Facebook Pixel

Performans Sorunları İçin Pratik Çözümler: Hukuk Büroları

Hukuk Büroları Performans Sorunları İçin 5 Çözüm!

hukuk büroları performans sorunları

Uzun yıllar yönetici olarak çalıştığım, şuan ise yine eğitim ve koçluk çalışmalarını gerçekleştirdiğim hukuk bürolarında karşılaştığım sıkıntılardan biri de hedefler ve buna bağlı iş kalemlerinde yaşanan verimsizlikle gelen düşük performansa karşı nasıl aksiyon alınacağının bilinememesi ya da yanlış kararlar alınmasıdır. Çalışanların performansında yaşanan performans düşüşlerinin toplamı da büroların çalıştığı kurumlardaki diğer bürolarla olan rekabetini zorlaştırmasıdır. Gördüğüm kadarı ile genellikle bu sorunun tahsilat ekiplerinden dolayı olduğu düşünülmesi ve bu ekiplere tampon uygulanmasıdır. Ancak gereken doğru müdahale aslında tam olarak bu değil. Hukuk büroları performans sorunları;

Eğer sizin de büronuzda veya ekibinizde performans sorunu yaşanıyor, siz de bu soruna ilişkin çözüm arıyor ve performans konusunda iyileşme amacı güdüyorsanız bu yazı belki yardımcı olabilir.

İletişim ve İkna Becerisi

hukuk büroları performans sorunları: iletişim ve ikna becerisi

Yapılan işin müşterilerle sürekli görüşme içerisinde olması ve tahsilat için ikna edilmesi üzerine olduğundan işin gerekliliğini yerine getirebilmesi için kişisel yetkinlik ve özelliklerinin bu işe uygun olduğunu tespit etmelisiniz. İlk zamanlarda gösterdiği davranış ve başarılar uygun bir profil gösteriyor olsa da zamanla rolü değişebilir. Bu da beklenen hedefe ulaşma başarısını olumsuz etkileyecektir. Büronuzda düzenli kurum içi eğitim ve dış kaynak uzman eğitimi ile ekibinizin sürekli gelişmesi ve güncellemesi faydalı olacaktır.

Teknoloji ve Yazılım

hukuk büroları performans sorunları: teknoloji ve yazılım

Günümüz teknolojisi ve yazılım bilgisinin gelişimiyle bugün iletişimi kolaylaştıran, analiz eden, raporlayan ve maliyet konusunda bürolara büyük destek sağlayan santral ve cmr yazılımları mevcuttur. Bu yazılımların kullanılıyor olması zaman yönetiminde sizi güçlendirmesinin yanı sıra performans yönetimi konusunda da kolaylık sağlıyor. Eğer bugün bu program ağlarından yararlanmıyor ve eski usul yöntemlerle çalışıyor iseniz ekibinizin başarılı olmasını beklemeniz doğru olmaz. Nitekim rekabet ettiğiniz veya performans yarışında olduğunuz diğer bürolarla da eşit olanaklara sahip olamayacağınızdan geride kalabilirsiniz.

Maaş, Pirim ve Ödüllendirme

maaş prim ve ödül

Bugün sahip olduğunuz işleri seçerken veya yeni bir projeye girecekken, o işin size getireceği kazancı ilk basamakta değerlendirebiliyorsunuz. Çalıştığınız kurumlar arasında komisyon kazançlarının farklılık göstermesi sizin seçiminizi belirlediği gibi çalışanlarınızın da sabit veya düşük maaş alması, pirim ile desteklenmemesi ekonomik şartlarını yönetememesine yol açacağından, orta vadede performansını etkileyecek sorunlar yaratabilecektir. Performans ile beraber işine ve ofisine karşı aidiyetini kaybedecektir. Klasik hale gelen kazan-kazan matrisinin uygulanması çok faydalı olacaktır. Şeffaf bir ödüllendirme sistemi ile motivasyonlarını yükseltebilirsiniz.

Değerlendirme Toplantıları

değerlendirme toplantısı

Buradaki amaç aslında ekipleriniz ile sürekli iletişim halinde olmanız ve eksiklikleri tespit ederek o konularda çalışmaya yön verebilmektir. Çalışanlar ne kadar deneyimli olsa da zaman içinde yıpranmaları ile beraber ezbere bildikleri konularda hatalar yapabilmektedir. Haftalık ve aylık rutinde bu görüşmelerinizi yapmanız etkili olacaktır.

Koçluk ve Danışmanlık

koçluk ve danışmanlık

İşleriniz zamanla büyüyecek veya büyümesini isteyeceksiniz. Mevcut akış içerisinde zamanla bu adımları takip edebilmeniz güçleşecek veya çoğunlukta gecikecektir. Bu konuda kalıcılık sağlayabilmek ve sistem geliştirebilmek için sektörünüze hizmet eden danışmanlık faaliyetlerinden yararlanabilir, ekibinizin de başarı konusunda istikrarlı hale gelebilmesi için koçluk hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Ender ERMİŞ

Yönetici Koçu/ ACC

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu