Facebook Pixel
Trend

Andız Pekmezi Faydaları (12 Etkili Madde)

andız pekmezi faydaları

Andız pekmezi nedir sorusuna cevap olarak; Andız ağacı, servigiller familyasına ait bir ağaçtır. Ağacın boyu 10 metre ile 15 metre arasında değişmektedir. Ağacın yaygın olarak bulunduğu yerler ise Doğu Akdeniz, Güney Yunanistan, Güney Türkiye, Batı Suriye ve Lübnan’dır. Ağaç, yüksek kayalıklarda yetişmektedir. Andız ağacı kışın yapraklarını dökmez. Ağaçta bulunan meyveler ise pekmez yapımında kullanılmaktadır. Andızın tüm parçaları kullanılmaktadır. Andız ağacının odunundan andız katranı, kozalaklarından da andız tesbihi yapılmaktadır. Andız ağacının meyvelerinden pekmez yapılmaktadır. Pekmez için de meyvelerin olgunlaşması beklenmektedir. Bunun yanı sıra andız pekmezi faydaları pek çok yerde karşımıza çıkmaktadır.

Meyveler, ekim ayında olgunlaşmaktadır. Andız ağacının meyvelerinin sağlığa faydaları bulunmaktadır. Aynı zamanda andız pekmezi de oldukça sağlıklı bir besindir. Pekmez, bizim toplumumuzda yaygın olarak kullanılmaktadır. Pekmez tüketmek sağlıklı ve güçlü bağışıklığa sahip olmak demektir. Andız pekmezi de bu doğrultuda her yıl üretilmekte ve yıl içinde tüketilmektedir. Pekmezin raf ömrü uzundur. Fakat doğru koşullarda muhafaza etmek gerekmektedir.

12 Adımda Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

Geçmiş yıllarda andız pekmezi yapımı daha yaygındı. Günümüzde artık andız pekmezi yapan insanlar eskisi kadar çok değil. Andız pekmezi bilinenin aksine oldukça zor şartlarda hazırlanmaktadır. Doğal, ev yapımı andız pekmezinin yapım aşamasında meşakkatli aşamalar bulunmaktadır. Bu nedenle artık eskisi kadar evlerde pekmez üretilmemektedir. Günümüzde özel makinelerle ve yöntemlerle daha kısa sürede daha kolay pekmez yapılmaktadır. Evde yapılan pekmezin oluşumu için 1 hafta süre geçmelidir. Pekmez için öncelikle meyvelerin olgunlaşması beklenmektedir. Andız pekmezi yapılması için gerekenler;

 1. Olgunlaşan meyveler toplandıktan sonra sudan geçirilerek temizlenir.
 2. Sudan geçirilen meyveler 1 gün kurutulmak üzere bekletilmelidir.
 3. 1 günün ardından kuruyan meyveler parçalanmak üzere tokmak ya da çekiç gibi sert cisimlerle ezilir.
 4. Parçalanan meyveler derin bir kazanın içine yerleştirilir.
 5. Meyvelerin üzeri kapatılacak şekilde suyla doldurulmalıdır.
 6. 4 gün kadar su içinde bekleyen meyveler mutlaka serin bir ortamda olmalıdır. Evde yaptığınız zaman meyvelerin serin bir yerde olmasını sağlamalısınız. Eğer meyveler serin olmayan bir ortamda bulunursa bir süre sonra havanın ısısından dolayı koku oluşturmaya başlar. Geçmiş yıllarda su içinde bekletilen meyveler yüksek dağlarda ya da dağ diplerinde bekletilmekteymiş.
 7. 4 günlük bekleme sürecinden sonra meyveler sudan çıkarılır ve ezilerek püre haline getirilir.
 8. Andız püresi daha sonra bir tülbende ya da süzgece koyularak pürenin özü elde edilmektedir.
 9. Elde edilen püre 40 derece ve 60 derece arasında ısıda sürekli karıştırılarak 7 – 8 saat pişirilmelidir.
 10. Pekmezi pişirirken ısının yüksek olmamasına özen gösterin. Eğer ısı 60 dereceyi aşarsa pekmezin besin değerleri kaybolacaktır.
 11. Pekmezin besin değerlerinin kaybolmaması için yavaş yavaş ve doğru ısıda pişirilmelidir.
 12. Pişirme sırasında oluşan köpükler alınmalıdır.

Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir?

andiz-pekmezi-faydalari-nelerdir

Zor aşamalardan geçerek elde edilen andız pekmezi aslında oldukça faydalı bir besindir. Özellikle çocuklarda kullanılması tavsiye edilmektedir. Çocukların gelişimini desteklediği, çocukların sağlığını güçlendirdiği belirlenmiştir. Andız pekmezi faydaları ise aşağıda yer aldığı gibidir.

 • Antioksidan özelliği vardır.
 • Saç dökülmesini önler.
 • Ağızda oluşan yaralara iyi gelir.
 • Ateş düşürücü özelliği vardır.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Vücutta birikmiş toksinleri dışarıya atmada etkilidir.
 • Balgam söktürücü özelliği vardır.
 • Alerji, kaşıntı, sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarında etkilidir.
 • Bağırsakta oluşan parazitleri temizler.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını temizler.
 • İshal oluşumunu önler.
 • Deri üzerindeki iltihaplara sürüldüğü zaman iltihabın dışarıya atılmasını sağlar.

Andız pekmezinin birçok faydası bulunmaktadır. Yukarıda yer alan faydaları bireye kazandıran andız pekmezi doğru ve düzenli kullanıldığı sürece etkili oluyor. Peki andız pekmezi başka ne işe yarar? Saç dökülmesi, yüksek ateş, deri üzerindeki kaşıntılar, idrar yolu enfeksiyonları… Doğal andız pekmezi sayesinde tüm bu faydalardan yararlanabilirsiniz.

Andız Pekmezi ve Cinsellik

Andız pekmezi cinsellik açısından da merak edilen önemli bir besin. Sperm sayısı ve cinsel gücü artırıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca libido yükseltici özelliğine sahip bu besin, cinsel organa giden kan akışını hızlandırarak cinsel isteği artırdığı kanıtlanmıştır. Öte yandan çocuk sahibi olamayan bireyler için kullanımı bazı uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ancak bunun net bir cevabını yine kesinlikle kendi doktorunuz verecektir.

Nasıl Kullanılır?

Andız pekmezi kullanımı için elinizdeki pekmezin doğal olması önemlidir. Yüksek ısıda kaynatılmamış, içinde katkı maddesi bulunmayan pekmezleri tercih etmelisiniz. Eğer kullanacağınız pekmezin içinde farklı maddeler varsa ve pekmez yüksek ısıya maruz kalmışsa istediğiniz etkiyi görmeniz pek mümkün değildir. Evde kendiniz yapabileceğiniz pekmezi aktardan, marketten ya da internet üzerinden temin edebilirsiniz. Pekmezi alacağınız firmaya dikkat etmelisiniz. Temin ettiğiniz pekmezi günlük kullanmanızda bir sakınca yoktur. Sabahları aç karnına bir yemek kaşığı yiyebilirsiniz. Düzenli olarak kullanmaya başladığınız zaman kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Gelişim çağındaki çocuklar günde iki yemek kaşığı pekmez tüketebilmektedir. Pekmezi gün içinde fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz. Eğer gün içinde fazla tüketirseniz karın ağrısı, mide bulantısı ve kabızlık gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Cilt üzerine uygulamak istediğiniz pekmezi ihtiyaç duyduğunuz bölgeye dairesel hareketlerle uygulayabilirsiniz. 15 dakika kadar beklettiğiniz pekmezi daha sonra yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Andız pekmezi tüketiminde dikkat edilmesi gereken önemli ve ciddi bir madde yoktur. Fakat ölçülü pekmez tüketmek her zaman önemlidir. Doğal içeriğe sahip olan pekmez, insanların bağışıklık sistemini güçlendirir ve daha dirençli bir vücut yapısı oluşturur. Kış aylarında daha çok tüketilen andız pekmezi sayesinde özellikle kansızlık problemi yaşayan insanlar bu rahatsızlığa çözüm bulmaktadır. Kansızlıktan kaynaklı üşümeler de bir süre sonra yaşanmayacaktır.

Andız pekmezi hakkında bilgilerinizi kullanıcı yorumları olarak yazımızın altında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Gercekten faydasi cok her konuda size sifa verebilecek bir urun kullnmanizi oneririm cunku ben hergun kullaniyorum

 2. Maşşallah bir çok şeye faydalı bir pekmez. Ayrıca yazı içeriği de çok güzel teşekkürler

 3. Arkadaslar ben kullandım faydasini gordum herhangi bir yan etki olmadi ama yine de bir uzmana danışın derim.

 4. Gayet güzel söylenildiği gibi. bazı arkadaşlarımdan duymuştum ama bu yazı kafamdaki diğer soruları da giderdi çok teşekkürler

 5. Gerçek andız pekmezi ise yazılanların hepsi doğru. Piyasada sahteleri var dikkatli olun. Benim bağışıklık sistemim ile ilgili sorunum vardı. Kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra değişikliği hemen fark edilebiliyor. Andız pekmezi ile daha dirençli bir vücut yapısı oluştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu