Facebook Pixel
Trend

Limon Suyu Faydaları (Bilinmeyen Özellikleri)

Limon Suyu Neden Önemli?

limon-suyu-faydalari

Limon suyu faydaları konusuna girmeden önce limondan ve tarihçesinden bahsetmek istiyoruz. Turunçgiller ailesinin bir üyesi olan limon aslında bir ağaçtır. Sarı rengi, tadı ve kokusu ile çok özel bir bitkidir. Sıcak iklimlerde yetişmektedir. Bir yılda iki defa hasat elde edilmektedir. Yemeklere kattığı farklı aroması ile de mutfaklarda çok fazla tercih edilmektedir. Asya’nın güneyinde limonun ilk defa keşfedildiği düşünülmektedir. Ülkemize ise 1300’lü yıllarda Arap ülkelerine seyahat eden kişilerin getirdiği bilinmektedir.

Limonu tüketmenin çeşitli seçenekleri bulunmaktadır. Ancak bu seçenekler günlük hayatta en kolay şekilde tüketmenin yolu ise limon suyu olarak içmektir. Özellikle sabahları ılık bir limon suyunun sağlık açısından çok yararlıdır.

Sabahları kahve içmek yerine ılık bir suyun içerisine bir bardak kadar yeterli olmaktadır. Yarım bir limonu sıkarak karıştırmanız ile hazır olmaktadır. Hazırlaması hem çok kolay hem de çok kısa sürmektedir. En taze şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü limonun içerisinde bulunan yararlı bileşenler yavaş yavaş kaybolmaya başlamaktadır. Bu değerli bileşenlerin vücuda düzenli olarak alınması ise hastalıklara karşı alınan etkili bir yöntemdir.

Limon Suyu Faydaları Nelerdir?

limon-suyu-faydalari-nelerdir

Limon ve limon suyu üzerine çok fazla araştırma ve çalışmalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre antioksidan bakımından çok zengin olduğu belirlenmiştir. Limonun içerisinde C vitamini bulunmaktadır. Çok fazla olduğu için vitamin deposu olarak da ifade edilebilmektedir. Limon suyu faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Yüksek tansiyona iyi gelmektedir
 • Ağız ve diş sağlığı problemlerinde etkilidir
 • Limon suyu faydaları içerisinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkların neden olduğu komplikasyonların oluşmasını azaltıcı etki göstermektedir.

Yiyecekler sindirilirken bağırsakta hem zararlı hem de yararlı bileşenler görülmektedir. Bu zararlı bileşenlerin vücuttan atılması gerekmektedir. Çünkü birikmesi halinde önemli sağlık problemlerin yaşanmasına neden olabilmektedir. Limon suyunun tüketilmesi ile bu zararlı bileşenler vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

 • Göz sağlığı üzerine de olumlu etkileri vardır. C vitaminin yanında içerisinde A vitamini de bulunan limon gözde adeta bir kalkan oluşturarak korumaktadır. Antioksidan olduğu için gözlerde de iltihaplarının birikmesinin önüne geçilmektedir.
 • Karaciğer vücudumuzda çok önemli fonksiyonlara sahip bir organdır. Enzimler sindirim sisteminin başrolleridir. Limon suyunun tüketilmesi ile enzimler daha aktif bir şekilde çalışmaktadır. Böylelikle kandaki oksijen seviyesi ile dengelenmiş olmaktadır. Kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır.
 • Limonun içerisinde lifler bulunmaktadır. Bu lifler aç olduğunun hissedilmesini azaltırken böylelikle kalori alımı da azalacaktır. Sağlıklı bir şekilde de kilo verilmiş olmaktadır.
 • Boşaltım sisteminden kaynaklanan rahatsızlıklar içinde limon suyunun tüketilmesi hastalıkların önlenmesinde çok etkili olmaktadır. Vücuda su kazandırırken vücudu da temizlemektedir. Böbrek taşı oluşumunu engellemektedir ve idrar yolu sağlığını da korumaktadır.
 • Kanda farklı etmenlere bağlı olarak toksik maddeler olabilmektedir. En kısa süre içerisinde vücuttan da uzaklaştırılmalıdır. Limon suyu ile bu maddeler kandan temizlenmektedir.
 • Kalsiyum kemik sağlığı için çok önemli bir elementtir. C vitamini içeriği sayesinde kalsiyum vücutta tutularak kemik erimesinin durdurabilmektedir.
 • Bebekler çok hassas varlıklardır. Kemiklerinin gelişmesi ise hamilelikte başlamaktadır. Düzenli olarak limon suyunun tüketilmesi kemik gelişiminde çok yardımcı bir besindir.
 • Uykusuzluk çok sayıda kişinin mücadele ettiği bir konudur. Uyku kalitesinin arttırılması ve uyuyabilmek için limon suyunun tüketilmesi çok etkilidir.
 • Solunum sistemi rahatsızlıkları içerisinde astım ile enfeksiyonların neden olduğu problemler ile karşılaşılabilmektedir. Antibakteriyel özeliği ile limon hem öksürük hem de enfeksiyonlardan kurtulmak için tüketebilirsiniz.
 • Diş ve ağız sağlığı problemlerinin nedenleri başında enfeksiyonlar gelmektedir. Eğer diş fırçalarken çok az bir limon suyu eklenir ise ağrıdan iltihaba kadar önlemektedir.
 • Psikolojik olarak da depresyon ve unutkanlık üzerine yapılan çalışmalarda azalttığı görülmüştür.
 • Uykuda hareket ederken sürekli olarak enerji harcanmaktadır. Enerjik hissetmek isteyen kişiler için farklı bir seçenek ise limon suyudur.

Cilt Sağlığına Faydaları

Vücudumuzda en hassas yapıya sahip olan cilt en küçük bir değişiklikte farklı farklı tepkiler vermektedir. Ciltte yer alan sağlıklı ve genç olmasını sağlarken kırışıklıkların oluşmasını engellemektedir. Limon suyu faydaları içerisinde yaşlanmayı önleyici etkisi ile cilt dostu bir besindir.

Cilt bakımında yağlı ciltler için ideal bir temizleyicidir. Sivilce problemi yaşayan kişiler farklı farklı çözümler aramaktadır. Limon suyu, sivilcelerin oluşmasını engelleyerek ışıl ışıl bir cilde sahip olunabilmektedir.

Sağlıklı bir cilt için derinlemesine temizlik yapılmalıdır. Limon suyunu pamukların üzerine damlatarak yüzünüze yavaş yavaş sürebilirsiniz. Böylelikle cildiniz doğal bir şekilde kirlerden arınmış olacaktır.

Kanserden Korunmak İçin Limon Suyu

Kanser son yıllarda çok sayıda kişinin yakalandığı bir hastalıktır. Vücudun çeşitli bölgelerinde kontrolsüz bir şekilde kanser hücreleri çoğalmaktadır. Tedavi süreci ise çok zordur. Eğer sağlıklı iken dikkat edilirse kansere yakalanma ihtimali de düşmektedir. Limon suyunun içerisinde yer alan antioksidanlar serbest radikaller ile savaşarak bağışıklık sistemini korumaktadır.

Sağlıklı günler dileriz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu