Facebook Pixel

Hacamatın Faydaları ve Önemi

Hacamat, kupa terapisi adıyla da geçmişten günümüze kadar devam eden bir tedavidir. Kupa yardımıyla deri üzerinde negatif basınç oluşturulur ve insizyon uygulanarak kanın çıkması sağlanır. Bir tür minör cerrahi boşaltım prosedürü olarak adlandırılabilir. Söz konusu kupa terapisinin ilk kez nerede ve kim tarafından yapıldığı bilinmemekle birlikte antik uygarlıklarda dahi uygulanan bir yöntem olduğuna dair bilgilere ulaşılmıştır. Peki hacamatın faydaları nelerdir?

Modern tıbbın kurucusu olan Hipokrat ve Yunan tıbbının ünlü hekimi Galen tarafından kupa terapisi kullanılmıştır. Babil ve Asur imparatorluklarında tedavi oldukça yaygın olmuş, hatta bu dönmelerde uygulama için manda boynuzu kullanıldığı kil tabletlere aktarılmıştır.

İslam aleminde hacamat Hz. Peygamber (SAV)’in öğretilerine kadar uzanmaktadır. Orta Asya’da da Müslüman hekimler kupa terapisini yaygın biçimde kullanmışlardır. El Kanun Fit Tıp adlı ünlü esrinde İbn-i Sina kupa terapisinin avantajını “organın tortu atmasını sağlar.” şeklinde ifade etmektedir.

Avrupa’da Rönesans döneminde başta İtalya olmak üzere birçok ülkede kupa terapisi kullanılmıştır. 14. Yüzyılda Fransa’da berberler tarafından bu uygulama hastalara yapılmıştır. İngiltere parlementosunda tecrübesiz berberler tarafından yapılan kupa terapilerinin kişi sağlığına zarar verebileceği düşünülerek ve yanlış uygulamaların önüne geçebilmek için Cambridge ve Oxford üniversitelerinden mezun olan hacamat terapistlerinin uygulayabilmesini düzenleyen bir karar çıkartılmıştır.

Osmanlı döneminde de oldukça yaygın olarak kullanılmış olan kupa terapisi, padişahların dahi tercihi olmuştur. II. Abdülhamid’in uykusuzluk sorunlarından kurtulmak için kupa terapisi yaptırdığı kayıtlarda yer almaktadır. Terapi uygulanırken geçmişten günümüze hayvan boynuzları, bambu, cam, seramik kupalardan ve daha başka malzemelerden istifade edilmiştir.

Kupa terapisi kırsal bölgelerde hala benzer şekillerde kullanılmaktadır. Uzun yıllardır kupa olarak Anadolu’da özellikle sırt ağrılarında, soğuk algınlığı durumlarında kişinin sırt bölgesine uygulama yapılmakta, önce kupa vurulup ardından zeytinyağı ile hasta kişi yağlanıp yumuşatılmaktadır. Yakın zamana kadar sağlıkçıların birçoğu tarafından bunlar ilkel tedaviler olarak hor görülmüş olsa da son yıllarda kupa terapisine dair eğitimler üniversitelerde dahi verilmeye başlanmış, en lüks hastanelerde uygulamalar yapılır olmuştur!

Hacamatın Faydaları Nelerdir?

Hacamatın faydaları, usulüne uygun şekilde, uzman kişiler tarafından yapıldığı taktirde pek çok faydası vardır. Vücutta birikmiş olan ağır metallerden, toksinlerden ve ilaçların vücuttan atılamayan kalıntılarından kurtulmayı sağlamaktadır. Bazı faydalarını şöyle listelemek mümkündür:

  • Kupa terapisi kas spazmına bağlı olarak gelişen ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Bel ve boyun fıtıklarında etkili sonuç verir. Migren, baş ağrısı, kas ağrısı, siyatik gibi durumlarda fayda sağlar. Kan, enerji dolaşımını ve hareketliliğini arttırır. Romatizmal ağrıların, lumbago, fibromiyalji, boyun tutulması, omuz bölgesi ağrıları gibi pek çok ağrının giderilmesinde fayda sağlar.
  • Yoğun bir koşuşturmaca içerisinde yenilenmeye, dinlenmeye oldukça az zaman bulabiliyoruz. Fiziksel dinlenmemizi uyku halinde giderebiliyor olsak da özellikle zihinsel yorgunluğumuzu atmaya pek fırsat bulamıyoruz. Bütün bunlar kronik yorgunluk sendromlarına yol açıyor. Kupa terapisi tam da bunlardan kurtulmaya yardımcı olabiliyor.
  • Kupa terapisi astım, kronik öksürük, bronş tıkanıklığı, plörezi gibi akciğer rahatsızlıkları için oldukça etkili olmaktadır.
  • Cilt sağlığı, vücudun içerisinde olanlarla doğrudan ilişkilidir. Kupa tedavisi ciltte kan akışını iyileştirir. Bu sayede sağlıklı bir cilt için gerek olan oksijen ve besin maddelerinin artmasını sağlar. Selüloit, akne ve egzama gibi çeşitli cilt hastalıklarının tekrarlanmasını azaltır.
  • Kupa çekmek yetersiz beslenme, kronik stres ya da bağışıklık sistemi nedeniyle oluşan sindirim sorunlarının hafifletilmesini sağlar.
  • Hacamat, idrar retansiyonu, böbrek taşları, apse gibi idrar yolu rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olabilir.
  • Rahatlamak için masaj tercih edilse de kupa tedavisi, masaja nazaran çok daha etkili bir rahatlama terapisidir. Uygulama ile enerji ve kan akışı artar. Vücutta rahatlama ve dinginlik sağlanmış olur.
  • Kupa terapisi iyileşmek için gerekli olan kan ve enerji akışını hızlandırır.

Hacamatın Zararları

Bilinçli olarak, uzman kişiler tarafından yapılan kupa terapilerinin oldukça fazla faydası olsa da bilinçsiz kişilerce, yanlış tedavi şekilleri uygulanırsa sorunlar olabilir. Özellikle de hijyenik olmayan ortamlarda yapılması halinde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Mesela steril ortamda, steril aletlerle yapılmayan kupa terapileri sonrasında çeşitli cilt enfeksiyonları oluşabilir. Yine işin ehli olmayan kişiler tarafından uygulama yapılmaya kalkışılırsa cilt yaraları ve morluklar meydana gelebilir. Devamında ağrı ve acı oluşabilir.

Kimler Hacamat Yaptıramaz?

Kupa terapisi oldukça faydalı bir uygulama olmasına karşın uzmanlar herkesin bu uygulamayı yaptırmasını doğru bulmamaktadırlar. Panik atak sorunu yaşayanların, kalp pili olanların, kemoterapi görenlerin, kan tutanların, organ nakli olmuş olanların, aşırı heyecanlı bir yapıya sahip olanların ve hamilelerin kupa tedavisi yaptırmaması önerilir.

Hacamat Nerede Yaptırılır?

Hacamat artık bilimsel olarak da faydaları tespit edilmiş bir tedavi yöntemidir. Fakat son dönemde çok farklı kişilerin bu uygulamayı yaptığı bilgileri ortalıkta dolaşıyor. Sağlık Bakanlığı tedavinin ehil olmayan kişilerce ve steril olmayan ortamlarda yapılmasını engellemek için doktorlara, diş hekimlerine, fizik tedavi uzmanlarına sertifika uygulamaları başlatmıştır. Bu sayede büyükşehirler başta olmak üzere pek çok hastanede, sağlık merkezinde kupa tedavisi uygulanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu