Facebook Pixel

Nedir Bu Makyaj Bazı?

Merhaba sevgili herkes, umarım şu sıkıntılı dönemde her şey yolundadır. İlk yazımda bir şehir efsanesini birlikte sorgulayalım istedim; makyaj bazı. (!)

Tarkan’ın da söylediği gibi ‘soruyorlar galiba anlıyorlar…’ 🙂

Nedir Bu Makyaj Bazı?

Bir şehir efsanesi mi yoksa değil mi, şart mı ve neye yarar gibi detayları birlikte konuşalım.

makyaj bazı nedir

Öncelikle bu nedir onu cevaplayayım. Makyaj bazı; nemlendirici ile fondöten arasında kullanılan likit formda bir arkadaşımızdır. Makyajımızın cilt ile bütünleşmesini sağlar ve kalıcılığını oldukça arttırır. En çok ışıltılı olanlar tercih edilse de nemlendiricili, matlaştırıcı, renk eşitleyici özellikte olanları ve pürüzsüzleştirici çeşitlerde mevcut.

Mutfağımızın vazgeçilmez yapıştırıcı ürünü olan yumurta gibi düşünebiliriz 🙂

Fazlaca rastladığım kalıplaşmış örneklerden vermek istiyorum size;

  • ‘bu fondöten cildimde çok kusma yaptı.’

🙂 büyük ihtimalle T bölgesinde yağ oranı fazla ve baz ile kontrol altına almadığı için oradan fondöteni kusuyor cildi. Gün içinde silik silik, solmuş ve kaymış bir görünüm oluyor.

Yazık değil mi sabahki tüüüm emeğine? 🙂

Önceliği T bölgesindeki yağ dengesini kontrol altına almak olmalı ama (cilt bakımı sonraki yazıda, beni bekleyin anacığım!) kısa vadede çözümü yağ içermeyen ve pudralı yapıda bir baz ile elde edebilir.

Bu baz ne yapacakta cilt kusmayacak dersenizde; gözeneklerin geçici tıkacı olarak düşünelim. Belli bir süre uzunluğunda gözeneklerin kuru kalmasını sağlayacak ve fondötenin kusmayacak bebek !!1! Bir diğer örnek ise;

  • ‘bu fondöten cildimi pütür pütür gösterdi / pul pul yaptı.’

Cildimizde bazen, renk farklılıkları bile yaratmayan bölgesel kuruluklar meydana gelebilir.

makyaj bazı

 

Birçok sebebi olabileceği gibi en yaygın sebebi ise yeterince su içmememizdir, ya da atopik ciltlerin kafalarına bir şey takıp stres yapmaları bile olabilir.

(Beyaz tenle bu yaşa gelebildik şükür!)

Eğer yetersiz bir nemlendiricimiz varsa, kuruluklara fayda etmeyecek ve baz kullanmadığımız için fondötenimiz tüm farklılıkları ortaya serecektir.

Aynı şey sivilceli bir cilt için de geçerli; eğer bariyer sayılabilecek kalınlıkta ve yapıda bir baz uygulamazsak sivilce ya da akne sorunu yaşayan ciltler pütürlü görünmeye devam edecektir.

Baz bu soruna yine günlük bir pürüzsüzlük sağlar. Ama söylediğim gibi kısa vade de çözümü bu, öncelik tertemiz bir cilt olmalı.

E o zaman tertemiz bir cilde baz gerekmiyor öyle mi ?!?!

Hadi bunu konuşalım 🙂 Aslında makyajda çok az sayıda gerekli denilebilecek şey var, mesela takma kirpik için yapıştırıcı gibi… Makyaj, ruhun özgür bir yansıması bence dolayısıyla gereklilik bu özgürlüğe uymuyor. Makyajın daha güzel ve daha canlı durmasını istiyorsak, hiçbir sorun olmasa bile, en azından ışıltılı bir baz kullanabiliriz.

Böylece makyajımız oldukça profesyonel ve ‘yaa sen cildine bir şey mi yaptırdın?!’ görüntüsünde olacaktır.

Tüm artı ve eksileri detaylıca paylaştıktan sonra, umarım size en azından minik bir fikir verebilmişimdir. Şahsi tercihim hep ışıltılı olanlardan yana ama hangi çeşidini kullanırsam kullanayım sıralamam hep nemlendirici, baz, fondöten şeklinde gidiyor. Cildimi seviyorum ve temiz tutmak için çabaladığım tüm gözeneklerimi fondötenle doldurmak istemem canlar 🙂

Sevgiler,

Duygu Yazıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu