Facebook Pixel

Stoneware Nedir? Farkları Nelerdir?

Stoneware Nedir?

Söz konusu sofra hazırlama olduğunda yemeklerin lezzeti kadar estetik görünüm de büyük önem taşır. Bununla birlikte yemek takımlarının dayanıklılığı gibi unsurlar da onlarca farklı davette şık sofralar hazırlamak için oldukça önemli. Bunun için tasarlanan yemek takımı ve çatal bıçak kaşık takımı gibi gereçlerin hem şık ve uzun ömürlü kullanılabilmesi gerekir. Bu durum yemek takımları açısından değerlendirildiğinde stoneware ürünler ideal seçenekler arasında yer alabilir. Çünkü stoneware yemek takımları kusursuz bir sofra için gereken kriterleri karşılayabilecek kadar iddialı. Bunun nedenini merak edenler için stoneware malzeme nedir gibi soruların cevaplandığı yazımız burada.

Stoneware Nedir?

Günümüze kullanılan birçok mutfak ve ev gerecinin tasarlanma yöntemleri aslında yüzyıllar öncesine dayanır. Seramik ve porselen gibi materyallerin işlenme süreçleri yüzyılı aşkın zanaat yöntemleriyle ilerler. Kaolin, kuvars ve kil gibi doğal materyallerin pişirilmesinden tasarlanmasına kadar ilerleyen bu sürecin sonucunda eşsiz mutfak aletleri üretilir. Stoneware de geleneksel yöntemlerden gelen, ev ve mutfak gereçlerinin üretiminde kullanılan materyallerden biri. Bu malzeme genellikle kil, kuvars ve feldspat karışımından üretilen sert, dayanıklı ve yoğun bir seramik türüdür. Stoneware seramiği yüksek sıcaklıklarda pişirilerek elde edilir. Genellikle porselen benzeri bir dokuya sahip olan bu malzeme mat bir görünüme sahiptir. Yemek takımı, vazo ve kase gibi eşya çeşitlerinde bu malzemeden imal eden birçok ürüne rastlamak mümkündür.

Stoneware Ürünlerin Avantajları

Stoneware üretimindeki birçok detayıyla kullanım konusunda birtakım avantajlar sunar. Yaklaşık 1200 derecelik bir sıcaklıkta pişirilerek üretilen bu ürünler ısıya karşı oldukça dayanıklıdır. Bu durum stoneware tabak ve kase gibi ürünlerin fırınlarda dahi kullanılmasına olanak tanır. Ayrıca ürünler yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olduğu gibi düşük sıcaklıklara karşı da dayanıklılık gösterir. Böylece stoneware mutfak ürünleri buzdolabı gibi soğuk saklama alanlarında rahatlıkla değerlendirilebilir. Yüksek dayanıklılığa sahip olan bu ürünler mutfağın her alanında değerlendirmek mümkündür. Bununla birlikte ürünler temizlik konusunda da avantajlıdır. Gözenek yapısının oldukça sıkı olduğu ürünler nemlenme gibi problemler yaşatmaz. Böylece pratik bir şekilde yıkanarak kurutulabilir. Stoneware malzemenin suyu emme özelliğinin bulunmaması vazo gibi vazo gibi eşyalar için de oldukça kıymetlidir. Çünkü özellikle bitki yetiştirmede kullanılan vazolar suyu emdiklerinden dolayı bir süre sonra yapısını kaybedebilir. Bu problem stoneware materyalinden üretilen vazolar için oldukça düşüktür. Hem estetik hem de dayanıklı olan stoneware vazolarla konforlu bir şekilde evde çiçek yetiştirilebilir.

 Stoneware ve Porselen Arasındaki Farklar

Stoneware ve porselen malzemeleri arasında birtakım farklar bulunur. Bu farkları bilmek, kullanım alanına ve kriterlere göre ürün seçimi yapmak için oldukça önemlidir. Her iki seçeneğin de avantajları olduğundan stoneware mi porselen mi gibi sorulara net olarak cevap vermek mümkün olmayabilir. Fakat ürünleri doğru bir şekilde değerlendirebilmek için bu konuda bilgi sahibi olmak gerekir. Stoneware ve porselen arasındaki farkları şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Porselen düşük sıcaklıklarda üretildiğinden dolayı daha ince bir yapıdadır. Bundan dolayı porselen ürünleri daha zarif bir görünüm sunar. Stoneware ürünleri ise daha mat ve natürel bir görünüme sahiptir.
  • Stoneware ürünleri yüksek sıcaklıklarda üretilir. Bu detay ürünlerin düşme ve çarpma gibi ani darbeleri absorbe etme özelliklerini artırır. Porselenden üretilen ürünler ise ince yapısından dolayı daha kolay kırılabilir.
  • Hem porselen hem de stoneware ürünleri arasında şık tasarımlara sahip birçok seçenek bulunur. Bunun için iki malzemeden de üretilen ürünler birçok alanda değerlendirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu