Facebook Pixel

Evimizin Tatlı Dekorları İç Mekan Bitkileri

Herkese merhabalar; Evlerimizin tatlı mı tatlı dekorları olan iç mekan bitkileri sizce de insana ferahlık, huzur, rahatlama sağlamıyor mu? İşte bu yazımda sizlerle bu bitkiler için neler yapılması gerektiğini paylaşacağım.

Evlerimizi dekore etmek amaçlı birçok yöntemi günümüzde deniyoruz. Daha çarpıcı, daha minimal, daha avangart yapılarda evlerimizi isteklerimiz, zevklerimiz doğrultusunda dizayn ediyoruz. Bu dizaynlar içerisine elbette bitkileri de koyuyoruz. Bu amaçla günümüzde artan şehirleşme ve çok katlı rezidans tarzı komplekslerin yapılaşması sonucu bahçe alanlarından uzak kalan taraflarımızı bu iç mekan bitkilerini kullanarak bir bahçe ortamı yaratma çabasında oluyoruz. Ama bu bitkilerin nasıl yetiştirileceği konusunda çok bilgiye sahip değiliz. İşte bu bitkiler için ufak dokunuşlar sağlayarak daha canlı, daha uzun süre kalıcılığını sağlamak amaçlı minik tüyolar vereceğim. Aynı zamanda ileride yazacağım yazılarda iç mekan bitkilerini sizlere tek tek tanıtarak onların nasıl yetiştirilmesi gerektiği konusunda ipuçlarını sizlerle burada paylaşacağım.

İç Mekan Bitkileri ve Bitkiler İçin Önemli Olan 3 Temel Durum

İç mekan bitkileri bakımı

  • Toprak, bitkiler için önemli bir materyaldir. Günümüzde teknolojiyle beraber topraksız bir yetiştiricilik de yapılsa da temel olarak bakıldığında toprak önemli bir nokta taşımaktadır. Toprağın bitkiler için önemi ise; köklerinin dik durmasını sağlar. Bitkiye yarayışlı olan suyun iletimini sağlar ve bitkinin yetişmesinde rol oynayan besin elementlerini bünyesinde barındırır. Bitki köklerin gelişmesi için uygun ortamı hazırlar. Evimizde yetiştirdiğimiz bitki için de birinci olan materyal topraktır. Toprağının bu noktada doğru seçilmesi önemlidir.
  • Bir bitkinin yetişmesi ve gelişmesi aşamasındaki önemli faktörlerden ikincisi ise doğru güneş ışığıdır. Kimi bitkiler tam güneş ışığını severken kimisi yarı gölge yarı güneş ışığını kimisi ise tam gölge yerleri tercih ederler. Doğru güneş ışığında bulunması ve yeteri kadar güneş ışığıyla buluşması da bitkinin fizyolojik olarak gelişiminde rol oynamaktadır.
  • Üçüncü bir diğer kısım ise bitki besin elementleridir. Biz bitki besin elementlerini makro ve mikro besin elementleri olmak üzere iki kısıma ayırıyoruz. Makro besin elementleri olarak azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyumdur. Mikro besin elementleri ise çinko, bakır, mangan, demir, bor gibi elementlerdir. Bitkinin büyüyüp gelişmesinde bu elementler çeşitli anlamda rol oynarlar. Bu yüzden üçüncü ve önemli faktörlerimizden birinin de besin elementi desteği olduğunu söyleyebiliriz.

Ziraat Yüksek Mühendisi Birce Beliz HAMUT

İlgili Makaleler

4 Yorum

    1. Özgür bey kaktüsün ev ortamında en bilinen faydası radyasyonu absorbe edebilmesidir. Bunun yanı sıra insan üzerindeki birçok hastalık üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Kan basıncını düzenleyerek kalp krizi riski azaltır, sindirim sistemine yardımcı olur, kolestrolü düşürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu