Facebook Pixel
Trend

Duvar Kağıdı Nasıl Kolay Sökülür?

Son dönemlerde oldukça popüler olan ve birçok ev sahibi tarafından tercih edilen bir uygulama olarak, duvar kağıtları öne çıkmaktadır. Bu uygulama sonrasında birçok ev sahibi, belli bir zaman geçtikten hemen sonra farklı bir görüntü kullanmak ister. Bu noktada ise devreye duvar kağıdı sökme yöntemi girmektedir. Bu işlemin doğru şekilde yapılması oldukça önemlidir.

İşlem öncesinde ve sonrasında yapılması gereken önemli adımlar vardır. Yüzey alanının zarar görmemesi için oldukça hassas ve dikkatli şekilde ilerlenmesi gerekir. Bu doğrultuda materyalin sahip olduğu yapı ve yüzey alanına temas düzeyi önemlidir. Bu ilkeler göz önünde bulundurularak ve hassas bir şekilde ilerlenerek işlem kolaylıkla tamamlanabilir.

Duvar Kağıdı Sökme İşlemleri

duvar kağıdı sökme işlemi

Duvar kağıdı sökme işleminde, dikkat edilmesi gereken birçok farklı nokta bulunmaktadır. Bu ipuçlarından ilki, sökme işlemini uygulayacağınız alanın ön hazırlığının olmasıdır. Küçük parçalar halinde çıkarmak isterseniz, işlem oldukça uzun ve yorucu bir hale gelmiş olur. Bu işlemi en kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımlar oldukça kolay ve pratik. Yapı marketlerden alabileceğiniz “çözücü ve sökücü” madde ile yapacağınız işlemde izlemeniz gereken adımlar;

 • Sökmek istediğiniz yüzeyin çevresinde bulunan mobilya ve eşyaların zarar görmemesi için gerekli önlemleri alarak işleme başlayabilirsiniz.
 • İşlem uygulanacak yüzeyde priz ve benzeri unsurlar yer alıyorsa, bunları dikkatli bir biçimde elektrik bantlarıyla kaplayarak korumaya alın.
 • İşlemin daha hızlı ve doğru sonuç vermesini istiyorsanız, öncesinde yüzeyde belli bölgelere orta büyüklükte kesikler atabilirsiniz.
 • Birçok yapı market ve hırdavatçı gibi yerlerde satılan “çözücü ve sökücü” maddeyi satın alarak kullanım talimatları doğrultusunda sulandırın.
 • Bu karışımı uygulama yapmak istediğiniz yüzeye bol miktarda fırça yardımıyla yedirin.
 • Solüsyon yüzey tarafından tamamen emildikten sonra, bir spatula yardımıyla kazıma işlemine başlayabilirsiniz.

Bu işlem oldukça kolay ve hızlı bir biçimde sonuç vermektedir. Çözücü kullanmak istemediğiniz ya da bu maddeye ulaşamadığınız zamanlarda alternatif olarak;

 • Öncelikle bir sprey şişesinde sıcak su ve az miktarda bulaşık deterjanını sulandırarak bir karışım haline getirin.
 • Solüsyonu yüzeye uygulamadan önce, ek yerlerini hafifçe kaldırarak uygulama sürecini daha kolay bir hale getirebilirsiniz.
 • Hazırladığınız solüsyonu tüm yüzey alanına püskürterek bir süre bekleyin.
 • Ek bölgelerinden başlayarak bir spatula yardımıyla hafifçe kazımaya başlayın. Bu işlemi hızlı ve sert bir şekilde yapmanız halinde sıvaya zarar verebilirsiniz.
 • Kazıma işlemini tamamladıktan sonra, yüzeyde kalan parçaları bir bez yardımıyla temizleyin.
 • Bu işlemi de tamamladıktan sonra yüzeyi bir fırça yardımıyla fırçalayın. İşte duvar kağıdı sökme işlemi bu kadar kolay.

Söküldükten Sonra Boya Uygulanabilir Mi?

duvar kağıdı sökme

İşlem özellikle yeni uygulamaların yapılması ve boya badana işlemlerinin kolayca uygulanması için yapılmaktadır. Duvar kağıdı sökme yöntemi doğru bir şekilde yapıldığı takdirde, boya işlemini kolayca uygulayabilirsiniz. Yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini verdiğimiz direktifler doğrultusunda uygulamanız halinde, oldukça profesyonel bir sonuç alabilirsiniz.

Uygulama sonrasında yüzeyi doğru bir şekilde fırçalamak, sonrasında uygulanacak astar, boya gibi maddelerin yüzeye daha doğru tutunmasını sağlayacaktır. Bu doğrultuda seçtiğiniz yöntem her ne olursa olsun akabinde boya uygulaması yapmayı planlıyorsanız; fırçalama işlemini verimli bir şekilde yapmanız size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Boya uygulamasının öncesinde, kazıma işleminin ardından kesik ve delik oluştuysa, bu boşlukların doldurulması gerekir. Boşlukları doldurmak için alçı kullanarak yüzeyi pürüzsüz hale getirebilirsiniz.

İç mekanda doğru renk kullanımı nasıl olmalı merak ediyorsanız, Mimarımız Gülce Yılmaz’ın içeriğine göz atmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu