Facebook Pixel

Bel ve Boyun Fıtığı Oluşum Nedenleri

Fıtık Nedir? Nasıl Oluşur? Bel ve Boyun Fıtığı Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuzun dik durmasını sağlayan omurga, ortasından omuriliğin geçtiği ve omur (vertebra) denilen 33 adet kemikten oluşur. Omurlar bir disk ve iki eklem ile birbirlerine bağlanırlar. Yumuşak bir yapıya sahip olan diskler omurları birbirine bağlayan en önemli yapıdır. Fıtık ise omurlar arasında bulunan diskin yer değiştirmesi sonucu meydana gelir. Disk omurların hareket etmesini kolaylaştıran ve destekleyen bir yapıdadır. Omurların üzerine yanlış ve fazla yük binmesi sonucu bu disklerde kayma meydana gelir. Peki bel ve boyun fıtığı nasıl oluşur, tedavisi nasıldır?

Örneklendirmek gerekirse; omurganın doğru pozisyonunu korumadan yerden ağır bir yük kaldırmak gibi. Bu eylemleri gerçekleştirirken hep yapmamız beklenen bacakları büküp yere eğilmek ve kaldıracağımız ağırlığı olabildiğince beden merkezimize yakın tutarak hareket ettirmektir. Aşina olduğumuz bu söylemlerin hepsi günün sonunda bizi fıtık olmaktan kurtarmak için vardır aslında.

Fıtık oluşumunda önemli olan bir diğer etmen ise yaştır. Birey yaşlandıkça diskin merkezi içeriğini kaybetmeye başlar.  Diskin amortisör görevi eskisi kadar işlevsel değildir ve bu sebeplere bağlı olarak da  fıtık meydana gelebilir.

Bel Fıtığı (Lomber Disk Hernisi) Nedir?

Bel fıtığı genelde bel bölgesinde ki son iki diskte meydana gelir. Bel ağrısı, bacak ağrısı, bacaklarda uyuşma ve karıncalanma hissi, ayaklarda güçsüzlük gibi belirtileri vardır. Doktor muayenesinden sonra derecesi yüksek ise ameliyat gerektirebilir.

Başlangıç seviyesinde bir fıtık ise, hafif dozda ağrı kesiciler, fizik tedavi ve egzersiz en uygun tedavi yöntemleridir.

Bel Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

  • Ağır yük kaldırmak
  • Uzun süre sabit ayakta kalmak
  • Fiziksel güç kullanarak yapılan ağır işler
  • Gebelik

Başlangıç seviyesinde bir fıtık ise, hafif dozda ağrı kesiciler, fizik tedavi ve egzersiz en uygun tedavi yöntemleridir.

Boyun Fıtığı (Servikal Disk Hernisi) Nedir?

Boyun fıtığının oluşumunda meydana gelen tahribat bel fıtığında ki ile aynıdır. Sadece belde değil boyunda ki omurlarda gerçekleşir.  Boyun ve omuz ağrısı, baş ağrısı, kollarda ağrı ve sızlama, bir ya da iki kolda güç kaybı, baş dönmesi gibi belirtileri vardır.

Boyun Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

  • Yaş ile paralel disklerde tahribat
  • Travmalar, kaza ve çarpma gibi durumlar
  • Ağır kaldırma
  • Sürekli yanlış duruşta stabil kalma(bilgisayar başında uzun süre çalışmak gibi)

Bel ve Boyun Fıtığı Olan Bireyler Hangi Antrenmanları Yapmalı?

 

Bel veya boyun bölgesinde fıtık olan bireylerin antrenman programlarına başlayabilmeleri için öncelikle doktorlarından onay almaları gerekmektedir. Fıtık derecesi başlangıç seviyesinde ve ağır tahribat almış bir durumda değil ise antrenmana başlanabilir. Yapılacak olan antrenmanın çok ağır olmaması önemlidir. En iyi alternatifler yüzme, yoga ve pilates dersleridir.

Pilatesin Faydaları

fıtık ve pilates faydaları

Pilates fıtık problemi yaşayan bireylere doktorlar tarafından çok tavsiye edilen bir egzersiz yöntemidir. Sebebi ise omurga sağlığını baz alması ve omurgaya yük bindirmeden tüm vücut antrenmanı yapabilmeyi sağlamasıdır. Omurgayı esnetmek ve kuvvetlendirmek üzerine çıkartılan programlar ile kişinin günlük hayatını kısıtlayan ağrılardan kurtulmasına yardımcı olur.

Pilates Eğitmeni Gözde Tamer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu