Facebook Pixel

Zeka Geliştirici Oyunlar (4 Farklı Seçenek)

Dikkat Ve Zeka Geliştirici Oyunlar Neden Önemli?

dikkat ve zeka geliştiren oyunların önemi

Pandemi süreci bizlere evde eğlenceli ve verimli süreçler olması gerektiğini hatırlattı, ben de sizlere çocuklarla evde dikkat ve zeka geliştirici 4 oyunu öneri olması açısından yazmak istedim. Karantina sürecinde hepimiz çocuklarla evdeyiz. Dikkat ve zeka geliştirici oyunlar çocukların gelişim dönemlerinde oldukça önemli ve buna takiben aslında yaşamın her alanında bunun faydası görüyorlar. Anneler ve babalar için kısaca her yaştan kişi için oldukça verimli ve keyifli oyunlar oynamanın, hele de pandemi sürecinde evlerde vakit geçiriyorken hem zamanı hem yararı artırmakta.

Çocuk oyunları hayatın bir çekirdeğidir. Bütün insanlar orada gelişir, büyür ve oluşumu insanın en güzel ve en olumlu yetenekleri orada yükselir. -FROBEL

Zeka Geliştirici Oyunlar Nelerdir?

Bilimsel çalışmalara göre;

Çocukların zekalarının yalnızca genetik faktörlere bağlı kalarak gelişmediğini; anne babaların tüm davranış ve tutumlarının da bu zaman içerisinde çok ciddi anlamda bir rol oynadığını gösteriyor. Çocuk pedagogları söylüyor ki, oyunların çocuklara en az besinler kadar önemi olduğunu vurguluyor. Çocuğun iç dünyasını yansıttığı, deşarj olurken hafızayı ve zeka düzeyini geliştirdiği en önemli araç oyundur. Bu hususta yüzlerce farklı oyundan bahsetmek mümkün tabi. Bende sizlere bu oyunlardan bahsedeceğim.

Tangram Oyunu

tangram oyunu

Tangram çocukların zeka gelişimi ve hayal gücünü geliştiren eğlenceli ve öğretici bir zeka oyunudur.

Genelde dört ahşap veya yedi parçaya kadarda olabilir değişiyor. Tangram parçaları ile görev kitapçığında verilen şekillerin yapılması isteniyor. Görev kitapçığındaki şekillerin bire bir aynısını oluşturmak biraz süre ve sabır isteyebilir. En en önemli noktası; dikkat eksikliği, unutkanlık ve algılama güçlüğü vb. problemlerle başa çıkmak için beyin egzersizleri açısından en çok kullanılan oyunlardan en önemlisidir.

Katkıları

 1. Dikkat ve odaklanmanın ve en önemlisi hayal gücünde yaratmayı sağlar.

Tangram’ın geometri hakkında olumlu duygular geliştirmek,

uzamsal-görselleştirme becerileri kazandırmak,

şekilleri sınıflandırmak,

ilişkiler ve geometrik şekiller geliştirmek.

gibi daha birçok faydası var.

Aklında Tut Oyunu

aklında tut oyunu

Aklında Tut Oyunu 2 veya 6 kişi sınırı ile oynanabilen bir oyundur. Oyuncular bir masada eşit aralıklarla otururlar. Masaya oyun kartları arkaları dönük olacak biçimde kapatılarak konur. (Genelde oyun setleri 40 karttan oluşmaktadır.) Oyuna başlayışta ilk kart çekilir ve herkese gösterilerek kart seslice okunur. Oyuna başlayan oyuncudan itibaren saat yönünde devam eder ve sırası gelen oyuncu bir önce söylenmiş olan kartı veya kartları sırasıyla tekrar etmek zorundadır. Eğer sırayı unutmadan doğru olarak tekrar edebilirse o zaman kart çekme hakkı kazanır ve kartı çekip herkese göstererek hangi kartı çektiğini söyler. Unutan veya sırayla kartlarda ne olduğunu söyleyemeyen veya şaşıran oyuncu oyun dışı kalır.

Faydaları

 1. Hafızayı güçlendirir,
 2. Dikkati geliştirir,
 3. Motivasyonu artırır.

Dobble Oyunu

dobble oyunu

Hızlı reflekslerin oyunu! Oyun masa etrafında herkes oturur ve kartlar ortaya konur. Saat yönünde herkes devam edecektir. Öncelikle başlayan kişi kartı çeker ve masanın üstündeki diğer karttaki tek bir benzer sembolü saniyeler ışığında bulmalı. Bulamayan kişi oyun dışı kalıyor. Kısaca anlatmak gerekirse; Herhangi iki kart arasında yalnızca bir tane ortak sembol vardır ve bunu bulmak gerekir. Dikkatli ol ve görsel hafızanı ortaya koy !

Keskin bir göz ve hızlı refleksler ortak sembolü yakalamakta şanslı bu oyunda . Hızlı eylemler yapma, sıra dışı oyun tarzı sizi kendine hayran bırakacak.

Çok kolay kurallarıyla hızlı öğrenilen, 6 yaş ve üzeri herkesin büyük keyif alarak oynadığı bu oyun aynı zamanda 8 kişiye kadar oynanabilen ve insanları birbirine kaynaştıran harika bir grup oyunudur.

Etkileri

 1. Dikkati sağlar,
 2. Pratikliği geliştirir,
 3. Reflekslerin gelişmesine yarar sağlar,
 4. Uyumlu” ve “Benzer” olanı görmek açısında oldukça faydalıdır.

Quoridor (Koridor) Oyunu

zeka geliştirici koridor oyunu

Quoridor (Koridor) oyunu 8 yaş ve üzeri 2 – 4 kişi ile oynanabilen strateji geliştirme oyunudur.

81 kareye bölünmüş bir oyun platformu, 20 adet engel ve 4 adet oyun taşı vardır.

Oyun 2 kişiyle oynandığında her oyuncunun 10’ar adet engeli mevcuttur. Oyuncular kendi alanlarının ilk sırasının ortasına taşlarını yerleştirirler.

Oyuna kura ile başlanabilir. Oyuncu sırası geldiğinde ya piyonuyla bir hamle (öne, arkaya ya da yana doğru) yapar ve ya rakibinin önüne bir engel koyabilir.

Taşlar engellerin üzerlerinden atlayamadıkları için etrafını dolaşmak zorundadır.

Engeller iki kareyi kapatacak şekilde konulmalıdır. Engel koymada amacı rakibin yolunu uzatmak ya da ilerlemesini durdurmak.

Ancak rakibin önü tamamen kapatılamaz, muhakkak rakibe geçecek bir yol bırakmak gerekmektedir.

Ve tabi bunu oyuncunun bir şekilde bulması gerek.

Eğer oyuncular karşı karşıya gelirlerse birbirlerinin üzerlerinden atlayabilirler.

Rakip alana ilk önce ulaşan oyuncu oyunu kazanır.

Faydası

 1. Satranç oyunu gibi strateji oyunu olduğu için çok fazla hızlı düşünmeyi gerektirir.
 2. Dikkati önemlilikle sağlar.
 3. Çok yönlü düşünmeyi artırır. 

Eğitimci Buse Okuyan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu