Facebook Pixel

Ananasın Faydaları: Doğal Antioksidan Deposu!

Ananasın Faydaları

ananasın faydaları

Ananas, muz ve turunçgillerden sonra dünyadaki üretim-tüketim zincirindeki en önemli üçüncü tropikal meyvedir. İlk olarak Güney Amerika’da keşfedilmiştir, çam kozalağına benzerliğiyle dikkat çekmiştir. Ananasın lezzetli olmasının yanı sıra sağlığa birçok faydaları bulunmaktadır. Gelin birlikte bu leziz meyveyi inceleyelim:

Ananas Besin Değerleri ile Zengin İçeriğe Sahiptir

ananas besin değeri

Ananasın besin içeriği oldukça zengin olmasının yanı sıra kalorisi düşüktür. 100 gram ananas (yaklaşık 1 orta dilim) besin değerleri şu şekildedir:

Antioksidan Açısından Zengindir

ananasın faydaları: ananas antioksidan mı

Antioksidanlar, vücudumuzun oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olan moleküllerdir. Oksidatif stres, vücutta çok fazla serbest radikalin bulunmasıyla ortaya çıkan durumdur. Serbest haldeki radikaller hücrelerle etkileşime girmektedir. Sonuç olarak; kronik iltihaplanmaya, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve birçok hastalıkla bağlantılı hasarlara neden olmaktadır.

Ananaslar özellikle flavonoidler ve fenolik asitler olarak bilinen antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca ananastaki antioksidanların çoğu bağlıdır. Bu durum, antioksidanların vücuttaki daha sert koşullarda hayatta kalmasını ve daha uzun süreli etkilerin devam etmesine katkıda bulunmaktadır.

Enzimleri Sindirimi Kolaylaştırır:

ananasın faydaları: ananas enzimi bromelain

Ananaslar, bromelain olarak bilinen bir grup sindirim enzimini içermektedir. Protein moleküllerini yapı taşlarına ayıran proteazlar olarak işlev görürler. İnce bağırsakta daha kolay emilimi sağlarlar. Bromelain, sert et proteinlerini parçalama yeteneği sebebiyle ticari bir et yumuşatıcı olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir  

ananas kansere faydası

  • Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize kronik bir hastalıktır. İlerlemesinde oksidatif stres ve kronik iltihaplanma ile bağlantı bulunmaktadır.
  • Birkaç çalışma, ananas ve bileşiklerinin kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bunun sebebi, oksidatif stresi en aza indirebilmeleri ve iltihaplanmayı azaltabilmeleridir.
  • Test çalışmaları, bromelain enziminin kanserle savaşmaya da yardımcı olabileceğini göstermiştir. Örneğin, iki test çalışması bromelain enziminin meme kanseri hücrelerinin büyümesini bastırdığını göstermiştir.

Diğer test ve hayvan çalışmaları, bromelain enziminin cilt, safra kanalı, mide sistemi ve kolonda kanserin ilerlemesini baskılayabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, ananas, takviyelerden çok daha az miktarda bromelain içerir. Bu sebeple daha fazla insan temelli araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

ananas bağışıklık

Ananaslar yüzyıllardır geleneksel tıbbın bir parçasıdır.

Dokuz haftalık bir çalışmada, bağışıklığa etkileri gözlemlemek için 98 sağlıklı çocukta çalışma yapılmıştır. 3 gruba ayrılan çocuklardan ilk gruba hiç ananas verilememiştir. İkinci gruba 140 g ananas, üçüncü grubun ise 280 g ananas beslenme programlarına eklenmiştir. Sonuç olarak; beslenme programlarına ananas eklenen çocukların hem viral hem de bakteriyel enfeksiyon riski önemli ölçüde daha düşük gözlemlenmiştir. Ayrıca, üçüncü gruptaki çocuklarda, diğer iki gruba göre hastalıkla savaşan beyaz kan hücreleri sayısı fazla bulunmuştur.

Başka bir çalışma, sinüs enfeksiyonu olan çocukların, standart bir tedaviye veya diğer kombinasyonlara kıyasla, bromelain takviyesi almaları durumunda tedavilerinin hızlandığı gözlemlenmiştir. Bu antiinflamatuar özellikler bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Egzersiz Sonrası ve Ameliyat Sonrası İyileşme Süresine Katkıda Bulunabilir

ananas yara iyileşmesi

  • Ananasın anti-inflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır.
  • Birkaç çalışma, bromelain’in ameliyattan sonra sıklıkla ortaya çıkan iltihaplanma, şişlik, morarma ve ağrıyı azaltabileceğini göstermiştir. Aynı zamanda iltihap belirtilerini de azalttığı gözlemlenmiştir.
  • Yorucu egzersiz, kas dokusuna da zarar verebilir, iltihaplanmaya neden olabilir. Etkilenen kaslarda ağrılar gözlemlenebilir. Bromelain gibi proteazların, hasarlı kas dokusu çevresindeki iltihaplanmayı azaltarak yorucu egzersizin neden olduğu hasarın iyileşmesini hızlandırdığına dair çalışmalar vardır.
  • Bir çalışma, katılımcılara koşu bandı üzerinde 45 dakikalık yorucu egzersizden sonra bromelain içeren bir sindirim enzimi takviyesi sağladı. Takviye alanlarda daha hızlı iyileşme ve dayanıklılık gözlemlendi.

Ananasın sağlığa faydaları görülebilmesi için ananasa beslenme programlarınızda yer verin. Ara öğünlerde meyve olarak tüketebilir, yulaf kasenize ekleyebilir, ana öğünlerde salatanıza dahil edebilir, et yemeklerinizi lezzetlendirebilir, egzersiz sonrası içeceğinize ekleyebilirsiniz. Sağlıkla kalın.

Diyetisyen Merve Doğan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu