Facebook Pixel
Trend

Amfetamin İçeren Besinler Nelerdir?

amfetamin nedir

Amfetamin, alfa – metil – fenetilamin olarak açılmaktadır. Narkolepsi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Amfetamin, sentetik bir uyarıcıdır. İlk defa 1887 yılında sentezlenmiş uyuşturucu türevidir. Yalın halde ağızdan alındığı zaman 20 dakika içinde etki etmeye başlar. Peki amfetamin içeren besinler nelerdir?

Gündüzleri aşırı uyku uyuyan, dikkatini toplayamayan, sürekli hareket halinde olan, kendini ve hareketlerini kontrol edemeyen bireylerde kullanılmaktadır. Bununla birlikte kilo kontrolünde ve iştah azaltmak amacıyla farklı rahatsızlıklarda da kullanılmaktadır. Amfetamin, oldukça etkili bir maddedir. Geçmiş yıllara bakıldığı zaman askeri alanda da kullanıldığı görülür.

Amfetamin farklı alanlarda kullanılmaktadır. Amfetamin içeren besinler de dolaylı olarak kullanılmakta ve istenilen etki sağlanmaktadır. Genel olarak incelendiği zaman uzun yol şoförlerinin seyahat sırasında uyumaması için kullanıldığı görülür. Aynı zamanda konsantrasyon gerektiren spor dallarında sporcular tarafından kullanılmaktadır. Atıcılık, okçuluk bu spor dallarından ikisidir.

Amfetamin Nedir?

amfetamin nedir

Amfetamin, C9H13N formülüyle bilinmektedir. Vücudu uyarıcı etkisi ile kullanılmaktadır. Saf haldeki amfetamin uçucu ve renksiz bir sıvıdır. Kokusu ağır olan maddenin tadı da oldukça acıdır. Tıp alanında kullanılan amfetamin, fosfat bileşiği ya da sülfat halinde kullanılmaktadır. Amfetamin kullanıldığı zaman beyni uyarır ve dikkati toplar. Bu nedenle doping amacıyla kullanılan ilk ilaçlardan biridir.

Amfetamin kullanıldığı zaman vücudu etkisi altına almaktadır. İnsanlarda ve hayvanlarda kullanılabilmektedir. İlk kullanıldığı yıllarda soğuk algınlığına iyi geldiği ve bronşları açtığı gözlemlenmiştir. Zamanla kullanılarak çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği belirlenmiştir. Göz bebeklerinde büyüme olmasına, kalp atışının daha hızlı olmasına, sinir sisteminde etki göstermektedir. İnsan vücudunda merkezi sinir sisteminin uyanık ve aktif olmasını sağlar.

Amfetamin farklı amaçlarla kullanılsa da aslında kullanım amacının ortak noktası aynıdır. Geçmiş yıllardan günümüze kadar olan sürede çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Amfetamin, vücudun ihtiyacı olan uyku oranını azaltmasıyla bilinir. Bununla birlikte vücudun uyku yüzdesinde genel düşüşün yaşanmasını sağlar. Kendini yorgun hisseden, halsiz hisseden bireylerde bu yorgunluk ve halsizliğin gitmesini, bireyin kendini daha dinç hissetmesini sağlar.

Amfetaminin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

amfetamin içeren besinler

 

Amfetamin alternatif tıbbın bir parçası olarak yıllardır hayatta var olsa da hem faydaları hem de zararları bulunmaktadır. Çeşitli hastalıkların tedavisinde bu madde kullanılmaktadır. Bazı ilaçların içerisinde yer alır ve bireyin tedavi sürecini destekler. Amfetamin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Zihin bozukluklarını tedavi eder.
 • Psikolojik tedavilerde kullanılır.
 • Sinir sistemini uyarır.
 • İnsana enerji verir.
 • Beyni uyararak verimli çalışmasını sağlar.
 • Dikkat dağınıklığını önler.
 • Vücuttaki yorgunluğu alır.

Amfetamin çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Zihin bozuklukları ve psikolojik rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Sinir sistemine doğrudan ulaşan amfetamin, sinir sisteminden kaynaklı sorunların çözülmesine yardımcı olur. Yorgunluk, enerji düşüklüğü, halsizlik gibi rahatsızlıkların tedavisini destekler. Bireyin dikkatini toplamasına yardımcı olur, vücuda enerji kazandırır. Tüm bu faydaları bireye kazandıran amfetaminin bazı yan etkileri de bulunmaktadır.

Amfetamin Zararları

 • İştah kesici özelliği vardır.
 • Kalbe zarar verir.
 • Uzun süreli kullanıldığı zaman bireyin psikolojisinin bozulmasına neden olur.
 • Mide bulantısı ve kusma görülmektedir.
 • İntihara meyilli olma, olmayan varlıkları görme problemleri yaşanmaktadır.
 • Uyku düzenini bozmaktadır.
 • Kimi zaman üşüme kimi zaman sıcaklama görülmektedir.
 • Bireyin zeka kapasitesinde düşüş yaşanmaktadır.
 • Beyin tahribatına neden olabilmektedir.
 • Cilt üzerinde kızarıklık ve leke oluşumu görülebilmektedir.

Amfetamin farklı şekillerde kullanılmaktadır. Faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Çok kullanıldığı zaman ya da düzensiz kullanıldığı zaman iştah keser. Amfetamin, bağımlılık yapan bir maddedir. Fiziksel ve ruhsal bağımlılık yapacağı için bireyde ciddi sorunların yaşanmasına neden olur. Kalbi yorar ve bir süre sonra kalbe zarar vermeye başlar. Uzun süreli kullanımda bireyin psikolojik zarar görmesine neden olur. Mide bulantısı ve kusma, ciltte kızarıklık ve lekelerin oluşması da yan etkiler arasında yerini almaktadır. Vücudu ve beyni uyaran amfetamin bir süre sonra uyku düzenini bozar. Uykusuzluktan kaynaklı halüsinasyonlar başlar.

Bireyde aşırı üşüme ya da aşırı sıcaklama görülmektedir. Bağımlılık yapacağı için beyinde zeka gerilemesi yapar. Beyne, sinir sistemine ve vücuda hasar verir. Bu gibi yan etkiler oldukça ciddi yan etkilerdir. Hiçbir zaman göz ardı edilemez. Doktor kontrolünde uygulanan tedavilerde kullanılabilmektedir. Fakat doktor kontrolünde olmadan bireysel çözümlerle kullanılmamalıdır.

Amfetamin İçeren 5 Farklı Besinler

amfetamin içeren besinler

Amfetamin bilinçsiz kullanıldığı zaman zararlı bir madde olmaktadır. Bazı besinlerin içinde bulunmakta ve sağlık için tehlike oluşturabilmektedir. Peki, amfetamin hangi besinlerde bulunur? Amfetamin içeren besinler nelerdir?

 • Siyah fırça bitkisi
 • Efadra bitkisi
 • Cathinone bitkisi
 • Guarana
 • Karnitin

Siyah fırça bitkisi, blackbrush olarak da bilinmektedir. Güneybatı bölgelerinde ve Meksika taraflarında daha çok yetişmektedir. Bu bitkinin kullanım alanı genellikle obezite ve kilo verme tedavisidir. Amfetamin içeren bu bitki aynı zamanda bazı bileşenleri de içeriğinde barındırmaktadır. Bu bileşenler sayesinde amfetamin açığa çıkmaktadır.

Efadra bitkisi Ephedra olarak da geçmektedir. Çin’de ve Hindistan’ın kuzeybatı bölgesinde yetişmektedir. Bu bitkinin içeriğinde amfetamin ve efedrin bulunmaktadır. Efedrin, ciddi yan etkilerinin olmasından dolayı bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Bitki, içeriğinde bulunan maddeler ile çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Cathinone bitkisinden doğal amfetamin elde edilmektedir. Afrika’nın kuzeydoğusunda ve Arap Yarımadası’nda yetiştirilmektedir. Amfetamin ile uyarıcı etkisi vardır. Çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Fakat sağlıklı olmasının yanında bazı ciddi rahatsızlıkların görülmesine neden olur. Türkiye’de uyuşturucu madde sınıfına girdiği için yasaklanmış bir bitkidir.

Guarana, doğal amfetamin elde edilmesini sağlar. Yoğun oranla amfetamin içerir. Amazon ormanlarında ve Brezilya bölgesinde yetiştirilmektedir. Karnitin ise kırmızı etin yapısında bulunmaktadır. Karnitin, amino asit benzeri bir yapıdır. Hücreleri uyarır, hücrelerin aktif çalışmasını sağlar. Bu sayede metabolizmanın hızlanmasını, enerjinin artışını ve vücuttaki yağ yakımı işlemini gerçekleştirir. Amfetamin içeren bu besinlerin doğru alanlarda doğru şekillerde kullanılması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu