Facebook Pixel
Trend

Matcha Çayı Faydaları: Çayın Özel Çeşidi!

Matcha Çayı Nedir?

matcha-cayi-nedir

Çay denince herkesin aklına farklı farklı çeşitleri gelmektedir. Siyah çay, yeşil çay, bitki çayları başlıca sayılabilir. Ancak son zamanlarda matcha çayı diğer çay çeşitleri içerisinde dikkatleri üzerine çekmektedir. Muhteşem bir yeşil renge sahip olan çayın anavatanı Japonya’dır. Çok özel koşullar altında yetiştirilmektedir. Gyokuro adı verilen çay yapraklarından elde edilmektedir. Japonyaların çok fazla tükettiği matcha çayı, yeşil çay ile kıyaslandığında daha etkili olduğu görülmektedir. Kelime anlamı olarak matcha; ufalamak anlamına gelmektedir. Gölgelerden yetişen bu çay, yaprakları kurutulduktan sonra toz hale getirilmektedir. Hem sahip olduğu özellikleri hem de kalitesi ile sağlık açısından pek çok fayda sağlamaktadır. Peki, matcha çayı faydaları nelerdir?

Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?

Matcha çayının sırrı yetiştirme koşullarıdır. Hasada yaklaşık bir ay kala hiçbir şekilde güneş ışığı görmemektedir. Bunun için ise farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu süre içerisinde çayın içinde bulunan bileşenler aktifleşmektedir. Yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda yeşil çayların içerisinde detoks etkisi daha fazladır. Matcha çayı faydaları için şunları sıralayabiliriz;

  • Çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır.
  • Vücudumuzda bulunan hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır.
  • Matcha çayı faydaları arasında metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ise en dikkat çeken özelliklerinden biridir.
  • Özellikle kilo kontrolü konusunda oldukça yardımcı bir içecektir. Gün içerisinde herkes farklı kaloriler almaktadır. Yakmak için ise çok fazla hareket edilmesi gerekmektedir. Matcha çayı bu noktada vücudunuzda çok daha hızlı bir şekilde kalorilerin yakılmasını sağlamaktadır.

Stresten Kurtulmanın Yolu

İş hayatı ve günlük hayatta işler çok yoğun bir şekilde olurken stres ise olumsuz yönde etkilemektedir. Matcha çayı faydaları arasında stres azaltıcı etkisi olması da ayrı bir önem taşımaktadır. Başka bir ifade ile gün içerisinde meditasyon yapmak isteyen kişiler bir bardak matcha çayı içebilirler.

Çayın içerisinde bulunan bileşenlerden biri L-theanine adında bir aminoasittir. Beyinde bulunan alfa dalgaları vardır. Aminoasit alfa dalgalarını hızlandırmaktadır. Bu sayede de kendinizi rahatlamış hissedecek üstelik uykunuzda gelmeyecektir.

Günümüzde odaklanma problemini pek çok kişi yaşamaktadır. Yaşam kalitesini etkileyen bu probleme karşı matcha çayının önemli faydası odaklanmayı sağlanmasıdır. Vücuttaki enerjiyi artırarak uyarıcı sinyaller oluşturmaktadır. Bu sayede odaklanmak çok daha kolay bir şekilde mümkün olmaktadır.

Kanserden Koruyan Çay

Çağımızın en büyük sağlık problemlerinden biri olan kanser, serbest radikal adı verilen yapılardan da kaynaklı olmaktadır. Antioksidanlar bakımından çok zengin olduğu için bu yapılar ile mücadele etmekte ve anti-kanser etkisi göstermektedir.

Matcha çayı düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Başta iltihaplar olmak üzere hücrelerin daha geç yaşlanmasını sağlayarak sağlıklı bir yaşam sürülmekte büyük rol oynamaktadır. Dolayısıyla bu durumda kansere yakalanma olasılığı da çok daha düşük olmaktadır.

Matcha Çayı Ne İşe Yarar?

matcha çayı sağlık üzerine etkisi

Vücuda alınan ağır metallerin ve toksik maddelerin atılması gerekmektedir. Doğal bir şekilde bu zararlı maddeler vücudunuzdan uzaklaşmış olmaktadır. Matcha çayı içerisinde kafein içermektedir. Ancak kahvede bulunan kafeinden farklıdır. Hem sağlıklı hem de özel bir formda bulunan kafein enerji seviyesini koruma altına almaktadır.

Kolesterolde çok sayıda kişinin mücadele ettiği bir rahatsızlıktır. Belirli bir seviyenin üstünde olması ise çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Matcha çayı faydaları içerisinde kolesterol seviyesini düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Bunun yanında kan şekerinin de dengeleyici etki göstermektedir.

Damarlarda beslenme ve çeşitli faktörlere bağlı olarak yağlanma olabilmektedir. Matcha çayı yağlanmayı engeller iken kalp krizi geçirme ihtimalini de azaltmaktadır. Başka bir ifade ile kalp ve damar sağlığının korunması için önemli bir besin kaynağıdır.

Karaciğer fonksiyonları ve özellikleri ile organlar içerisinde oldukça önemli bir yerdedir. Toksik maddelerin vücuttan atılmasını hızlandırdığı için matcha çayı karaciğer sağlığını da korumuş olmaktadır.

Matcha Çayı Nasıl Kullanılır?

matcha-cayi-nasil-tuketilir

Zengin hazırlama seçenekleri ile çay ve tatlılarda da yeni bir dönem başlatmıştır. Uzak Doğu’dan gelen ve klasik çaydan farklı olan matcha çayı hazırlanırken çeşitli tarifler bulunmaktadır. Bu tariflerden biri ise sıcak suyun yarısından biraz fazlasını kullanılarak içerisine bir çay kaşığı kadar çay tozu eklenebilir. Daha sonra bir bambu çubuk ile karıştırın. Kıvam yoğunlaşana kadar bu işleme devam edin. Bu karışım ile sıcak suyun kalanını birleştirdikten sonra çayınızı içebilirsiniz. Bu adımda ise köpükler oluşana kadar karıştırılması gerekmektedir.

Başka bir seçenek ise latte olarak hazırlanabilmektedir. Bir çay kaşığı matcha çayını bir kasenin içerisine alın. Bir süzgeç üzerine alın ve hafif hafif ezin. Sonrasında süzgeçten geçen çayın üzerine yarım bardak kaynatılmış sıcak süt ekleyin. Bambu bir fırça ile çırpmaya başlayın. Kıvam yoğunlaştığında ise kalan sıcak sütü de ilave edin. Köpük oluşana kadar çırpışır ve matcha latte içmek için hazır olmaktadır.

Son zamanlarda tatlıların içerisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Sevdiğiniz bir tatlının içerisine de katarak farklı bir tat ve aroma elde edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu