Facebook Pixel

Ellerin Titremesinin Temel Sebepleri

el titremesi nedenleri

Modern teknoloji çağı olan günümüzde çeşitli hastalıklar da bazı temel semptomlar aracılığıyla büyük kolaylıkla bulunmaktadır. Tıbbın gelişen teknolojik koşullar neticesinde çağ atlaması ve büyük oranda bir gelişim kaydetmesi ile hızlanan sektör içerisinde çeşitli hastalıkların da bazı temel belirtileri olduğu artık bilinen bir gerçektir. İnsanlar gün içerisinde kişisel yaşam alanlarında otururken veya hayatlarını normal bir şekilde sürdürürken çeşitli semptomlar gösterebilmektedir. Bu gibi belirtiler de çeşitli tıbbi hastalıklara yorulabilmektedir. Doğru beslenmeyen ve sağlık tedbirlerini umursamayan bireylerde bu tip belirtiler çok daha fazla gözlenir. Öte yandan sağlıklı ve dengeli bir hayat yaşayan kişilerde ise bu gibi çeşitli hastalık semptomları çok daha az bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Peki, el titremesi hangi hastalıkların belirtisi?

Ellerde Titreme ve Temel Sebepleri

Tremor ismiyle de bilinmekte olan titreme, insan vücudunun belirli bir bölümünün özellikle de bir veya daha fazla uzvun ritmik ve istemsiz bir şekilde periyodik olarak hareket etmesi de tanımlanır. Söz konusu titreme, genellikle kontrol edilemez bir sallantı olarak gözlenir ve bu hastalık, çoğunlukla stres ve kişinin tükettiği besinlere bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Ancak bazen bu durumlar, çeşitli ciddi rahatsızlık ve hastalıkların da net bir belirtisi olabilmektedir.  Sık bir şekilde görülen el titremesi ise, bireyin günlük işlerini yapması için engel teşkil edebilir.

Genel hareket bozuklukları arasında da yer almakta olan el titremesi; gün içerisindeki duygu değişimlerinden, yüksek stresten, fiziki yorgunluk ve halk arasında kan glikozundaki düşüklük olarak da görülebilmektedir. Bu olayın temel sebebi de Hipoglisemi olarak gözlenebilir. Çeşitli yaş grupların hem erkek hem de kadın bireylerde görülmekte olan bu durum; kısa süreli olarak gözlendiği, kişinin gün içerisindeki rutin aktivitelerini kısıtlamadığı ve net bir şekilde belirginleşmemiş olduğu sürece doğrudan bir sağlık problemi olarak tanımlanamaz. Fakat bazı ciddi hastalıkların yol açmış olduğu kalıcı el titremesi ise, çok ciddiye alınması gereken bir durumdur.

El Titremesi Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

el titremesi hangi hastalıkların belirtisi

Genelde büyük oranda Parkinson hastalığı ile işkillendirilmekte olan el bölgesinde titreme; Epilepsi, Hipertiroidi ve Multipl Skleroz gibi birçok farklı rahatsızlıklardan da kaynaklı olabilmektedir. Bundan dolayı el bölgesindeki titremelerinin nedeni açısından çok iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Bu sıkıntıdan muzdarip olan hastanın tanısı konulmalı ve en doğru şekilde tedavi edilmesi gereklidir. Genel olarak doktorların sık sık karşılaşmış olduğu genç yaşlarda el titremesi neden olur sorusundan ziyade bu olayın temel sebepleri nelerdir bu konuda bilgi alınması gereklidir. Temel olarak sonuçlarına inilen bu süreç içerisinde hastalığın genel semptomları ortaya konulmalıdır. Bu rahatsızlığa sebep olan genel nedenlerin bulunması esas olmalıdır.

El Titremesi Nedir?

Söz konusu el bölgesinde titreme durumları, genel olarak herkesin yaşamının belirli bir bölümünde deneyim etmiştir. Ritmik ve istemsiz bir kas hareketi olarak da bilinmektedir. Genel olarak bu durum da çoğunlukla stres, heyecan, öfke ve korku gibi ani duygu değişim durumları, yorgunluk, metabolizma yetersizliği ve aşırı kafein tüketiminden kaynaklı olarak görülebilmektedir. Bu süreç içerisinde mevcut ruh halinin değişimi veya dinlenme durumu sonrasında bu tip titreme şikayeti tamamen ortadan kalkmış olur.

Fizyolojik tremor olarak da adlandırılmakta olan bu durum, tamamen normal bir durum olarak bilinir ve herhangi bir sağlık problemin belirtisi olarak tanımlanamaz. Bu durum, sağlıklı her kişide gözlenebilen oldukça olağan bir durumdur. Büyük oranda tek taraflı olarak başlamakta olan bu titreme durumu, bir süre sonra diğer elde de görülmeye başlanır. İlk başlarda sadece duygusal değişim süreci ile görülmekte olan bu rahatsızlık, giderek sıklaşarak artar. Bu sürecin varlığında, söz konusu birey yalnızken veya dinlenme durumu sırasında kaybolan el titremesi, bireyin çeşitli sosyal ortamlara girmesi veya titreme kaygısının artmasıyla da birlikte tekrardan başlar.

El Titremesi ve El Titremesinin Nedenleri

Heyecan, öfke ve korku gibi duygu ve durum değişikliklerine bağlı olarak gözlenmektedir. El titremesi, normal bir süreç olarak kabul edilse de dinlenme durumu sırasında veya çeşitli sosyal ortamlara çıkıldığı taktirde görülmekte olan el bölgesi titreme durumları, birçok farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Kan şekerinde düşüş görülmesi de titreme durumuna yol açan nedenler arasında yer almaktadır. Halsizlik, baş dönme durumları ve sürekli uyku durumu bu süreç içerisinde görülen genel semptomlardır.

Obezite ve hipertansiyon gibi durumlar da bu rahatsızlığı tetiklemekte ve bireyi oldukça ciddi sonuçlar doğurabilecek süreçlere doğru itebilmektedir. Genel anlamda baktığımızda sonuç olarak; bu titreme durumları anlamında alınabilecek her türlü profesyonel destek oldukça önemlidir ve ilk öncelik olarak alanında uzman doktorlara danışılması çok büyük önem barındırmaktadır. Bundan dolayı ilerleyen süreç içerisinde çeşitli ciddi sıkıntılar yaşanmaması için doktorlara başvurulmalıdır. Alanında uzman kişilerin yardımları çerçevesinde hizmet alınması ve genel sağlık durumunun iyileştirilmesi ve muhafaza edilmesi esas olmalıdır.

Sağlıklı günler dileriz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu