Facebook Pixel

Deterjan Lekesi Nasıl Çıkar? (Basit Yöntemler)

Pratik Yöntemlerle Deterjan Lekesi Nasıl Çıkar?

deterjan-lekesi-nasil-cikar

Teknolojinin gelişmesi ve yeni temizlik ürünlerinin üretilmesi hem kadınların hem de erkeklerin yararına oldu. İnsanlar, gün içinde temiz kıyafet giymeyi her zaman tercih eder. Kıyafetlerin yeni olmasından ziyade temiz olması her zaman daha önemlidir. Bu doğrultuda geliştirilen çamaşır yıkama makineleri ve deterjanlar büyük önem taşımaktadır. Bazen de bu deterjanlar istenmeyen lekelere sebep olmaktadır. Peki, bu durumda deterjan lekesi nasıl çıkar? Öncesinde çamaşır makinesi kullanımının insanlara kazandırdığı bazı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Zamandan tasarruf sağlamak
 • Sudan tasarruf sağlamak
 • Enerjiden tasarruf sağlamak
 • Daha fazla kıyafet yıkamak
 • Daha temiz yıkama yapmak

Çamaşır makineleri pek çok avantajı insanlara sunar. Makine seçiminin önemli olduğu kadar deterjan seçimi de önemlidir. Yıkama işlemi sonrasında makineden çıkan kıyafetlerde iz kaldığı görülür. Bu her zaman olmasa da çoğu insanın başına gelen bir şeydir. İnsanlar, kıyafetlerde kalan iz sonrasında deterjan lekesi nasıl çıkar, izlere çözüm nedir diye araştırmaya başlıyor. Bunun için farklı yöntemler kullanılıyor.

Çamaşırlarda Deterjan İzlerinin Kalmasının Sebebi Nedir?

Çamaşır makinelerinde kullanılmak üzere farklı kalitelerde toz ve sıvı deterjan üretilmektedir. Bu deterjanların bazıları ise çamaşırlarda iz bırakmaktadır. Peki, çamaşırlarda deterjan izlerinin kalmasının sebebi nedir?

 • Çamaşır makinesinin yeterli sıcaklıkta çamaşırları yıkayamaması
 • Toz deterjanın erimemesi

Çamaşırlarda oluşan izlerin iki ana sebebi vardır. Eğer çamaşır makinesi yıkama işleminde yeterli sıcaklığa ulaşamıyorsa toz deterjan erimeyecek ve kalıntı halinde iz bırakacaktır. Aynı zamanda toz deterjanın kalitesi de önemlidir. Erimeyen toz deterjanlar yıkama işlemi sırasında suda kaybolmaz, çamaşırların temizlenmemesine neden olurken lekeli kalmasına da yol açar. Yaşanan sorunun ardından da deterjan lekesi nasıl çıkar, çamaşırlar nasıl temizlenir bunun çözümleri aranmaktadır.

Çamaşırlarda Deterjan Lekesi Nasıl Çıkar, Ne Yapılabilir?

çamaşırda deterjan lekesi nasıl çıkar

Makinede çamaşır yıkarken dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır. Bu konulara dikkat etmediğiniz sürece makinenizin ve çamaşırlarınızın zarar görmesine neden olursunuz. Peki, makinede çamaşır yıkarken nelere dikkat edilmeli?

 • Makineye gereğinden fazla çamaşır atılmamalı.
 • Makinenin deterjan bölmesi temizlenmeli ve kontrol edilmeli.
 • Makine ve çamaşırlar için doğru deterjan kullanılmalı.

Her çamaşır makinesinin belirli bir yıkama kapasitesi bulunmaktadır. Bu kapasiteyi aştığınız zaman makine zorlanmakta, daha fazla enerji ve su tüketmekte, çamaşırlar temizlenmemektedir. Bu durum makinenizin ve çamaşırlarınızın zarar görmesine neden olacaktır. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak, makinenizi ve çamaşırlarını korumak için öncelikle makinenizi fazla doldurmamalısınız.

Makine içindeki çamaşırlar suyu emerek daha da ağırlaşacak ve makine içinde yer kaplayacaktır. Bu nedenle makine, çamaşırları iyi yıkayamayacak ve temizleyemeyecektir. Aynı zamanda kapasitesinin üstünde performans göstermeye çalışan makinelerin kullanım ömrü de kısalacaktır. Bu konuya dikkat ettikten sonra makinenizin deterjan bölmesini kontrol ederek temizlemeniz gerekir. Bir süre sonra makinelerin bu bölmesinde deterjan birikmekte ve makineye zarar vermektedir. Kaliteli deterjan kullanımı da önemlidir. Kaliteli deterjanlar daha kolay suya karışacaktır. Deterjan lekesi nasıl çıkar sorusu için pek çok çamaşır makinesi kullanıcısı yetkili servislerle görüşme yapmaktadır. Çünkü çamaşırlardaki izin makineden kaynaklı olduğu düşünülür. Oysa bu sorunu yaşayan kullanıcıların büyük bir çoğunluğu makineleri doğru kullanamamaktadır.

Çamaşır makinelerini kapasitesini aşmadan kullandığınız zaman deterjan daha kolay suya karışacak ve çamaşırlara ulaşacaktır. Böylelikle hem deterjan erimeme gibi bir durumda olmaz hem de çamaşırlar daha iyi yıkanır. Böylelikle deterjan lekesi nasıl çıkar gibi sorularla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Deterjan Lekesine Son Vermenin Püf Noktası Nedir?

Deterjan lekesi nasıl çıkar sorunun püf noktası aslında kullanılan deterjana dikkat etmekten geliyor diyebiliriz. Eğer makinenizde herhangi bir sorun yoksa ve makinenizin deterjan bölmesini düzenli olarak temizliyorsanız kullandığınız deterjanın miktarını doğru ayarlamanız gerekir. Bir ölçek deterjan kullanmanız gereken yerlerde çamaşırların daha iyi yıkanması için iki ölçek deterjan kullanırsanız bu deterjan katılaşacak ve çamaşırların üzerinde iz olarak kalacaktır. Bu nedenle her zaman doğru ölçekle deterjan kullanmanız gerekir. Deterjanla ilgili yaşanan bir diğer sorun ise makinelerde kullanılan deterjanın uzun süre bekletilmiş olmasıdır. Hava ile temas eden deterjan uzun süre açıkta kalırsa bir süre sonra sertleşmeye başlar. Sertleşen deterjan etkisini yitirecek, çamaşırların iyi temizlenmemesine neden olurken çamaşırlarda deterjan izi bırakacaktır. Doğru deterjanı doğru ölçekle kullandığınız sürece böyle sorunlarla karşılaşmamış olursunuz. Aynı zamanda makinenizin bakımını düzenli olarak yaptırmanızda fayda vardır.

Deterjan Kalıntıları Nasıl Çıkarılır?

Her ne kadar kaliteli deterjan kullansanız da deterjanı doğru kullanmadığınız sürece çamaşırlarda deterjan izine rastlayabilirsiniz. Deterjan lekesi nasıl çıkarılır sorusunun yanıtı ise aslında basit. Birkaç maddeden oluşan çözümle çamaşırlarınızı bu lekelerden kurtarmış olursunuz.

 • Lekeli kısmı sıcak su ile yıkayın.
 • Fazla suyu sıkarak atın.
 • Eğer alkol, kumaşınıza zarar vermeyecekse o bölgeye az miktarda alkol uygulayın.
 • Alkolü o bölgede en az 10 dakika bekletin.
 • Ilık veya sıcak su ile kumaşı durulayın.

Yukarıda yer alan aşamalar doğrultusunda kullandığınız kumaşın üzerindeki lekeyi kolaylıkla çıkarmış olursunuz. Çoğunlukla sıcak su ile o bölgeyi yıkamak yeterli olmaktadır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Deterjan çıkarmayı biliyorum ama burdaki detaylara bakınca dahada öğrendim sağolun bu bilgiler için yararlı bilgiler anlattınız günümüz için en iyi site burası

 2. Deterjan lekesini bir türlü çıkaramıyordum bu blog sayesinde artık nasıl yapicagimi öğrendim çok güzel bir blog olmuş emeğinize sağlık

 3. Makina çoğu zaman deterjan lekesi bırakıyor kıyafetlerde. Artık çözümünü burada bulduğuma göre benim için sorun olmaktan çıktı. Çok teşekkür ederim.

 4. Deterjan lekesi nasıl çıkar bilmiyordum,özellikle siyah çamaşırlarda deterjan lekesiyle başım dertteydi sağol uzmanlardiyorki.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu