Facebook Pixel
Trend

Nöbet Şekeri ve 15 Farklı Faydaları

Nöbet Şekeri Nedir?

nöbet şekeri faydaları

Nöbet şekeri günümüzde pek bilinen bir tür değildir. Şeker, rafine edilmemiş yani herhangi bir işlem görmemiş şeker demektir. Nöbet şekerinin işlem görmemiş olması ise büyük bir avantajdır. Çünkü tüketilen ve sağlıklı olduğu iddia edilen birçok ürün çeşitli işlemlerden geçer. Nöbet şekeri ise herhangi bir işlemden geçmemiştir. Yüksek oranda vitamin, mineral ve amino asit bulunan nöbet şekeri bu sayede pek çok faydaları barındırmaktadır. Herhangi bir işleme maruz kalmadığı için bu değerleri doğrudan vücuda kazandırır.

Nöbet Şekeri Ne İşe Yarar?

Nöbet şekeri herhangi bir işlem uygulanmadığı için daha tatsız bir şekerdir. Sofra şekeri olarak kullanılabilir. İçeriğinin zengin olması sayesinde oldukça sağlıklı ve faydalıdır. Şeker, çok eski yıllarda da kullanılarak çeşitli rahatsızlıkların tedavi edilmesini sağlamıştır. Sağlıklı bir ürün olan bu şekeri kolaylıkla temin edebilirsiniz. Aktarlardan ve çeşitli marketlerden alabileceğiniz gibi internet üzerinden sipariş de verebilirsiniz.

Nöbet Şekeri Faydaları Nelerdir?

nöbet şekeri faydaları nelerdir

Nöbet şekeri geçmişten günümüze kullanılan bir üründür. Geçmiş yıllarda çoğunlukla kullanılan bu ürün zamanla daha az tanınmaya başlamıştır. Fakat günümüzde nöbet şekeri tekrar gündeme taşınmıştır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda şekerin içindeki vitamin ve minerallere dikkat çekiliyor.

Düzenli kullanıldığı sürece sağlığa faydalı olan bu besin birçok uzman tarafından tavsiye ediliyor. Nöbet şekeri neden tavsiye ediliyor? İşte nöbet şekeri faydaları;

 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Halsizliği gideriyor.
 • Boğaz ağrısını geçiriyor.
 • Sindirim sistemini çalıştırıyor.
 • Ağızdaki yaralara iyi geliyor.
 • Kansızlığa iyi geliyor.
 • Göz sağlığını destekliyor.
 • Mide ağrılarına iyi geliyor.
 • Metabolizmayı hızlandırıyor.
 • Vücuda enerji kazandırıyor.
 • Burun kanamalarını durduruyor.
 • Böbrek taşı düşürmede fayda sağlıyor.
 • Ağrı kesici özelliği ile bilinmektedir.
 • Üst solunum yolları enfeksiyonlarında etki sağlıyor.
 • Kronik öksürüğe iyi geliyor.

Zengin içerikli nöbet şekeri, içinde bulundurduğu etken maddeler sayesinde vücudu güçlendirir. Bağışıklık sistemini destekleyen ve geliştiren şeker, hastalıklara karşı vücudu korur. Aynı zamanda halsizliği giderir ve vücuda enerji verir. Boğaz ağrısı ve kronik öksürüğe karşı tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Düzenli kullanıldığı zaman sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini düzenler. Metabolizmayı hızlandırıcı özelliği ile zayıflama sürecindeki insanlar tarafından kullanılmaktadır.

Nöbet şekerinin faydaları noktasında kansızlık problemlerinde kullanılmaktadır. Ağızdaki yaraların iyileşmesini sağlar. Midede oluşan yanma ve ağrılara karşı çözüm sunar. Eğer bireyin burnu sürekli kanıyorsa kanamayı durdurur. Böbrek taşı düşürenlerde bu süreç ağrılı ve zor geçer. Nöbet şekeri ile bu süreç daha az ağrılı geçer. Sağlıklı besin olarak tüketilmekte ve vücudu dengelemektedir.

Nasıl Kullanılır?

Nöbet şekeri bulmak sizi zorlamayacaktır. Aktarlar, marketler, internet satıcıları aracılığı ile ihtiyacınız olan şekeri bulabilirsiniz. Fakat nöbet şekeri alırken güvendiğiniz firmaları tercih etmelisiniz. Eğer araştırma yapmadan sıradan bir firmadan alışveriş yaparsanız aldığınız şeker doğal olmayabilir. İşlenmiş nöbet şekeri ile sağlığınızı koruyamazsınız ve aksine sağlığınızı riske atmış olursunuz.

Doğal ve herhangi bir işlem uygulanmamış şekeri günde 1 – 2 defa kullanabilirsiniz. Şekeri yutmak yerine ağzınızda erimesini beklemelisiniz. Böylelikle ağızdaki yaralardan doğrudan kurtulmuş olursunuz. Ağzınızda eriyen şeker bir süre sonra boğaz ağrısını geçirir, öksürüğü durdurur, daha rahat nefes alınmasını sağlar.

Böbrek taşı düşürüyorsanız iki kaşık soğan suyu ile bir miktar nöbet şekerini karıştırıp düzenli olarak kullanabilirsiniz. Bu işlemi çocuklarda uygulamamaya özen göstermelisiniz. Daha iyi sonuç için yetişkinlerde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Burun kanamalarında nöbet şekerinden faydalanılır. Kanama olduğu zaman bir miktar şeker alınır ve bir süre şekerin kokusu çekilir. Kokunu burnunuzdan çektiğiniz zaman kanamanın kesildiğini fark edersiniz.

Nöbet şekeri kullanımı arasında en yaygın yöntemlerden biri de şeker ve suyun kaynatılmasıdır. Kaynama işlemi sonrasında ister sıcak ister soğuk şekilde içilebilmektedir. Soğuk suyla şeker de kullanılabilmektedir.

Zararı Var Mıdır?

nobet-sekerinin-zarari

Nöbet şekerinin içinde birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller bir araya geldiği zaman vücudu besler, vücuda direnç kazandırır. Sağlıklı bir besin olarak tüketilen şeker doğru ve düzenli kullanılmalıdır. Tüketilen şekerin doğal olduğundan emin olmalısınız. Eğer tükettiğiniz şeker doğal değilse bu sizin sağlığınızı olumsuz etkiler. Çeşitli sindirim rahatsızlıklarıyla birlikte bağırsak hareketlerinde bozulmalar görülebilir. İstediğiniz etkiyi elde edemeyeceğiniz gibi sağlığınızı da riske atmış olursunuz.

Nöbet şekerinin yan etkileri arasında ciddi bir yan etki bilinmemektedir. Nöbet şekeri yıllardır kullanılan bir üründür. Yapılan araştırmalarda nöbet şekerinin sağlığa olumsuz bir etkisi olduğu gözlemlenmemiştir. Fakat tüketilen nöbet şekeri doğru ve düzenli kullanılmalıdır. Çocuklarda kullanım için doktora danışılması tavsiye edilmektedir. Nöbet şekerinin etkilerinden faydalanmak için günlük kullanmaya özen gösterilmelidir. Günde 2 defa ağıza atılarak emilebilir. Bunun herhangi bir zararı olmayacaktır. Fakat başka ürünlerle karıştırılıp kullanılacağı zaman dikkat edilmelidir. Çünkü bazı bünyeler daha hassas bir yapıya sahiptir. Nöbet şekeri farklı ürünlerle kullanıldığı zaman zayıf bünyelerde alerji yapabilir.

Nöbet şekerine çok uzun süre devam etmemek gerekir. Eğer bir aydan fazla kullanmaya devam ederseniz bünyeniz artık şekere alışır ve aynı etkiyi göstermemeye başlayabilir. Aynı zamanda çok kullandığınız zaman çeşitli sindirim sistemi sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle nöbet şekerini doğru ve düzenli kullanmaya özen göstermelisiniz. Şekerin faydalarından yararlanmak için bilinçli kullanmaya dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Nöbet şekerini daha önce hiç duymamıştım.Fakat yararlarını okuduktan sonra kesinlikle alıp kullanacağım.Faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

  1. kesinlikle deneyim ben de yeni kullanmaya başladım çok memnun kaldım. bu kadarını beklemiyordum

 2. Nöbet şeker faydalari zararlari konusunda bilgi sahibi olduk herseyin fazlasi zarar ölcülü olmak lazim

 3. Burun kanamalarında etkili olduğunu duymuştum. Ara ara kılcal damar kanamalarım oluyor bunu bulup kullanacağım

  1. Benimde burun kanamam oluyor sık sık. Nöbet şekeri önermişlerdi hep dikkate almamıştım ama deneyeceğim ben de

 4. Çok yoğun öksürüğüm vardı son 2 aydır nöbet şekerini önermişti akrabalar inanmadım ilk ama sonra kullandım gerçekten kesti öksürüğümü muhteşem bir şey bu

  1. Öksürüğü kesin olarak geçiriyor mu? Bende ne zamandır kuru öksürük var ve bir türlü geçmedi. Kesin işe yarayacaksa alayım nöbet şekeri

   1. Annemde de kuru öksürük bi başladı mı geçmek bilmiyordu. Aktarda, çam kozalagi suyu satılıyor. İçine bir iki damla nane yağı, çam yağı damlatti aktar. İki kere ikişer kaşık içti bıçak gibi kesti. Hava mı almadı, ilaç mı almadı filmler hicbirsey fayda etmedi

  2. benimde çok fena öksürüğüm var nöbet şekerini önerdiler araştırdım ve genel olarak herkes iyi yorum yapmış

 5. Ağzımın içinde sürekli aft çıkıp duruyordu bu nöbet şekerini kullandım çok da etkili oldu bu kadarını tahmin etmiyordum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu