Facebook Pixel

Selülit Nedir? Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Kadınların en sık yakındıkları vücut problemlerinden biri olan selülit yaz aylarının gelmesi ile birlikte yine gündemimizde. İstenmeyen bir görüntüye sebep olduğu için bireyleri mutsuz eden bir durum. Peki selülit nedir, neden olur ve nasıl önlenir?

Selülit Nedir?

Selülit, vücudumuzda depolanan yağların deri altında, östrojen hormonunun denge düzeyine bağlı olarak düzensiz depolanmasından kaynaklanan bir cilt problemidir. Deri üzerinde küçük şişliklere ve boşluklara sebep olduğu için pürüzsüz cilt görünümü sekteye uğrar.

Kilo artışı ile meydana geldiği çok sık düşünülse de aslında en belirgin sebepleri hormonal ve genetik sebeplerdir. Erkeklerde çok az duymuş olmamızın sebebi de tam olarak bununla alakalı. Erkeklerde östrojen hormon düzeyi az olduğu için selülit oluşumunda rol oynamıyor.

Selülit Neden Olur?

  • Yanlış beslenmek
  • Şok diyetler uygulamak
  • Yeterli düzeyde hareket etmemek, egzersiz yapmamak
  • Östrojen hormonunun fazla salgılanması
  • Dar giysiler giyinmek
  • Sürekli topuklu ayakkabı giyinmek
  • Alkol ve sigara tüketimi
  • Düzensiz uyku düzeni
  • Hamilelik
  • Menapoz

Selülit Nasıl Önlenir?

Öncelikle unutmamalıyız ki vücudumuzda normal seyrin dışında bir şeyler oluyorsa vücut bize sinyal veriyor. Bir dakika! Bir şeyleri yanlış yapıyorsun, hemen düzeltmelisin!

Beslenme düzeninizi gözden geçirin. Fazla yağlı, baharatlı, tuzlu yiyecekler, karbonhidrat değeri yüksek besinlerden kaçınmalıyız. Bunun yerine bol sebze ve lif ağırlıklı besinleri tercih etmeliyiz. Gazlı içecekler, fazla kafein, alkol tetikleyici diğer unsurlar. Bunlar yerine bol su tüketimi vücudunuz için en sağlıklısı olacaktır.

Fazla kilo aldığınızı düşündüğünüzde en kısa sürede vermek adına bazen yanlış diyet programları uygulanabiliyor. Dengeli beslenmeyerek ani kilo verişleri sağlıklı olmadığı için, yağların düzensiz erimesine sebep olup sonrasında bize bu gibi problemler olarak geri dönebiliyor.

Selülit kan dolaşımı hızına paralel olarak gözle görünür hale geliyor. Yani vücudunuz ne kadar hareketsiz ise özellikle bacak ve kalça bölgelerinde selülit görüntüsü hemen ortaya çıkıyor. Bu sebeple mutlaka düzenli olarak egzersiz yapıyor olmak çok önemli. Yapılan egzersizler vücut yağ oranını azaltıp kas kütlesini arttırdıkça daha sıkı bir bedene sahip olacağız. Aynı zamanda antrenman rutinlerinde yine mutlaka stretching (esneme) egzersizlerine yer vermeyi unutmamalıyız. Kas gruplarını esnetmek istenmeyen pütürlü görüntüyü ortadan kaldıracaktır.

Bir kere oluştuktan sonra ömrümüzün sonuna kadar selülit ile  yaşamak zorunda değiliz. Yeni alışkanlıklar kazanmak ilk başlarda biraz zorlayıcı olabiliyor. Krizi fırsata çevirmek için bir alternatif olarak düşünün ve selülitlerden kurtulmak ile başladığınız yolda hem düzenli beslenme alışkanlığı hem de aktif antrenman rutini kazanın. Sürekliliğinizi koruyun ve bedeninize değer verin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu