Facebook Pixel

Rambutan Meyvesinin İçeriği ve Faydaları

rambutan meyvesinin faydaları

Rambutan, orta boya sahip olan ve tropikal iklimlerde yetişen tropikal bir ağaç çeşididir. Bu ağaçtan elde edilen meyve de aynı isimle rambutan meyvesi olarak isimlendirilmektedir. Yenebilir nitelikte olan bu meyve, Güneydoğu Asya bölgesi temelli olarak ortaya çıkmıştır ve aslında Güneydoğu Asya bölgesine özgü bir meyve çeşididir. Uzak Doğu ülkelerinde sıkça karşılaşılan ve farklı bir görünüme sahip olmanın yanında tadıyla da farklı bir lezzet hissettiren rambutan, tatlı ve ekşinin bir karışımını bünyesinde buluşturmaktadır. Meyvenin dış kabuğunda renkli saçaklar yer almakta ve bu görüntüyle beraber klasik anlamda bildiğimiz meyvelerden farklı bir görünüm rambutan meyvesi ile yakalanmaktadır. Peki, rambutan meyvesinin faydaları ve besin içeriği nelerdir?

Rambutan, farklı bir tat ve görüntü kombinasyonu yaratmasının yanında aynı zamanda birçok farklı yararıyla da dikkat çekiyor. Uzak Doğu kültüründe sadece tadıyla değil, insan bedenine ve vücuduna; aynı zamanda çeşitli fonksiyonlara olan yararlarıyla da rambutan sıkça tercih ediliyor.

Rambutan Meyvesi ve İçeriği

rambutan-meyvesi-icerigi

Rambutan, saçaklarıyla ve köküyle küçük bir meyve olarak görünse de içeriğinde bol miktar C vitamini barındırıyor. C vitamini insan vücudunda bakteriyel enfeksiyonlarla etkin bir şekilde savaşılmasına ve bağışıklık sisteminin güçlendirilerek olası hastalıklara karşı mücadele edilmesine katkı sağlıyor. Aynı zamanda kalp ve damar sağlığı için de büyük faydalara sahip olan C vitamini, vücuttaki yaraların iyileştirilmesi konusunda da etkili oluyor.

Rambutan da içerdiği yüksek oran C vitaminiyle sayılan bütün yararları etkin bir şekilde gerçekleştiriyor. Rambutanın içeriğinde C vitamini dışında bol miktarda antioksidan da bulunuyor. Antioksidan, vücut hücrelerinin zarar görmesini engelliyor ve yavaşlatıyor. Bol miktarda antioksidan da içeren rambutan meyvesinin faydaları bu anlamda vücut hücrelerinin onarımını da sağlayabiliyor.

Rambutan Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

rambutan-meyvesi-faydalari

Peki sayılan içeriklere sahip olan bu etkili meyve tam olarak ne faydalar sağlıyor? Kısaca bu faydalara değinmek gerekirse:

 • Yüksek miktarda C vitamini içeriğiyle bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde rambutan etkili oluyor. Yine E vitamini içermesiyle de cilt problemleri ve kaşınma sıkıntıları yaşayan bireyler açısından da etkili şekilde kullanılabiliyor.
 • Antioksidan dağılımıyla kaliteli bir besin olarak vücut hücrelerinin zarar görmesinin engellenmesi ve yenilenmesinde fayda sağlıyor. Antioksidanların aynı zamanda kanser hastalıklarıyla mücadelede etkin bir rol oynadığı biliniyor. Rambutan kanseri engelliyor gibi bir cümle kurmak bilimsel olarak mümkün olmasa da antioksidan içeriğine sahip olduğu bilinen rambutan meyvesi kansere yakalanmama adına tüketilebilecek meyvelerden birisi olarak yer alıyor.
 • Rambutanın sıkça tüketildiği Uzak Doğu ülkelerinden olan Çin’de yapılan çeşitli araştırmalar, rambutanın anti-diyabetik özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Hayvan denekleriyle yapılan çeşitli araştırmalarda özellikle rambutan kabuğundan elde edilen içeriklerin glukoz seviyesini düşürdüğü gözlemleniyor.
 • Gebeler için tercih edilebilen bir meyve oluyor. Bu rambutanın en sık tercih edilme sebeplerinden birisi olarak gebeler arasında yaygınlaşıyor. Tatlı-ekşi tatları bir arada barındırmalarıyla gebelik döneminde yaşanan ağır bulantılar ve sersemlik gibi problemler rambutan tüketimiyle hafifletilebiliyor.
 • Yüksek life sahip olan rambutan meyvesi, sindirim sistemine de fayda sağlıyor.
 • Sindirim sağlığı konusunda lif fazlaca pozitif bir etki yaratıyor, yüksek lifli rambutan da bu doğrultuda sindirimin kaliteli bir şekilde sağlanabilmesi adına yararlı oluyor. Sindirim problemleri yaşayan insanlar rambutan tüketimiyle şikayetlerini giderebiliyor. Aynı zamanda yüksek lif, kalp hastalıklarıyla mücadele edilmesini de sağlıyor.
 • Hipertansiyon hastaları için tansiyon kontrol etmede de rambutan tercih edilebiliyor.
 • Kolesterol seviyelerinin kontrol altına alınmasında da dengeli bir beslenmeyle tüketildiği zaman etkili olabiliyor.
 • Rambutan, yüksek miktarda demir de içeriyor ve öncelikle demir eksikliğine sahip olan bireyler için kullanılabilecek kaliteli gıdalar arasında yer alıyor. Demir eksikliği vücut yorgunluğuna yol açabiliyor, bu sorunu giderebilen rambutan da yorgunluğun önlenmesinde etkili oluyor.
 • Rambutan yine yüksek miktar fosfor içeriyor, fosfor da kemiklerin korunumu açısından önemli bir element olarak yer alıyor. Bu sebeple rambutan tüketimi kemik sağlığı açısından ve kemik erimesiyle mücadele bakımından faydalı olabiliyor.
 • Yüksek karbonhidrat ve proteine sahip olan rambutan, vücudun gerekli enerjiyi sağlayabilmesi adına da etkili bir silah oluyor.
 • Enfeksiyonlarla mücadele etme adına hem C vitamini içeriğiyle hem de anti bakteriyel özellikleriyle rambutan meyvesi kaliteli bir içerik oluşturuyor.
 • Rambutan, saçlar için de çeşitli faydalar sağlıyor. Anti bakteriyel özelliğe sahip olan, yüksek oranda C vitamini içeren ve fosfor gibi önemli bir element olan bakırı da içinde barındıran rambutan saç derisindeki kepek ve egzama gibi problemlerle mücadelede fayda sağlıyor. C vitamini ise saçı besliyor ve saç dökülmelerinin önlenmesi konusunda etkili oluyor. Aynı zamanda rambutanın beyaz saçla mücadele de etkin bir rolü olduğu söyleniyor.

Rambutan Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Rambutan sadece meyvesiyle değil, çekirdekleri yaprakları ve kabuklarıyla da kullanılabiliyor. Çekirdeklerin doğrudan tüketilmemesine dikkat etmek gerekiyor çünkü bu doğrudan tüketim zehirli olabiliyor, ancak yeterli seviyede kavrulan çekirdekler protein ve karbonhidrat içeriyor. Rambutan meyvesi kabuklarıyla çiğ şekilde veya yapraklarının suyuyla çeşitli alanlarda da tüketilerek yine faydalı olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu