Facebook Pixel

Bebeklerin Karnı Neden Guruldar?

Bebeklerin karnı neden guruldar?

Bu soru pek çok ebeveynin dikkatini çekiyor ve bu sorunun bir çözümünü arıyorlar. Peki Bebeklerin karnı neden guruldar? Yenidoğan bebeklerin her hareketi farklı gelebilir ve bu da ister istemez bir endişeye sebebiyet verir. Mesela bebeklerin ağzının köpürmesi gibi durumlar ya da olası kusma anları ebeveynleri ister istemez endişelendirir. Karın guruldaması da haliyle merak uyandıran konulardan birisi oluyor. Bebeğin karnı gurulduyor ise bu yüksek ihtimalle sindirimle alakalı bir konudur. Yani bebeğiniz anne sütü ya da mamaya alışırken ister istemez vücudu uyum sağlar ve bu uyum sağlama esnasında basınç ve gaz meydana gelir. Bu da karın guruldaması olarak karşımıza çıkar. Bebeğin karnında olan guruldama süreçleri ebeveynleri endişeye sürükleyecek türden bir problem olmamaktadır bu yüzden. Bebeklerde gaz olması gayet normal, doğal hatta sağlıklı bir şeydir. Tabu bu gazın yoğunluğu belirli bir derecenin üzerine çıkarsa kabul edilemez bir normallikte olur ve bebeğiniz için sancı yaratabilir.

Yeni Doğan Bebeklerin Karnı Neden Guruldar?

Bu sorunun cevabını arayan pek çok ebeveyn var. Yeni doğan bebeklerde karın guruldaması çok normaldir. Bebeğiniz homurdanırsa bilin ki bağırsak hareketi yapmayı öğreniyor demektir bu. Bebeğiniz dışkı ve gazı hareket ettirmek için karın basıncını kullanmaya çalışıyor ve bu da haliyle pelvik tabanını kullanma işlemi gerektiriyor. Bebekler de bunu bilmedikleri için yeni yeni öğreniyorlar. Bebeklerin karın kası zayıf ve diyaframları gelişmemiş oluyor. Bu yüzden de bu durum hırıltı yaratıyor.

bebeklerde gaz yapan meyveler

Bebeklerde Gaz Sancısının Belirtileri Nelerdir?

Gaz sancısı, bir çeşit huysuzluk yaratabilir. Mesela bebeğiniz aç iken, uykusuzken ya da altını kirletmişken ister istemez huysuzlanabilir. Karın guruldaması da bir çeşit gaz sancısına sebebiyet verebileceği için bazı belirtiler ortaya çıkarır. Bu belirtileri de şöyle anlatabiliriz:

  • Sıklıkla bebeklerde yaşanan geğirme
  • Hıçkırık
  • Tükürme
  • Şişkin ve sert bir karın yapısı
  • Ağlama durumu
  • Huzursuzluk halleri

Bu belirtiler bebeklerde yaşanan gaz sancılarının belirtileridir. Bebeğinizin karnında guruldamalar yaşanır. Anne diyeti de önemlidir bu süreçlerde. Annenin gaz yapan yiyeceklerden uzak durması, önemli bir seçenek yaratmaktadır.

bebek memeden nasıl kesilir

Bebeklerde Yaşanan Karın Guruldamalarının Diğer Sebepleri

Bebeklerde yaşanan karın guruldaması ile ilgili farklı durumlar da gözlemlenmiştir.

  1. Memeyi iyi kavrayamaması ve beslenirken hava yutması bir şekilde gaza neden olur ve bu da guruldamaya sebebiyet verir. Bu yüzden bebeğinizi emzirirken memeyi iyice kavramasını sağlarsanız hava yutmasının önüne geçmiş olursunuz.
  2. Bebeğinizde bir şekilde alerji durumu var ise ister istemez gaz problemlerine sebebiyet verecektir. Bu yüzden yenidoğan bebeklerde süt alerjisinin yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda bir alerji tespit ederseniz ya da şüpheniz olur ise uzman ile görüşmeniz faydalı olacaktır.
  3. Bebeklerde reflü de görülmüştür. Bebeklerin sindirim sistemleri tam olarak gelişmediği için reflü de guruldamaya sebep olur.
  4. En önemli guruldama sebeplerinden biri de bebeğin karnının aç olmasıdır.

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır?

Bebeğin gaz çıkarması oldukça önemlidir. Bebeğinizin ve sizin için rahat olan pek çok gaz çıkarma pozisyonları vardır. Bunları da ancak deneyerek buluruz. Pek çok ebeveynin kullandığı yöntemler vardır. Bunlardan ilki dik oturmanız ve bebeği göğsünüze doğru tutmanızdır. Bebeğinizi bir elinizle destekleyin ve çenesini omzunuza yaslayın. Ardından diğer elinizle de bebeğinizi hafifçe sıvazlayın. Sırtını sıvazlarsanız bebeğiniz bu konuda rahatlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu