elde etmede okul başarısının katkısı büyüktür ve tamda bu noktada Öğrenci koçları her öğrenci için ayrı ayrı ders çalışması için olabildiğince  ki verimli programlar yapar ve bu çizgiyi takip ederler.
  • Hedef belirleme günümüzde öğrenciler için tanımlamış bir sorun ve bu tanımlanmış sorunun eksikliklerini belirleyip öğrenciyi hedefe yönlendirmek.
  • Öğrencileri özellikle sınav stresi olan zamanlarda sosyal aktivitelere yönlendirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu