Facebook Pixel

Sivilce İzleri İçin 3 Etkili Maske!

sivilce izleri

Ergenlik döneminde ya da belirli sebeplerden dolayı ciltte görülen sivilceler iz bırakabilmektedir. Bireyler belirli bir yaşa gelse de sivilceler ile mücadele etmeye devam etmektedir. Ciltteki sivilceler yanlış tedaviden ya da sivilcenin sıkılmasından dolayı istenmeyen durumlar meydana gelebilmektedir. Bu noktada sivilce izleri kolay kolay geçmeyebilmektedir. Peki, oluşan bu sivilce izleri için maske çözümleri nelerdir?

Ciltte sivilce çıkmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında gelenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Beslenme bozukluğu
  • Kullanılan ilaçlar
  • Yanlış nemlendirici seçimi
  • Cilde uygulanan maskeler
  • Hava değişimi
  • Hormonsal etkenler

Eğer fast food ağırlıklı, yağlı ve sağlıksız beslenen bir bireyseniz cildiniz sivilce oluşumuna oldukça yatkındır. Bazı durumlarda kullanılan ilaçlardan kaynaklı ciltte sivilce olabilmektedir. Cilde uygulanan maskeler her ne kadar sağlıklı gibi görünse de doğru maske uygulanmadığı sürece cilt zarar görmektedir. Bu nedenle mutlaka cilt tipine uygun maskeler kullanılmalıdır. Cildiniz neme ihtiyaç duymaktadır. Fakat cildinize uygun nemlendirici bulmak oldukça zordur. Eğer cildinize uygun nemlendirici kullanmıyorsanız cildinizde sivilce oluşacaktır. Hava değişimi ve sıcak havalar da ciltte sivilce oluşturabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı hormonsal etkenlerden kaynaklı sivilceler çıkmaktadır.

Sivilce izi için ilaç kullanmak istemiyorsanız cildinizi doğal yollarla temizleyebilirsiniz. Sivilce lekeleri için uygulayacağınız doğal maskeler sayesinde cildinizdeki lekelerin zamanla açıldığını görebilir, cildinizin daha canlı bir görünüme kavuştuğunu hissedebilirsiniz.

Karbonatın Sivilce İzleri İçin Maske Çözümü

sivilceler-icin-karbonat-maskesi

Çeşitli yöntemlere başvurulsa da aslında doğal içerikli maskeler sayesinde cilde zarar vermeden lekeler temizlenebilmektedir. Karbonat, cilt bakımında kullanılan bir üründür. Doğru ve düzenli kullanıldığı zaman cilt üzerinde etkisi rahatlıkla fark edilebilmektedir. İçindeki parçacıklar sayesinde cilde uygulandığı zaman cilt üzerindeki ölü hücreleri temizlemekte ve ciltte akne oluşumunu önlemektedir.

Ciltteki fazla yağı aldığı için daha parlak, temiz bir cilt oluşturmaktadır. Sivilce izleri için karbonat maskesi sayesinde ciltteki lekelerde temizlenme gözlemlenebilmektedir. Bu noktada ihtiyacınız olan sadece karbonat ve sudur. Bir yemek kaşığı karbonatı bir fincan ılık su ile karıştırdıktan sonra cilde hafif dokunuşlarla masaj yapmanız gerekmektedir. Masajın ardından 10 dakika kadar maskeyi cildinizde bekletmelisiniz. 10 dakikanın sonunda cildinizi ıslatıp masaj yaparak ciltteki karbonatı temizlemeli, cildinizi yıkamalı ve kurulamalısınız.

Sivilce İzleri İçin Kahve Maskesi

sivilce izleri için kahve maskesi

Kahve tüketmeyi seven bir toplum olarak kahvenin telvesini kullanmamak olmaz. Kahve telvesinin cilt üzerinde birçok faydası bulunmaktadır. Eğer kuru bir cildiniz varsa ve cildinize uygun nemlendiriciyi bulmakta zorlanıyorsanız düzenli olarak kahve maskesi yapabilirsiniz. Kahve, cildinizi doğal olarak nemlendirecek ve cilt üzerindeki lekeleri açacaktır.

Kahve, cilt üzerindeki lekeleri açtığı gibi cildi sıkılaştırarak cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırmaktadır. Cildi temizleyen kahve, cilde parlaklık ve canlılık vermektedir. Sivilce izleri için kahve maskesi yaparken ihtiyacınız olan sadece kahve ve sudur. Bir yemek kaşığı kuru kahve ve bir fincan suyu karıştırarak cildinize masaj yapabilirsiniz. Cildinize uyguladığınız maskeyi 15 dakika kadar beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Maskeyi yıkadıktan sonra cildinizin yumuşadığını hissedersiniz.

Kahve telvesi maskesi için hazırladığımız detaylı içeriği ziyaret edebilirsiniz.

Elma Sirkesi İle Sivilce Lekesi Tedavisi

sivilce izleri için elma sirkesi

Elma sirkesinin vücuda pek çok faydası bulunmaktadır. Doğal tüketilen sirke aynı zamanda cilt için de oldukça faydalı olmaktadır. Sivilce izlerinin giderilmesi için elma sirkesinden faydalanılabilmektedir. Düzenli ve doğru kullanılan sirke sayesinde cilt temizlenmektedir. Sivilce lekesi tedavisinde elma sirkesinin kullanımı için gerekli malzemeler:

  • 1 kahve fincanı maden suyu
  • 1 kahve fincanı elma sirkesi

Aynı ölçülerde karıştırdığınız maden suyunu ve sirkeyi bir pamuk yardımıyla lekelerin üzerine uygulayabilirsiniz. 20 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi yıkayabilirsiniz. Eğer cildiniz hassassa ve cildinizde kızarıklıklar oluşuyorsa maden suyu yerine normal su kullanabilirsiniz. Böylelikle cildinize zarar vermeden lekelerden kurtulmuş olursunuz.

Sivilce Lekeleri İçin Maske Uygularken Nelere Dikkat Etmeli

İnsan cildi hassas bir yapıya sahiptir. Özellikle bazı ciltler çabuk kızarır, kaşınır ve zarar görür. Bu nedenle doğal içerikli maskeler kullanırken dikkat etmek gerekir. Eğer maske ilk defa kullanılıyorsa az miktarda ciltte denenmeli, cilt üzerinde bir sorun oluşmadığı takdirde kullanmaya devam edilmelidir. Cilde karbonat, sirke, limon, maden suyu ile maske uygulanırken cilt dinlendirilmelidir. Sivilce lekeleri için maske yaparken cildi dinlendirmeye özen göstermek gerekir.

4 günde bir maske uygulamak daha doğru olacaktır. Sivilce lekelerinin geçmesi için düzenli ve doğru maske kullanmak gerekir. Eğer düzenli ve doğru kullanılmazsa cilt zarar görebilmektedir. Cilt lekelerine faydalı olan bir diğer ürün ise gül suyudur. Lekeler için gül suyu kullanmak etkilidir. Maskelerin içerisinde su yerine gül suyu kullanılabilmektedir. Gül suyu cildi temizler, cilde nem kazandırır, cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar. Sabah ve akşam cilde gül suyu uygulanabilir. Gül suyu kullanımı için bir kısıtlama yoktur. Maskelerin içerisinde ya da doğrudan cilde uygulanarak kullanılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu