Facebook Pixel

Karabuğdayın Faydaları ve Tüketim Şekilleri

karabuğday nedir

Karabuğday, kuzukulağıgiller familyasına aittir. Verimlilik olarak normal buğdayla kıyaslandığı zaman karabuğdayın verimliliği daha düşüktür. Kurak ve engebeli arazilerde, serin iklimlerde yetişmektedir. Çok çabuk gelişir ve yetiştiği bölgede zararlı otların yetişmesini önler. Tek başına kullanıldığı zaman un yapılmamaktadır. Yapı olarak tahıldan daha çok kabuklu yemişi andırmaktadır. Bazı bölgelerde hayvan yemi olarak kullanılır ve bazı bölgelerde de mutfakta kullanılmaktadır. Peki karabuğdayın faydaları nelerdir?

Karabuğday aslında sağlıklı bir besindir. Glüten içermediği için glütene alerjisi olanlar tarafından kullanılmaktadır. 1 porsiyon (100 g) karabuğdayın besin değeri aşağıdaki gibidir.

 • 5 g karbonhidrat
 • 10 g lif
 • 3 protein
 • 4 yağ

Karbonhidrat değeri yüksek olan karabuğday ölçülü tüketilmelidir. Karabuğday aslında sağlıklı bir besin olarak mutfaklarda yerini alır. Doğal şartlarda elde edilen karabuğdayın normal buğdaya göre avantajları bulunmaktadır.

Karabuğdayın Faydaları ve Etki Gösterdiği Hastalıklar

Karabuğday, greçka olarak da anılmaktadır. İçinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde sağlıklı bir besin olarak tüketilmektedir. Bulguru anımsatan tadıyla rahatsız etmemektedir. Sağlıklı, doyurucu ve besleyici özelliğinin yanında faydaları ise şu şekilde;

 • Çölyak hastaları tarafından kullanılır.
 • Glütensiz beslenenler tarafından kullanılır.
 • Yüksek tansiyonu düşürmeye yarar.
 • Yüksek kolesterolü düşürür ve dengeler.
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini en aza indirir.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Bağırsak hareketlerini düzenler.
 • Zayıflama sürecindeki insanlar tarafından kullanılabilir.
 • Karaciğer yağlanmasının önüne geçer.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Kansızlığa iyi gelir.

Karabuğdayın faydaları arasında yukarıda yer alan maddeleri sayabiliriz. Çölyak hastalığı günümüzde rastlanan sağlık problemlerinden biridir. Bu hastalığa yakalanan insanlar ne yazık ki glüten içeren besinleri tüketemez. Son zamanlarda onlar için özel besinler üretilmeye başlanmıştır. Çölyak hastaları karabuğday yiyebilir. Çünkü karabuğdayın içinde glüten yoktur. Glütensiz beslenen, glütene alerjisi olan insanlar karabuğday tüketebilir. Karabuğday hem besleyici hem de sağlıklı bir besindir.

karabuğdayın besin değerleri

Karabuğday, yüksek tansiyonu ve yüksek kolesterolü düşürür.

Tansiyon hastaları ve kolesterol hastaları dengeli beslenmelidir. Gün içinde tüketilen besinler ise tansiyonu, kolesterolü yükseltebilir. Karabuğday, kolesterol ve tansiyonu dengeler. Bu sayede kalp ve damar rahatsızlıklarının önüne geçilmiş olur. Karabuğday, içinde bulunan maddeler sayesinde sindirim sistemini düzenler. Normal buğdaya göre daha kolay sindirildiği gibi diğer besinlerin de kolaylıkla sindirilmesine yardımcı olur. Sindirim sisteminin düzenlenmesi ile bağırsak hareketleri de düzenlenir.

Karabuğday, vücudu besler. İçince bulunan vitamin ve mineraller ile oldukça sağlıklı bir besindir. Diyet yapan insanların çok fazla glüten tüketmemesi gerekir. Karabuğday, zayıflama sürecindeki insanların hem daha uzun süre tok kalmasını sağlar hem de sindirim sistemini düzenler. Karaciğer yağlanması görülen insanlarda karabuğday tüketilmelidir. Tüketilen karabuğday sayesinde karaciğer sağlığı korunur. Aynı zamanda kansızlık problemi yaşayanlarda karabuğday tüketilmektedir.

Kan şekerinin dengeli olması gerekir. Kan şekerinin yüksek olması ya da normalden düşük olması bireyleri rahatsız eder. Tüketilen besinler iki saat sonunda kana geçmiş olur. İki saat sürenin ardından kan şekerinin dengede tutulması önemlidir. Eğer tüketilen besinlerin dengesi sağlanmazsa kan şekeri aniden yükselir ve birey sarsılır. Karabuğday, kan şekerinin yükselmesini önler ve kan şekerinin dengede kalmasını sağlar.

Karabuğday Nerede Bulunur?

Karabuğdayın faydaları ve sağlığa olan etkilerini öğrenen insanlar karabuğday temin etmenin yollarını arıyor. Karabuğday özellikle son yıllarda bu kadar değer kazandı. Karabuğday için yapılan araştırmalar, besinin ne kadar ne sağlıklı ve besleyici olduğunu ortaya çıkardı. Geçmiş yıllarda pek fazla tercih edilmeyen hatta çok bilinmeyen karabuğday şimdi insanlar tarafından sevilerek tüketiliyor.

Karabuğdayın son yıllarda daha çok tanınması ve insanların karabuğday tüketmek istemesi satıcıların farklı hilelere başvurmasına neden oluyor. Karabuğdayı marketlerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Fakat alacağınız karabuğdayın güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Karabuğdayın son dönemlerde daha fazla tercih edilmesiyle satıcılar farklı ürünleri karabuğday olarak müşteriye sunabiliyor. Siz, sağlıklı ve doğru beslenmek adına güvendiğiniz ve emin olduğunuz firmalardan ürünü temin edebilirsiniz.

Karabuğday Nasıl Tüketilir?

karabuğday tüketimi

 

Karabuğday sadece mutfakta tüketilmiyor. Günümüzde karabuğdayın kabuğu ile yastık yapılıyor. Karabuğday yastığı oldukça rahat bir yastıktır. Karabuğdaydan yapılan yastığı internet üzerinden araştırarak getirtebilirsiniz. Aynı zamanda bulunduğunuz şehirde araştırma yaparak yastığı nereden temin edeceğinizi bulabilirsiniz.

Mutfakta önemli bir yere sahip olan karabuğday çeşitli şekillerde tüketilebilir. Karabuğdaydan pilav yapabilirsiniz. Aynı zamanda karabuğday salatası yaparak öğünlerinizde salatayı tüketebilirsiniz. Haşladığınız buğdayı yoğurt ile karıştırıp tüketebilir, çorba yapabilirsiniz. Karabuğdaydan un yapılmaktadır. Un ile çeşitli pasta, börek ve kurabiyeleri yapabilirsiniz. Çölyak hastaları, glütene alerjisi olan insanlar rahatlıkla karabuğday kullanabilir.

Karabuğday Zararlı Mıdır?

Karabuğdayın herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Oldukça sağlıklı ve faydalı bir besin olarak mutfaklarda yerini alan karabuğday lezzetli bir üründür. Yemeklerde kolaylıkla kullanılabilir. Gün içinde güvenle tüketilebilir. Fakat diyetteki insanlar tarafından ölçülü tüketilmesi daha doğru olacaktır. Karabuğdayın unundan da kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Hem buğdayı hem de unu istediğiniz gibi kullanabilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz. Yapılan incelemelerde karabuğdayın bilindik herhangi bir yan etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bu sayede karabuğdayı güvenle tüketebilir, sağlıklı ve düzenli beslenmeye devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu