Facebook Pixel
Trend

Sarımsak Nasıl Saklanır? (4 Temel Yöntem)

Mutfaklarımızın Olmazsa Olmazı: Sarımsak

saklama yöntemleri

Modern çağımız artık sürekli olarak tüketime ve satın almaya dayalı olarak varlığını sürdürmektedir. Gün içerisinde dünyanın birçok farklı köşelerinde milyonlarca yiyecek ve içecekler çeşitli bölgelerdeki insanlara satılmaktadır. Söz konusu bu tüketim ürünlerinin içerisinde de sebze sektörü oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. Mevsimine göre ve tüketim sıklığına göre evlerimizde depolanmakta olan bu sebzeler, yıl içerisinde tüketim için saklanmakta ve pek çok farklı yöntem aracılığıyla evlerimizin çeşitli bölgelerinde depo edilmektedir. Evlerimizde de büyük miktarlarda sakladığımız ve depo ettiğimiz çeşitli sebze ürünlerinden bir tanesi de sarımsaktır. Peki, bahsetmiş olduğumuz bu sarımsaklar evlerimizde nasıl depolanır, sarımsak nasıl saklanır?

Sarımsak sebzesi, mutfakların olmazsa olmazı olan, çeşitli yemeklerin, salataların ve sosların en önemli parçasıdır. Genel olarak baktığımızda pazarlarda ve marketlerdeki en pahalı sebzelerin de en başında gelen sarımsak sebzesini uzun süre boyunca evlerimizde saklamak için çeşitli yollar ve bazı metotlar bulunmaktadır. Özellikle yemeklerde ve çeşitli salata türlerinde sık sık kullanılmaktadır. Sarımsak sebzesi, damak tadımızı bir üst noktaya çıkararak Türk mutfağının vazgeçilemeyen unsurlarının başında yer almaktadır.

4 Farklı Yöntemle Sarımsak Nasıl Saklanır?

nasıl saklanır

Evlerimizde çeşitli sarımsak saklama yöntemleri kullanılmaktadır. Bütün bunların birçoğu da bizzat evlerimizde annelerimiz tarafından da uygulanan eski bir Türk mutfağı geleneğidir. Şimdi söz konusu sarımsak nasıl saklanır ve yöntemleri nelerdir? Sizlere detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız. Temel olarak dört farklı yöntem bulunmakta ve çeşitli ev ortamlarına ve depo koşullarına göre birçok farklılıklar göstermektedir. Siz de bu yöntemler içerisinden kendinize en uygun olanı seçebilir ve sarımsaklarınızı bu yöntemle saklayabilirsiniz.

  • İlk olarak sarımsaklar, soyulmadan ve örerek saklanabilmektedir. Söz konusu bu sarımsakların uzun boylu ve saplarının da nispeten çok daha uzun olması oldukça önemlidir. Uzun saplara sahip olan bu sarımsaklar, birbirlerine tıpkı bir saç örgüsü gibi örülerek evlerimizin balkon gibi çeşitli bölgelerinde saklanabilirler. Temel bir örüntü şeklinde ve örgüden düşmeyecek şekilde örülen bu sarımsakların, özellikle yüksek nemden ve sıcaklıktan korunması ve soğuk bölgeler içerisinde muhafaza edilmesi esastır.

Soyulmuş Sarımsak Nasıl Saklanır?

soyulmuş sarımsak nasıl saklanır

  • Sarımsaklar, soyularak buzdolabının dondurucu haznesi içerisinde saklanabilmektedir. İlk olarak depo edilen bütün sarımsakların tek seferde soyulması ve bir araya toplanması önem taşımaktadır. Söz konusu tüm sarımsakların kabukları düzgün bir şekilde soyulduktan sonra güzelce yıkanması gerekmektedir. Yıkandıktan sonra kuru ve temiz bir kağıt havlu ya da temiz bir bez aracılığıyla tamamen kurulanabilmektedir. Sarımsakların tamamen kurumalarından emin olunduktan sonra söz konusu sarımsaklar dondurucu haznesine konmaya uygun, hava almayan kapaklı bir kaba veya buzdolabı poşetine konulmalıdır. Bu metotla sarımsaklar, buzluk veya dondurucu içerisinde çok uzun süreler boyunca muhafaza edilebilmektedir. Çeşitli yemek veya salata yapımları için kolayca dondurucudan çıkarılarak rahatlıkla kullanılabilmektedir.
  • En ideal yöntem sarımsakların ayıklanarak ezilerek veya ezilerek saklanmasıdır. Bu sarımsak saklama yöntemi için de çeşitli mihenk taşı ve önemli noktalar bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde ilk olarak sarımsakların kabukları iyice soyularak güzelce ayıklanması gerekmektedir. Daha sonra da bu sarımsakların kurulanması ve küçük parçalara ayrılarak havanda ezilmesi esastır. Bu işlem sonucunda sarımsaklar kapalı bir cam kavanozda saklanabilmektedir. Üzerine zeytinyağı ve bir miktar da tuz eklenmektedir. Daha sonra kapağı iyice kapatılan kavanoz, buzdolabının normal haznelerinde saklanabilmektedir.

Sarımsak Buzlukta Nasıl Saklanır?

sarımsak buzlukta nasıl saklanır

  • Bir diğer sarımsak saklama yöntemi olarak da ayıklanan ve rendelenen sarımsakların buzluk içerisinde saklanması örnek verilebilmektedir. Bir önceki yöntem içerisinde de bahsettiğimiz sarımsakların ayıklanarak ve ezilerek saklanma işlemi aslında buzluk içerisinde de gerçekleştirilebilmektedir. Bilhassa salata ve cacık gibi garnitür ürünlerinin içeriği olarak da bilinen sarımsakların bu şekilde saklanması oldukça kullanışlı olabilmektedir. Fakat bu süreç içerisinde kullanılan sarımsakların, uzun bir süre çözülmesinin beklenmesi gerekmektedir. Bundan dolayı kullanılan bu sarımsakların, işleme tabii tutulmadan çok daha önce buzluktan çıkarılması gerekmektedir. Bu süreç için de öncelikle sarımsakların güzelce yıkanılıp ayıklanması ve düzgün bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Ardından rendelenerek veya havanda ezilerek işleme tabii tutulan sarımsaklar, bıçakla da küçültülebilmektedir. Bunun ardından temiz bir buz kalıbı çıkarılmaktadır. Her bir buz küpü içerisine tek seferlik kullanılacak miktarda sarımsak bir kaşık yardımıyla boca edilmektedir. Tüm sarımsaklar bitene dek bu işlemin uygulanmasının ardından sarımsakların üstüne bolca zeytinyağı veya az miktarda temiz içme suyu ilave edilmektedir. Bütün bu işlemlerin ardından hazırlanan buz kalıpları buzluk haznesine kaldırılmaktadır. Uzun günler içerisinde çeşitli yemeklerde ve salatalardan istenilen anda kullanılmaya hazır hale getirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu