Facebook Pixel

Granül Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Granül Kahve Nedir?

granül kahve nedir

Sık sık adını duyduğumuz bu granül kahve nedir? Özellikle son zamanlarda büyük bir merak konusu. Hatta nasıl yapılır gibi soruların yoğunlaştığı bir zaman dilimindeyiz. Bu soruların yanıtını tek tek sıralayacağız.

Bu ürün halk arasında Nescafe olarak da anılmaktadır. Aslında Nescafe ile sınırlandırılamayan ve pek çok çeşide sahip olan ürünün seveni de oldukça fazladır. Ürünün bir diğer adı da instant kahvedir. Granül kahve nasıl keşfedildi diye soracak olursanız; Ürün ilk olarak 1901 senesinde bir kimyacı olan Satori Kato tarafınca bulunmuştur. Ürünün asıl ticari yayılma ve pazarlama süreci bu tarih değildir. Asıl pazarlama ve ticari yayılım yılı 1938 olan ürün Nescafe tarafından piyasaya sürülmüştür. Nescafe ürünü dondurarak tamamlamış ve satışa sunmuştur.

Peki, granül kahve nedir; demlenmiş olan kahvenin kurutulmuş halidir. Suyunu kaybetmiş ürün olarak da anılmaktadır. Kahvenin doğal haliyle suda çözünmesi söz konusu dahi olamaz. Kahve çekirdeğinin su kaybı neticesinde oluşturduğu ürünün iki farklı kurutma yöntemi mevcuttur. Bu yöntemlerden ilki sprey ile kurutmadır, diğeri yöntem de dondurarak kurutmadır. Bu iki farklı yöntem de ürünün elde edilmesi için tercih edilmektedir. Ürünün elde edilmesinde çok büyük öneme sahip olan bu iki yöntem tercihe bağlı olarak kullanılmaktadır. Yani her iki yöntemden birisi tercih edilmekte ve işlem uygulanmaktadır. Uygulanan işlemin ardından ürün elde edilmiş olur.

Granül Kahve Nasıl Kurutulur?

granül kahve nasıl kurutulur

İki farklı kurutma yöntemi olduğunu belirtmiştik. Bu yöntemler;

  • Dondurularak kurutma
  • Spreyle kurutma

Dondurularak kurutma yöntemi için ilk önce kahve bekletilir. Bekletilen kahve zaman içerisinde kendi kendine su kaybeder. Su kaybı yaşayan kahvenin bir diğer yapım aşaması da dondurulmasıdır. Daha sonra ise -40 derecede dondurma işlemine tabii tutulur ve bu şekilde dipte bulunan su kristalleşir. Bir sonraki aşama ise buharlaştırmadır. Dipte kalan su buharlaştırma yöntemi kullanılarak ortadan kaldırılır. Geriye sadece ürünün kendisi kalır, işlem tamamlanmış olur. Meşakkatli bir süreçten geçen ürün kullanıma hazırdır. Ürünün yapım aşaması sanıldığı kadar kolay değildir, özellikle ilk yıllarda daha da zorlayıcıdır. Gelişen teknoloji ve imkânlar sayesinde ürünün hazırlanması kolaylaştırılmıştır.

Diğer yöntem spreyle kurutarak uygulanır. Spreyle kurutma yönteminde de soğutma aşamasından geçerek kurutulan kahve özütü yüksek bir seviyeden aşağıya olacak şekilde spreylenir yani püskürtülür. Ürünün içerisinde bulunan su taban kısma değdiği an yüksek ısı nedeniyle buharlaşarak ortadan kaybolur. Fakat bu evrede küçük bir problem oluşabilir. Bahsedilen yüksek ısı uygulandığında kahvenin yağlarını etkileyip ortaya çıkan aromayı bozabilir. Aroma bozma ihtimali olan aşama büyük bir dikkat gerektirir. Ürünün orijinal lezzetinden bir şey kaybetmemesi adına evreler dikkatli gerçekleştirilmeli ve hiçbir ayrıntı gözden kaçırılmamalıdır. Bu yöntem de tıpkı diğer yöntem gibi güç şekilde uygulanmaktadır. Dönem şartları yöntemlerin uygulanmasını zorlaştırarak granül kahve üretimini yavaşlatmaktadır.

Yaygınlaşması

 

Granül kahve geçmişten günümüze kadar yaygınlaşarak varlığını sürdürmektedir. Ürünün bu kadar yaygın hale gelmesinde ki en önemli neden hiç şüphesiz ki gelişen teknolojidir. Teknoloji sayesinde ürünün hazırlanması da oldukça kolay hale gelmiştir.

Geçmişte çok güç aşamalardan geçen ürün şimdi daha kolay ve pratik bir üretim süreci geçirmektedir. Fakat geçmiş yıllarda yani ürünün ortaya çıktığı ve piyasaya sürüldüğü yıllarda kalitesi daha farklıdır. O dönemlerde çekirdeğin kalitesi daima yüksek tutulmuştur, bu nedenle ürün kalitesi de en iyi seviyelerdedir. Şimdi ise ürün yapımında çok daha düşük kalitede çekirdekler kullanılmaktadır. Düşük kalitede çekirdeklerin kullanılması ürün fiyatını da etkiliyor.

Ürün fiyatı geçmiş yıllara nazaran çok düşük seyrettiğinden kullanımı da yaygınlaşmıştır. Fiyatı ucuz olan ürünün raf ömrü de son derece uzundur. Kolay kolay bozulmayan ürün uzu süre boyunca raflarda yerini almakta ve satışa sunulmaktadır. Fakat ürün ambalajı kapalıyken dayanıklıdır, hava aldığı an ömrü kısalmakta ve çabucak bozulmaktadır. Bu nedenle ürün ambalajlarına dikkat edilmesi gerekir. Hava alan ürün aromasını kolayca kaybedecektir. Orijinal kahveye kıyasla granül kahve pek tatmin edici olmasa da yoğun şekilde tercih edilmektedir. Ürün antioksidan özelliğini yitirmiş ve zenginlik barındırmamaktadır.

Granül Kahve Nasıl Yapılır?

granül kahve nasıl yapılır

Granül kahve kolaylıkla hazırlanmakta ve tüketilmektedir. Hazırlanma aşaması şu şekildedir;

  • Bir fincan su kaynatılır.
  • Kaynayan suya tercihe göre ürün eklenir.
  • Karıştırılarak şekeli ya da şekersiz şekilde tüketilir.

Bu kadar kolay bir hazırlama şekline sahip olduğu için tercih düzeyi fazladır. Çabucak suda çözünen ürünü hayatının bir parçası haline getiren kişi sayısı günden güne artmaktadır. Ürünün tek dezavantajı bulunmaktadır, o da doğru şekilde saklanmadığında aromasını kaybetmesi yani bozulmasıdır. Hava ile temas eden ürün kısa sürede bozulmaktadır. Hava ile teması önlenen ürün uzun müddet kullanılabilir, herhangi bir bozulma oluşmaz.

Ürünün hazırlık süresi oldukça kısadır. Suyu kaynattıktan sonra saniyeler içerisinde hazırlanabilen ürün pratiktir. Pratik olması nedeniyle geniş kitleler tarafından tercih edilmekte ve daha yaygın hale gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu