Facebook Pixel
Trend

Ruhsal Sıkıntı İçin Atılacak 5 Adım

İç huzursuzluk, can sıkısı gibi kavramlarla da ifade edilen ruhsal sıkıntı, bireyin huzursuzluk halidir. Çoğu kişi hayatın ne kadar monoton olduğunu, hiç bir farklılık olmadığını düşünerek iç sıkıntısı yaşayabiliyor. Özellikle bir seneyi aşan pandeminin de yaşamımıza bir çok kısıtlama getirmesiyle can sıkıntısı üzerinde önemli bir rolü olmuştur. Fakat pandemiden önce de rutin işlerinizden, kaygılarınızdan veya yaptığınız aktivitelerden mutlaka can sıkkınlığı yaşamışlığınız olmuştur. Günümüzde giderek artan ruhsal sıkıntının nedenleri merak edilmektedir. Bu noktada nedenlerini sizlerle paylaşacağım.

Ruhsal Sıkıntının Nedenleri

ruhsal sıkıntı neden olur

Sebepsiz yere üzüntü, mutsuzluk, karamsarlık, korku ve endişe gibi duygular iç sıkıntıya neden olabilmektedir. Bu noktada fiziksel semptomlar (kalp çarpıntısı, soluğun daralması gibi) ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak ruhsal sıkıntının 9 temel nedeni;

 1. Bireyin kaygıları, endişeleri ve korkuları
 2. İş veya okul stresi
 3. Geçim sıkıntısı
 4. İkili ilişkilerdeki problemler
 5. Aile içerisinde yaşanan problemler
 6. Çocukluk çağı travmaları
 7. İşsizlik
 8. Fiziksel, psikolojik şiddet
 9. Depresyon

Hangi Nokta da Ruhsal Sıkıntı Tedavi Edilmeli?

ruhsal sıkıntı tedavisi

Herkes yaşamında ruhsal sıkıntı yaşayabilmektedir, bu yüzden her zaman problem olarak ele alınmamadır. Yaşanılan sıkıntının belirli bir sebebi varsa ve koşullara uygunsa normal kabul edilir. Fakat yaşanılan sıkıntının belirli bir nedeni yoksa ve kendinizi gergin, huzursuz hissediyorsanız bu durumun ele alınması gerekir. Eğer ki bu sıkıntı kişinin günlük işlevselliğini, sosyal ilişkilerini bozuyorsa bu normal olarak karşılanmamalıdır. Yoğun ve orantısız kaygı yaşayan kişilerde iç sıkıntısı görülebiliyor. Bu kişiler sürekli endişelidirler ve olayları felakatleştirmeye yatkındırlar. Bu yüzden sürekli olumsuz düşüncelerle günlerini geçirdikleri için yoğun iç sıkıntı ve huzursuzluk hali görülebilmektedir. Kaygıyı azaltmada yardımcı olacak 10 adım için buraya tıklayınız. Bundan ayrıda en çok depresyon sürecinde ruhsal sıkıntı yaşarız. Dikkat etmeniz gereken depresyon belirtileri için buraya tıklayınız.  Bu belirtiler doğrultusunda kişinin günlük yaşamı etkileniyorsa uzman desteği almak en doğru adım olacaktır.

Ruhsal Sıkıntıyı Azaltmaya Yardımcı Olacak 5 Adım

 • Size zevk veren aktiviteler planlayın ve uygulayın.
 • Her gün açık havada 30 dakika egzersiz yapın.
 • Kendiniz için yenilikler yapın (kişisel bakım, alışveriş vs.)
 • Her gün uyandığınızda gününüzü planlayın ve mümkün olduğu kadar dolu geçirin.
 • Ailenizle birlikte aktiviteler yapın.

Uzman Klinik Psikolog Özge Sarıca 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu