Facebook Pixel

Romantik İlişkilerde Sınırlar

İlişkide sınırlar… İnsanlar için en önemli şeylerden biri başka birileri tarafından sevilmek, değer görmek onlar için önemli olduğunu hissedebilmektir. Bu bağlamda kadın ve erkek bir araya gelerek birlikte bir ilişki inşa ederler ve o inşa ettikleri şeyi büyütüp devam ettirmeye çalışırlar. Bu durum sevgi, saygı, ilgi, hoşgörü, aşk, dürüstlük ve sadakat gibi birçok unsuru içinde barındırır.

İnşa edilen her sağlıklı kadın-erkek ilişkisi içerisinde ‘biz’ olma bilinci vardır. Atılan adımlar, verilen kararlar hep birbirlerini düşünerek verilir.

ilişkide sınırlar

Fakat ‘biz’ olurken hemen herkes tarafından atlanan bir nokta vardır; ‘ben’. Bir ilişki içerisinde evet bir olma, ait olma, birlikte olma duygusu durumu esastır. Ama biz olurken ben de orada mıyım diye bakmak gerekir.

Aslında dışardan bakıldığı zaman hoş ve güzel görünen bir şey bir süre sonra sorgulanan bir hal alabilir. O seviyor diye hep onun sevdiği şeyleri yemek, sevdiği yerlere gitmek, sevdiği filmi izlemek, bir şeyleri onun tercihine bırakmak gibi şeyleri yapıyor olmak ve onu mutlu etmenin size de yaşattığı mutluluğu görmek iyi hissettir. Fakat bu durum bir süre sonra ritüel halini alınca karşı tarafın istediği şeyleri reddetme, istememe halini alabilir. Bu noktada başta hoş gelen ve mutlu eden kararlar, aktiviteler bir süre sonra ‘neden benim istediklerimi yapmıyoruz, yemiyoruz, gitmiyoruz’ şeklinde başlayıp ‘sen bana saygı duymuyorsun, tercihlerimi önemsemiyorsun’ şeklinde devam eder ve büyür.

İlişkide Sınırlar ve Örnek

ilişkide sınır örneği

İlişkide sınır dediğimiz şey aslında kendinizi yok saymamak. Evet karşılıklı birbirinizi mutlu etmek ama aynı zamanda kendinizden de ödün vermemek. Daha iyi anlaşılması adına basit bir örnek vermek gerekirse;

  • Kahramanlarımız Ayşe ve Mehmet olsun.
  • Ayşe sütlü tatlıları tercih eden onları seven Mehmet ise ağır, şerbetli tatlılardan hoşlanan bir çift olsun.
  • Bu noktada sağlıklı bir ilişkide yani sınırları olan bir ilişkide ikisinin de sevdiği tatlıları barındıran yerleri seçmeleri, böyle bir yer mümkün değilse de yine ayrı ayrı yerlerden kendi zevklerine göre alıp ortak bir yerde yemeleri doğru olacaktır.
  • Ama sınırın olmadığı, bir kişinin daha verici olduğu bir ilişkide Ayşe yada Mehmet ‘tamam benim sevdiğim burada yokmuş ama sorun değil senin istediğine gidelim’ diyerek kendinden bir şekilde ödün vermiş olacaktır.

Bu şu anda basit görünse de bir süre sonra böyle durumlar arttıkça ve büyüdükçe problemlerde büyüyecektir. Yapılması gereken kendi zevklerimizden, sevdiklerimizden, görüşlerimizden, fikirlerimizden ödün vermeden, onlardan vazgeçmeden ve karşı tarafında zevklerine, isteklerine, fikirlerine saygı göstererek, onu olduğu kişi olarak kabul ederek ortak bir noktada buluşabiliyor olmaktır. Özet olarak aslında sınırlar, kişilerin benliklerini, fiziksel ve duygusal varlıklarını koruyabilmeye, manipüle edilme ihtimalinin önüne geçmesine yardımcı olur. Bu nedenle her bireyin sınırlarının farkında olması ve sınırlarına sahip çıkması çok kıymetlidir.

Uzman Klinik Psikolog Merve Usta

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu