Facebook Pixel

Guaj Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Guaj boya, su bazlı bir boya türüdür ve özellikle resim yaparken çok sık kullanılır. Su bazlı olmaları, su ile karıştırılarak kullanılabilecekleri anlamına gelir. Aynı zamanda hızlı kurur, mat bir görünüm verir ve kapatıcı özelliği ile öne çıkar. Peki guaj boya lekesi nasıl çıkar?

Maddesel olarak sulu boya formatındadır; fakat resim yaparken çalışma tekniği açısından daha çok yağlı boya türünü andırır. Mesela sulu boya çeşitlerinde herhangi bir hata yapıldığı taktirde şeffaf oldukları için düzeltmek oldukça zordur. Fakat bunda kapatıcı özelliği sayesinde böyle bir sorun yaşanmaz. Bir hata yapıldığı taktirde renkler üst üste sürülerek hatalar giderilebilir. Yine de çok üst üste sürüp katmanları arttırmamakta fayda var. Aksi taktirde renklerin renklilik özelliklerinde kayıp yaşanabilir. Katlar çok fazla olursa aynı zamanda çatlama da meydana gelebilir.

Guaj Boya Kullanımı

guaj boya nasıl kullanılır

 

Guaj boya kullanım detayları diğerlerinden biraz farklıdır. Bu yüzden öncelikle nasıl kullanılacağını belirtmekte fayda var:

  • İlk önce su ile inceltmek gerekir. Kapatıcılık konusunda yağlı boyaya benzer biçimde şeffaf değildir. Daha örtücü renkleri vardır. Renkler birbiri ile karıştırılabilir. Bu sayede farklı renkler elde edilebilir. Kâğıt üzerinde matlaşır. Bu da kendine has bir özellik kazanmasını sağlar.
  • Su ile inceltilirken kullanılacak su oranına çok dikkat edilmelidir. Su oranı fazla kaçırılır ise sulu boya benzeri çalışmalar ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla su oranını iyi ayarlamak, karıştırırken bir karıştırıcı yardımıyla iyice karıştırmak gerekir. İlk kat sürüldükten sonra kurumasını beklemeniz gerekmektedir. Fırça kullanmakta da detay vardır. Eğer ilk katı uygularken fırçanızı yatay kullandınız ise ikinci katı yaparken fırçanızı dik bir açı ile kullanmanız gerekmektedir.
  • Renkleri karıştırarak yeni tonlarda renkler elde edebilirsiniz. Fakat bu aşamada yapılması gereken karıştırdıktan sonra başka bir yüzeyde fırçayla sürerek ortaya çıkan tonu denemenizde fayda var. Ardından da beğenirseniz istediğiniz yüzeyde uygulamaya geçebilirsiniz. Islakken ve kuruduktan sonra bir miktar ton farkı olacağını akılda tutmanız ve önce deneme yapmanızı tavsiye ederiz.
  • Guaj boya kuruduktan sonra tekrar su ile temas etmesi halinde çözülebilir. Bu yüzden tam olarak kurumasını beklemeniz gerekir. Eğer yağlı boya formatında bir çalışma yapacaksanız çok fazla su katmamanız daha iyi olur. Aksi taktirde formu bozulabilir. Üstelik az su olması daha hızlı kuruyacağı ve uygulamanın daha hızlı olacağı anlamına gelmektedir.

Halıdaki Guaj Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

guaj boya lekesi halıdan nasıl çıkar

Halılar resim yaparken veya farklı yüzeyleri boyarken en sık sorun yaşanan yerlerden birisidir. Halıdaki guaj boya lekesi dikkatli dikkatsiz herkesin başına gelebilen bir durumdur. Halının doğal özelliğinden dolayı hızlıca bulaşır ve yayılır. Bu durumda çok dikkatli olmanız gerekir. Çünkü yayılmasını en aza indirmeniz gerekir. İlk olarak halının sorun yaşanan yerine bolca pudra dökün. Pudrayı döktükten sonra bir süre bekleyin. Bu sırada pudra döküntüyü emecektir. Yumuşamaya başlayınca ılık suyla silebilirsiniz. Çok fazla döküldü ise birkaç kez pudra döküp ılık su ile sime işini tekrarlayabilirsiniz. Bir süre sonra tamamen çıktığını görürsünüz. Burada püf nokta pudrayı kalın bir tabaka halinde dökmektir. Aksi taktirde geniş bir alana yayılabilir ve işiniz zorlaşabilir.

Koltuktaki Guaj Boya Lekesi

guaj boya koltuktan nasıl çıkar

Koltuklar resim yapma sırasında en sık sıçramalara, dökülmelere maruz kalan eşyalardır. Yapmanız gereken mümkün olduğunca hızlı davranarak zaman kaybetmeden müdahale etmektir. Anında müdahale ederseniz çok daha kolay çıkarabilirsiniz. Çünkü kuruması halinde çıkarmak daha zor olmaktadır.

Koltuk yüzeyine dökülme sonrası ilk yapmanız gereken fazlalıklarını bir peçete veya kâğıt havlu ile almaktır. Ardından ılık su içine bir miktar sirke ilave ekleyin. Temiz bir bezi karışıma batırarak dikkatlice yüzeyi silin. Bir süre sonra tamamen çıktığını görebilirsiniz. Hafif izler kalırsa ılık su ile koltuğunuzu silerek tamamen arındırabilirsiniz.

Kumaştaki Guaj Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

guaj boya kumaştan nasıl çıkar

Söz konusu boya türü ile resim yapmak son derece zevklidir. Çünkü renkler oldukça canlıdırlar ve net bir şekilde görünürler. Fakat her zaman riski vardır. Özellikle kumaşların üzerine dökülmesi her zaman ihtimal dahilindedir. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda yapmanız gereken hemen müdahale etmektir. İlk olarak guaj boya lekesi fazlalıklarını bir peçete ile alın. Geri kalan kısımları deterjanlı bez ile silerek kumaştan tamamen yumuşamasını ve temizlenmesini sağlayın. Son olarak da suyla kumaşı yıkayarak kurutun.

Kıyafetteki Guaj Boya Lekesi

kıyafetten guaj boya nasıl çıkar

Guaj boya lekesi kıyafetlere çok sık bulaşır. Resim yaparken üzerinize ya da kollarınıza dökülebilir, bulaşabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden hemen döküntüyü çıkarmaya çalışmalısınız. Burada en çok dikkat etmeniz gereken kıyafetlerinize zarar verecek bir malzeme kullanmaktan kaçınmak olacaktır. Bu yüzden sirke en ideal malzemelerden birisidir. Birçok döküntüyü, kalıntıyı çıkarmak için kullanılabilecek olan sirke, burada da kurtarıcınız olabilir. Bir kaba ılık su alın ve içerisine bir miktar sirke ilave edin. Temiz bir bez ile karışıma batırarak kıyafetlerinizi silin. İlk denemede çıkmaz ise bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Dilerseniz kıyafetinizi bir süre sirkeli suda bekletmeyi de deneyebilirsiniz.

Kurumuş Guaj Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

kurumuş guaj boya lekesi nasıl çıkar

Guaj boya lekesi ne kadar dikkatli olunursa olunsun çalışma sırasında mutlaka bir yerlere bulaşır. Bulaştığı anda belirgin hale gelir. Çeşitli yüzeylere çok az dahi bulaşması can sıkıcı olabilir. Belirgin bir kalıntı ile karşılaşmamak için ilk yapılması gereken anında müdahale etmektir. Fakat bu yapılamaz ve kurursa ilk olarak kurumuş kısımları keskin olmayan bir bıçak yardımıyla kazıyın. Kuru kısımları yüzeyden tamamen çıkardıktan sonra geri kalanlar içi yüzeye göre hareket edebilirsiniz. Bebek pudrası kullanmak son derece etkilidir. Döküntü olan yerde pudra ile kalın bir tabaka oluşturun. Bir süre yumuşadıktan sonra bez ile silerek sorunu çözebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu