Facebook Pixel
Trend

Çoban Çantası Deyip Geçmeyin!

Çoban Çantası Nedir?

çoban çantası nedir

Kalp şeklinde olan sevimli meyve kesecikleri ile çoban çantası bitkisi, bitkiler alemi içerisinde yer alan ve genel olarak pek çok faydaları bulunan bir bitkidir. Diğer şifalı bitkilere nazaran çok da fazla bir bilinirliği yoktur. Bu bitki hakkında insanların kafasında birçok farklı görüş ve düşünce mevcuttur. Bitki hakkında pek çok farklı nitelikler bulunmaktadır. Bu özellikler halkın büyük bir kısmı tarafından detaylıca bilinmemektedir.

Çoban çantası bitkisi, turp grubu bitki ailesinde yer almaktadır. Çeşitli tarla bölgelerinde, çayırlık yerlerde ve hatta ve hatta çorak arazilerde dahi yetişebilmektedir. Bu bitki, kendiliğinden yetişebilme imkanı olduğu gibi saksılara ekilerek de ev ortamında yetiştirilebilmektedir. Tek yıllık bir bitki olarak bilinmekte olan bu bitki, otsu yapısı ile öne çıkmaktadır. Dimdik ve uzunca gövdesi bulunan bitki, kalp şeklinde olan meyve keseleri ve oldukça güzel görünümlü çiçekleri ile dikkat çekmeyi başarmaktadır.

Genel olarak 50 ila 60 santimetre arasında değişen boyu ile öne çıkmaktadır. Hem soğuğa hem de kuraklığa dayanıklı yapısıyla da dikkat çekmektedir. Bitki, ismini kalp şekline benzeyen meyve keseciklerinin çobanların yanlarında taşıdığı çantalara benzemesinden almaktadır. Bu isim, bizim ülkemizde kullanıldığı gibi birçok farklı ülkelerin dillerinde de buna benzer isimlerde kullanılmaktadır.

Çoban Çantası Faydaları Nelerdir?

çoban çantası faydaları

Genel olarak baktığımızda halk arasında Kuşkuş Otu, Çıngıraklı Ot veya Medik isimleriyle de bilinmektedir. Çoban çantası bitkisi, Japonya’da çok uzun yıllardır bilinen ve sıkça kullanılan bitkidir. Ayrıca uzun ömrün sırrı olduğuna inanılan bir bitkidir. Çoğu insan tarafından tarlalarda istenmeyen yabani otlardan sanılan bu bitki, sanılanın aksine oldukça faydalı ve yararlıdır. Bilinen en önemli çoban çantası faydaları şunlardır;

 • Çobançantası, vücudun çeşitli yerlerinde oluşan iltihaplı bölge ve kısımların çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Bitkinin içerisinde yer alan Peptid ve Saponin gibi maddeler vasıtasıyla vücuttaki kanamaların durdurulmasını sağlar.
 • Özellikle burun kanamaları başta olmak üzere çeşitli kanama durumlarının hızlı bir şekilde engellenmesini sağlamaktadır.
 • Kabızlık gibi çeşitli sindirim sorunlarından şikayetçi olan bireylerin de imdadına yetişmektedir. Bağırsakların rahatlatılmasında önemli ve etkin bir rol oynamaktadır.
 • Çobançantası, kadınların regl ve adet dönemlerinde şiddetli ağrılara karşı da çok iyi gelmektedir. Düzenli ve sürekli olarak kullanıldığı taktirde bu ve buna benzer ağrılara ve çeşitli şiddetli kanama durumlarına karşı da doğal bir savunma olarak işlev görmektedir.
 • Kızlarda ergenlik dönemlerindeki adet düzensizlikleri için de birebir olan bitkidir.
 • Tansiyon düşürücü özellikleriyle de yüksek tansiyon sorunu olan hastaların gözden kaçırmaması gereken doğal bir etki sunmaktadır.

Çoban Çantası Çayı ve Yağı Faydaları

çoban çantası çayı

Bitki aleminde az bilinen mükemmel bir doğal çözüm olan çoban çantası bitkisi, çay olarak hazırlanıp tekrardan soğutulduğu vakit gargara olarak da kullanılabilmektedir. Çoban çantası çayı faydaları ise şu şekildedir;

 • Çeşitli boğaz ve diş ağrılarından yakınan bireylerin ağrılarının azalmasını veyahut tamamen sona ermesini sağlayabilir.
 • Bitki özütü içerisinde yer alan Potasyum sayesinde kalp ve koroner damarlara da büyük faydası vardır.
 • Kan dolaşımına pozitif yönde etki eden bitki, karaciğer ve böbrek gibi birçok farklı iç organa da yüksek oranda fayda sağlamaktadır.
 • Hipertansiyona karşı da çok önemli bir önlem olduğu bilinmektedir.
 • Çoban çantası basur hastalığının çeşitli sorunlarına karşı da iyi bir önlem olduğu bilinen bir gerçektir.
 • Yüksek tansiyonu düşürücü etkisinden dolayı çeşitli kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı da birinci derecede önlem olarak kullanılabilmektedir.

Çoban Çantası Nereden Alınır?

çoban çantası nereden alınır

Çoban Çantası bitkisi otunu kurutulmuş hali ile, yağ veya çay formunda aktarlardan ve çeşitli online alışveriş sitelerinden doğal ürünler başlığı altında rahatlıkla temin edebilirsiniz. Ayrıca bitki kolay ve hızlı bir şekilde günlük hayatınızda kullanabilmeniz gayet mümkündür. Özellikle mayıs ve haziran aylarında toplanan ve direkt olarak günışığına mazur kalmayan bölgelerde biter. Çobançantası, cam kavanozlarda veyahut hava almayan diğer türdeki kaplarda gönül rahatlığıyla saklanabilir. Genellikle çay formunda sık sık tüketilen bitkinin, gün içerisinde iki bardaktan fazla içilmemesi tavsiye edilir.

Çoban Çantasının Diğer Özellikleri

Özellikle çay olarak kullanılan çoban çantası tentüre olarak cilde direkt olarak uygulanmasıyla bilinir. Bez yardımıyla vücudun ağrılı bölgelerine masaj yapılarak çeşitli şekillerde uygulanabilir. Bitki tentürünün birçok enfeksiyon ve iltihaplara da iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Bu tip uygulamalarla vücudun çeşitli bölgelerine uygulanan bitki, ağrı ve acı hissedilen birçok farklı bölgeler için oldukça verimli sonuçlar vermektedir. Bilinen net bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bitkinin tüketiminde, diğer bitkisel ve doğal ürünlerde olduğu gibi tedbiri elden bırakmamak gerekir. Önerilen kullanım miktarlarını aşmamak esastır.

Hassas bünyeye sahip ve çeşitli alerjileri bulunan bireylerin bu bitkiyi kullanmadan önce kesinlikle doktoruna danışması gerekir. Bitkinin çayının tüketiminde diyetisyen veya kişisel beslenme uzmanlarından yardım alması gerekmektedir. Özellikle emzirme durumundaki kadınların, kendi doktor ve beslenme uzmanlarına danışmadan tüketmemeleri önemli bir husustur. Bu bitki kürleri eğer doğru ve uzman kontrolünde uygulanırsa çok büyük faydalar sağlamaktadır. Yüksek oranda verim vermektedir. Fakat kontrolsüz tüketimler de aynı oranda kişiye zarar verebilmektedir. Maalesef geri dönüşü olmayan çeşitli yıkıcı sonuçlar doğurabilmektedir.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Kabızlığa çare ararken öğrendim çoban çantasını. İsmini ilk kez duyuyorum, bir an önce aktara gidip yağ formunu alacağım.

 2. Çoban çantası ile ilgili gerçekten çok başarılı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık teşekkürler.

 3. Yüksek tansiyon ilacı kullanan bir kişi olarak hastalığıma yönelik bu tür bir bitkisel çözüm olduğu bilgisini keşfettim. Sormadan ve öğrenmeden, araştırmadan kullanmam tabiki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu