Facebook Pixel

Balık Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Balık yağı sık sık tüketilmekte olan besin takviyelerin başında bulunmaktadır. İnsan sağlığı için son derece önemli olan omega-3 yağ asitleri içermekte ve değer olarak da zenginlik göstermektedir. Omega-3 dışardan alınması gereken bir yağ asididir, bu asidin dışardan alınma sebebi insan vücudunun üretmemesinden kaynaklanır. Bu besin insan sağlığı için eşi benzeri bulunmayacak kadar değerli ve önemlidir. Besinin insan vücuduna sağladığı katkı sınırsızdır. Bu katkıları yani balık yağının faydaları hakkında ayrıntılı şekilde belirteceğiz.

Omega-3 içerisinde hem dokosaheksaenoik asit yani DHA, hem de eikosapentaenoik asit yani EPA barındırmaktadır. Bu iki asit de insan sağlığı için oldukça değerlidir. Böylesine önemli bir besinin faydaları da ciddiye alınacak düzeydedir. Peki, böylesine önemli ve faydalı olan besin tam anlamıyla nedir?

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı, balığın dokusundan elde edilmektedir. Bu besin genel olarak ton balığı, ringa balığı, uskumru ve hamsi gibi son derece yağlı olan balıkların gövdesinden elde edilmektedir. Sadece gövdeden değil karaciğerden de elde edilebilmektedir.

WHO yani Dünya Sağlık Örgütü, haftada 1 ya da 2 porsiyon balık yenmesi gerektiğini savunarak öneride bulunuyor. Bu önerisinin sebebi balıklarda bulunan omega-3 yağ asidinin pek çok hastalığa karşı koruyucu etki göstermesidir. Sadece hastalıklardan korumakla kalmayan balık yağı, aynı zamanda mevcut olan hastalıkların da daha kısa sürede atlatılmasını sağlar. Uzmanların önerdiği gibi haftalık olarak 1 ya da 2 porsiyon balık tüketmeyenler muhakkak bu ürünü takviye olarak yeterli derecede kullanmalıdır. Ürünü kullanarak yeterli omega-3 seviyesine ulaşılır.

Üründe yaklaşık olarak %30 omega-3 bulunmaktadır. Geriye kalan %70’lik kısımda ise yağlar mevcuttur. Ayrıca işlenmemiş olan ürün D ve A vitamini de içermektedir. Bazı bitkilerde bulunan omega-3 ile balıkta ki omega-3 kesinlikle kıyaslanmamalıdır çünkü bitkilerde bulunan omega-3 daha az fayda sağlamaktadır.

Balık Yağının Faydaları ve Omega-3

balık yağı

Balık yağı içerisinde bulunan omega-3’ler, EPA yani eikosapentaenoik asit ve DHA yani dokosahekzaenoik asit iken, bitkilerde mevcut olan omega-3 esasen ALA yani alfa-linolenik asittir. ALA son derece önemli bir esansiyel yağ asididir. DHA ve EPA ise sağlık yönünden saymakla bitmeyecek kadar yararı mevcuttur. Her iki içerik kesinlikle bir tutulmalıdır. Sağlığa fayda sağlaması için tercih edilebilecek en doğru ürün tabi ki balık yağı olmalıdır.

Gün geçtikçe artan hastalıklar için birbirinden farklı içeriklere sahip olan ilaçlar önerilmektedir. İçerikleri bilinmeyen ilaçlara başvurmadan önce vücudun besin dengesini sağlamak adına ürünü tercih etmekte yarar vardır. Genç veya yaşlı demeksizin ürün her yaş aralığı için kullanıma uygundur. Vücudun dışardan alması zorunlu olan bu besin takviye niteliği taşıdığından aktif bir ögedir. Sağlıklı ve dirençli bir beden için tercih edilen ürünün içeriğinde balıkların orijinal içerikleri yani yağları bulunmaktadır, bu da kullanım yönünden avantaj sağlamaktadır.

Balık Yağının Faydaları

balık yağının yararları
balık yağının faydaları

 

Sıralanacak olan faydalar tamamen bilimin kanıtıdır. Bilimsel olarak kanıtlanarak dünya genelinde kabul gören faydalar;

 • Kalp sağlığını korumaktadır. Kalp hastalığı sadece ülkemizde değil dünya genelinde ölümlerin öne çıkan nedenlerindendir. Gerçekleştirilen çalışmalar yeterli miktarda balık tüketen insanların çok daha düşük kalp hastalığı oranlarını yansıtmaktadır. Bu düşük oranlara bakılarak besinin faydası da netleştirilmiş olur.
 • MS yani çoklu skleroz hastalarına yardımcı olmaktadır. Besin sinir sistemi ve beyin üzerinde koruyucu etkilere sahiptir. Bu etkiler MS yani çoklu skleroz hastalarına fayda sağlar.
 • Prostat kanserine iyi gelir. Yapılan bir araştırmada düşük yağlı diyetle birlikte bu besinin de kullanılmasıyla prostat kanserinin azalmaya başladığı gözlemlenir.
 • Hamilelik boyunca kullanılan besin doğum sonrasında oluşabilecek depresyonun önüne geçmektedir. Uzmanlar besinin düzenli şekilde tüketilmesini önermektedir.
 • 8 hafta boyunca yürütülen pilot çalışmaya göre, bu ürünün davranış sorunu olan gençlere, özellikle de hiperaktivite ve dikkat eksikliği bulunanlara yardımcı olduğu görülmüştür.
 • Sağlıklı genç yetişkinlerde çalışma belleğine fayda sağlamaktadır.
 • İnsanların yaşa bağlı olan görme kaybının önüne geçmektedir. Bu etkinin sebebi DHA yani dokosahekzaenoik olmaktadır.
 • Nöroşirurji, Nöroloji ve Psikiyatri Dergisinde yayınlanmış olan 2014 araştırmasına göre, epilepsi hastalarının düzenli şekilde besini tükettiklerinde çok daha az seviyede nöbet geçirebileceği iddialar arasındadır.
 • Balık yağı boy uzaması için doğrudan olmasa da dolaylı yoldan katkı sağlamaktadır. İnsanların besine dair doğrudan boy uzatıyor şeklinde ki söylemlerin doğruluğu bulunmamaktadır. Bu etki dolaylı olarak gerçekleşmektedir.
 • Yaş nedeniyle ortaya çıkan sarı nokta hastalığını ve göz kuruluğunu tedavi etmek için kullanılmaktadır.
 • Kadınların sancılı yani ağrılı adet dönemlerini engellemek için kullandığı bilinmektedir.
 • Hamilelikte ki erken doğum riskini en aza indirmektedir.
 • Obezite için de büyük oranda fayda sağlamaktadır. Günden güne artan obezite hastalarının tercih ettiği bir besindir.
 • Böbrek rahatsızlıkları için fayda sağlamaktadır. Böbrek rahatsızlığı olan insanların kullanması önerilir.
 • Yüksek tansiyonda etkilidir. Yüksek tansiyon hastaları besini kullanarak dengeli bir tansiyona erişebilirler.

Besinin henüz araştırılmakta olan daha pek çok faydası bulunmaktadır. Doğru ve düzenli kullanım daha net sonuç elde etmenize yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu