Facebook Pixel

Regl Döneminde Beslenme

Regl olmadan günler önce şişkinlik artar, tatlı isteği artar kendinizi her zamankinden daha çok aç hissedersiniz ve  sonunda büyük bir çikolatayı yerken kendinizi bulabilirsiniz. Bu dönemde sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür. Eğer dikkat edilmezse size fazla kaloriler ve ödemlerle geri dönecektir. Peki, regl döneminde beslenme nasıl olmalıdır?

Regl Döneminde Beslenme Önerileri

regl döneminde beslenme
regl döneminde beslenme
  • Demir Eksikliğine Dikkat

Adet döneminde en çok dikkat edilmesi gereken nokta kan atımıyla beraber oluşan demir eksikliğidir. Eğer bu dönemde yeterli demir takviyesi alınmazsa demir eksikliği ile karşılaşılması kaçınılmaz olur. Demir eksikliği sonucunda vücut kendini halsiz ve yorgun hisseder, bağışıklık sistemi zayıflar.

Demir eksikliğinin görülmemesi için adet dönemi boyunca kırmızı et, tavuk, yumurta ve kuru meyveler bolca alınmalıdır. Ayrıca yanında C vitamini içeren gıdalarla beraber alınırsa demirin vücuttaki emilimi arttırılmış olarak yenilen besinden tama yakın bir fayda alınmış olunur. C vitamini içeren besinlere örnek olarak; portakal suyu, maydanoz, kuşburnunu verebiliriz.

  • Su Miktarına Dikkat!

Su, ödem atmada oldukça etkilidir. Eksik su alımında vücut alınan suyu vücutta tutmak isteyecektir ve ödeminiz daha da artacaktır. Bundan dolayı günlük su tüketim miktarınızı arttırın.

  • Kurumeyve VE Kuruyemişinizi Eksik Etmeyin!

Kuru meyveler magnezyum ve demir içeriği yüksek besinlerdir. Ayrıca diğer mineralleri de içerisinde bulundurmaktadır. Adet döneminde kuru kayısı, çekirdekli kuru üzüm tüketmeniz size fayda sağlayacaktır. Kuruyemişlerde içerisindeki sağlıklı yağ içeriğinden ve yüksek kalori içerdiğinden dolayı sizlere bu dönemde artan enerji ihtiyacınızı karşılamada oldukça yardımcı olacaktır.

  • Magnezyum Eksikliği Yaşanabilir.

 

Regl döneminde demir de eksiklik yaşanabileceği gibi magnezyumda da aynı eksiklik söz konusu olabilir. Magnezyum eksikliğinde ise tatlı isteği artarak size gereksiz kalori alımı yaşatabilir. Bitter çikolatası magnezyum içeriğinden dolayı hem tatlı isteğinizi karşılayıp hem de magnezyum eksikliğinize iyi gelebilir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllı ekmekler, kuruyemişler, muz, yumurta, kuru baklagiller magnezyum içeren besinlerdir. Adet döneminde bu besin gruplarını tüketmeye de özen gösterin.

  • Tatlı Krizlerine Karşın Öneriler

❖ 2 Kare bitter çikolata ve bir bardak süt

❖ 2 adet hurmalı yulaf topları

❖ Bir porsiyon meyve ve bir bardak süt

❖ Kuru kayısı ve Ceviz

❖ Şeker içeriği düşük sütlü tatlılar.

  • Hurmalı Yulaf Topları

❖ 8 yemek kaşığı yulaf

❖ 8-10 adet hurma

❖ 8-10 adet ceviz

❖ 5-6 adet badem

❖ 3 yemek kaşığı süt

  • Diyet Hurmalı Yulaf Topları Tarifi Yapılışı

Hazırlanışı

Hurmaların çekirdeğini çıkarıyoruz . Sıcak suda biraz bekletiyoruz. Ardından rondoda diğer malzemelerle beraber hamur kıvamına getiriyoruz. Yuvarlak top haline getirip Hindistan cevizine buluyoruz . Afiyet olsun.

Diyetisyen Melis Ateş

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu