Facebook Pixel
Trend

Mükemmeliyetçilik 10 Adımda Nasıl Aşılır?

Mükemmeliyetçilik Nedir?

mükemmeliyetçilik nedir

Mükemmeliyetçilik kısaca, bireyin kendisine her durumda aşırı yüksek beklentiler koyması ve bu beklentilere ulaşma konusunda yüksek bir seviyede endişe duymasıdır. Dolayısıyla da bu durumlarda kendisine aşırı eleştirel bir şekilde yaklaşır.

Birey, en yüksek standartlara ulaşırken bu yolda asla hata yapmaması gerektiğine inanmaktadır. Başlangıçta belki olumlu bir özellik gibi görünmektedir. Aslında bu durum erişilmesi pek de mümkün olmayan bir konuma umutsuzca erişme çabası anlamına gelmektedir.

Mükemmeliyetçi kişilikler, hiçbir zaman ve hiçbir koşulda hata yapılmaması gerektiğine inandıkları için kendilerinden ve yaptıkları şeylerden sürekli kuşku duyarak kaygı içinde yaşamaktadırlar.

Görülen Mükemmeliyetçi Davranış Biçimleri

mükemmeliyetçilik neden olur

 • Sürekli olarak denetleme ve onay alma,
 • Tekrarlama ve düzeltme,
 • Aşırı planlama, düzenleme ve sıralama,
 • Karar vermede güçlük çekme,
 • Erteleme,
 • Kaçınma,
 • Başkalarını değiştirmeye çalışma.

Mükemmeliyetçiliğin Nedenleri

 1. Bireyin kendini yetersiz ve güvensiz hissetmesi ya da etrafındaki kişilerden onay alamamaktan korkması
 2. Kaygı ya da Obsessif Kompulsif Bozukluk yaşıyor olabilmesi
 3. Mükemmeliyetçi davranış modeli sergileyen ebeveyne sahip olunması ya da çocuğun yaptığı şeylerin, gösterdiği çabanın mükemmel olmaması durumunda çocukları her zaman eleştiren ebeveynlere sahip olmak. Kimi zaman bu ebeveynler, çocuklarını mükemmel olmaları için oldukça fazla zorlayabilmektedirler.
 4. Güvensiz bir bağlanma yaşamak. Çocukken kendilerini büyüten kişilerle güven içinde bir ilişki kuramayanlar, yetişkin olduklarında kendilerini sakinleştirmekte zorluk yaşamaktadırlar. Mükemmel olmayan bir sonucu kabul etmekte zorlanırlar.

Mükemmeliyetçilik Nasıl Aşılır?

mükemmeliyetçilik nasıl aşılır

 1. Farkında olun: Mükemmeliyetçi olduğunuzu fark ettiğiniz an, bu durum hayatınızdaki gücünü kaybetmeye başlayacaktır. Bilinçdışınızdan gelen her konuyla ilgili kontrol gücünüz oluşur. Artık arabanın sürücü koltuğuna geçmeye başlarsınız.
 2. Anlayın: Sizi mükemmeliyetçi olmaya iten sebepler nelerdir bunu anlamaya çalışın. Çocukluğunuza kadar, hatırlayabildiğiniz noktaya kadar şöyle bir düşünün taşının. Belki hayatınızın bir döneminde başarılarınız takdir gördü, kabul edildi ve bu durumlar size kendinizi oldukça değerli, önemli hissettirdi. Aslında çoğu zaman mükemmel olmaya çalışmanın altında, sevgiye olan ihtiyaç ve kendine olan güvensizlik yatar. Bu sıkıntılı davranış modelinin size nasıl hizmet ettiğini anlamaya çalışın.
 3. Büyük resmi görebilin: Mükemmeliyetçi olmaya çalışırken, kaybettiğiniz zamanı ve belki de kaçırdığınız birçok şeyi fark etmeye çalışın. Kendinize şu soruları sormanız da bu konuda yardımcı olabilir: “Zamanımı iyi kullanıyor muyum? Üretken olabiliyor muyum?” Eğer bakış açınızı ve odağınızı değiştirebilirseniz, önceliklerinize odaklanabilirsiniz. İşinizi sadece bitirebilmek dahi yeterince iyi bir hedef olabilir.
 4. Standartlarınızı tekrar ayarlayın: Yaptığınız işin en mükemmel olmasına çalışmak yerine, öncelikli olarak işinizde kendinize koyduğunuz hedefi gerçekleştirme konusuna öncelik verebilirsiniz. Bu çalışmanızı ise, bir ön çalışma niteliğinde olarak görebilirsiniz. Aldığınız geri bildirimlerle bir sonraki sefer için daha iyisini gerçekleştirebilirsiniz.
 5. Yapılacaklar listesi çıkarın: Her şekilde en iyisini ortaya çıkarmak yerine, kendinize yapılması gerekenler listesi çıkarıp, öncelikle her maddeyi gerçekleştirmeye çalışın.
 6. Ruminasyon (derin düşünme) döngüsünü kırın: Mükemmeliyetçi olduğunuzda endişeye bağlı olarak fazlasıyla derin düşünerek sonucu ortaya çıkarmakta zorlanırsınız. Aynı zamanda çoğu zaman da bu durumda kendinize de kızabilir ve kendinizi eleştirebilirsiniz. Bu döngüyü kırmak için harekete geçme konusunda kendinizi biraz zorlamaya çalışın.
 7. Ruminasyon alışkanlığı konusundaki tetikleyicilerinizi fark edin: Sizi etkileyen tetikleyicileri fark etmek için kendinize notlar alın: “Günün hangi saatinde, neredeyken veya yanımızda kim varken daha çok derin düşünüyorum?” sorusu size yardımcı olacaktır.
 8. Olumlu düşünmeye çalışın: Derin düşünme sonucunda, mükemmel bir şekilde yapamayacağınız şeyleri erteleme eğilimi içinde olursunuz. Bu noktada bugüne kadar olan başarılarınızı kendinize hatırlatmanız oldukça faydalı olacaktır. Böylece kendinize olan güveninizi hatırlamış olursunuz.
 9. Haftalık olarak kendinizi objektif bir şekilde değerlendirin: Şu soruları sorabilirsiniz: “Bu hafta yanlış yapacağımdan korktuğum için hiç yapmadığım, tamamen bıraktığım bir iş oldu mu? Kendimden tam anlamıyla emin olamasam da buna rağmen adım attığım işler oldu mu?
 10. Yeterli olduğunuzu bilin: Geçmişte başardıklarınızı hatırlayarak, yeterli olduğunuzu kendinize hatırlatın.

Her akşam yatmadan önce gün içinde tamamladığınız işleri ve yaptıklarınızı fark ederek, notlar alın.

Uzman Klinik Psikolog Ece MENGÜTAY

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu