Facebook Pixel
Trend

En Etkili Arka Kol Egzersizleri (Video Anlatım)

Arka Kol Kaslarının Önemi

Triceps (arka kol) kasları kol kütlesinin 2/3 ünü oluşturur. Yani kol gelişimini önemi çok büyüktür. Adından da anlaşılacağı gibi uzun, yanal ve orta olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Triceps kasının en temel görevi ön kol ekstansiyonunu sağlamaktır. Peki, en etkili arka kol egzersizleri nasıl yapılır?

Sedanter bireylerde egzersiz programlarına başladıktan sonra “kollarımın bu kadar kuvvetsiz olduğunu bilmezdim, halbuki çok yük taşırım, çocuk tüm gün kucağımda olduğu için kollarımın çalıştığını düşünürdüm” gibi söylemleri duyarız. Burada şu ayrım iyi anlaşılmalıdır. Günlük hareket ve egzersiz birbirinin yerini tutmaz. Günlük hareketler yaşamımızı idame ettirmek için yapmış olduğumuz doğal eklem hareketleri ve reflekslerdir.

Fakat egzersiz özellikle kas kütlemizi arttırmak, kas gruplarının esnemesini ve kuvvetlenmesini amaçlayan özel olarak programlanmış hareketler serisidir. Kişinin özel durumları (bel fıtığı, boyun fıtığı veya düzleşme, duruş bozukları, eklem problemleri, kronik rahatsızlıklar vb.) var ise buna göre şekillenebilir. Günlük hareketler ise neredeyse her birey için aynı olmaktadır. Arka kol egzersizleri de burada büyük önem arz etmektedir.

Arka Kol Egzersizleri Etkili Nasıl Yapılır?

arka kol egzersizleri

Kollarımız gibi vücudumuzun diğer bölümlerini de günlük hareketler ile kuvvetlendirmek çok mümkün değildir. Kas gruplarının gelişmesi için kasılıp, gevşemesi gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz örnekten devam edecek olursak bir anne uzun süre çocuğunu kucağında sabit tuttuğunda bir süre sonra kolunda uyuşma ya da karıncalanma meydana gelir. Bunun sebebi kaslarını uzun süre kasıp gevşetmeden stabil beklemesidir. Ve günün sonunda annenin sadece kolunda ağrı oluşur. Aynı zamanda sürekli kucakta taşınan çocuğun ağırlığı zaman geçtikçe daha fazlaymış gibi hissedileceğinden buna bağlı olarak bir omuzda düşüklük, kifoz, boyun düzleşmesi gibi durumlar uzun vadede karşılaşılabilecek durumlardır.

Bunları felaket tellallığı yapmak için söylemiyorum tabi ki. Hepsi bir ihtimal, önüne geçmek için ne yapabiliriz daha iyi vurgulamak adına örneklendiriyorum. Kollarımızı kuvvetlendirecek antrenman programları ile duruşumuzu bozmadan bu günlük hareketi belki eskisinden daha uzun süre sağlayabilecek duruma gelebiliriz. Çocuklarınızla kendinizle daha kaliteli zaman geçirmek yorulmadan daha uzun süre istediğimiz aktivitelerin içinde bulunmak için bedenimizin kuvvetli ve sağlıklı olması şart.

Kollarımızın antrenman esnasında bize ne kadar destek olduğundan bahsedelim birazda;

Arka Kol Kaslarını Geliştirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Arka kol kaslarını geliştirmek, tüm vücut antrenmanlarında performansı arttırmak için çok önemlidir. Örneğin; karın, sırt, omuz gibi bölgeleri çalıştırırken kollardan büyük destek alınır. Kollar bedeni taşıyacak kuvvette değil ise birçok hareketi yaparken yanlış pozisyona girerek sakatlanma riski oluşabilir.

Karın egzersizlerinin en gözdesi olan plank pozisyonunu düşünün. Kollarınız yeterince kuvvetli değil ise eğer plank pozisyonunda karnınızı kullanmak yerine kollarınıza çok fazla baskı bineceğinden, pozisyon bozulacak ve kollar bedeni taşıyamadığı için çok çabuk yorulacaksınız. Sırtımızı kuvvetlendirmek için uygulayabileceğimiz swan egzersizi içinde aynı durum geçerlidir. Basit gibi görünse dahi kollarımız kuvvetli olmalı ki üst gövde ekstansiyonu, skapula stabilizasyonu rahat tamamlanabilsin.

Tüm bu bilgiler dışında, estetik olarak da en çok ilgi çeken bölgenin güçlü ve sıkı görünen kollar olduğu yadsınamaz.

Görenlerin kollarınıza övgüler yağdırması için bu seriyi tamamlamadan buradan ayrılmayın. En kaliteli zaman kendinize ayırdığınız zaman bunu unutmayın. Sağlıkla kalın.

Pilates Eğitmeni Gözde TAMER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu