Facebook Pixel

Hamilelik Döneminde Pilatesin Faydaları

 

Hamilelik döneminde pilatesin faydaları konusundan bahsetmeden önce kısa bir bilgi vermek istiyorum… Zinde ve formda bir vücuda sahip olmak her zaman iyi hissettirir. Fiziksel görünümümüz ne kadar iyi ve sağlıklı ise psikolojik yönde de aynı doğrultuda iyi hissederiz.

Hamilelik döneminde anne adayları bedensel ve psikolojik olarak çok fazla değişim ve gelişime uğradıkları için bu süreçte iyi hissetmek daha fazla önem arz eder.  Bedenimiz fizyolojik olarak başka bir bedenin oluşumuna tanıklık ederken hormonlar çoğu zaman bize hükmeder. Aynı zamanda bedenimizde gelişen fiziksel değişimlere bedenimizi iyi hazırlamamız bu süreci en konforlu şekilde tamamlamamız için çok önemlidir.

Hamile olsun ya da olmasın her bireyin sağlıklı bir bedene sahip olması için egzersiz rutininin olması şarttır. Sadece hamilelik döneminde bu ihtiyaç biraz artış gösterebilir.

Hamilelik döneminde yapılacak olarak egzersizlerin çok ağır olmamasına dikkat edilmelidir. Yapılabilecek en sağlıklı alternatifler; yüzme, yoga ve pilates egzersizleri olacaktır.

Bu programlara başlamadan önce mutlaka doktorunuzun onayını almış olmalısınız.  Sonrasında size eşlik edecek eğitim düzeyine güvendiğiniz bir eğitmen ile birlikte size en uygun programı planlayarak yolunuza devam edebilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Pilatesin Faydaları

Pilates yapıyor olmanın bize ne gibi katkılarının olacağını kısaca örneklendirmek gerekirse;

 • Doğal akış gereği kilo artışı söz konusu. Beden günlük taşıdığı ağırlığın daha fazlasını taşımaya başladığı için daha kuvvetli olmaya ihtiyaç duyar.

Çoğu kadın özellikle ilk hamilelik döneminde belki de tartıda bedeninin en yüksek kilosunu görebiliyor. Psikolojik olarak bu durumun olumsuz etkilerini almamak adına olması gerektiği kadar ve  sağlıklı kilo alışı için doğru egzersiz programları uygulanmalı.

 • Karın büyüdükçe vücudun ağırlık merkezi değişir ve belinize daha fazla yük binmeye başlar. Bel ve sırt ağrıları, tüm gövdeyi taşıyan bacak ve ayak ağrıları çok sık gündeme gelmeye başlar. Doğru şekilde yapılan kuvvet egzersizleri sizi bu durumdan kurtaracaktır.
 • Biliyoruz ki pilates egzersizlerinin prensiplerinde kas gruplarını esneterek uzatmak var. Karın kaslarının esnekliğini arttırarak bebeğinizin hareket alanını genişletebilir ve onun gelişimi için ideal bir ortam hazırlamamıza yardımcı olur.
 • Hamilelikte en çok yaşanan şikayetlerden biride varis ve ödem oluşumudur. Bunu mutlaka ya duymuş ya da yaşamışsınızdır. Yapılan egzersizler bunlarında önlenmesine yardımcı olur.
 • Pelvik taban kaslarını kullanmayı öğreten en doğru metot pilatestir. Doğum esnasında pelvik kaslarımız sürekli olarak kasıldığı için bunu kontrol etmeyi bilmek bize doğum esnasında çok yardımcı olacaktır. Pilates bize bu konuda da tam destek vermekte.
 • Aynı zamanda antrenmanlar esnasında vücut endorfin salgılar. Günlük kullanımda duymuşsunuzdur mutluluk hormonu olarak bilinir. Siz mutlu oldukça bebeğinizde bundan etkilenir ve onunda mutlu olmasını sağlarsınız.
 • Uyku, gebeliğin her evresinde bireyi zorlayan önemli başlıklardan bir tanesi. Aynı şekilde yapılan egzersizler ile bedeni konforlu bir uyku ortamı için de hazırlamamız mümkün.

Bunun gibi sayılabilecek bir çok durum için hamilelik döneminde egzersiz çok destekleyici bir unsurdur.

Hamilelik Sonrası Pilatesin Faydaları

Peki sadece hamilelik döneminde mi pilates yapıyoruz?

Tabi ki hayır. Spor her zaman hayatımızın içinde ve bizim mutlak rutinlerimizden bir tanesi.

Hamileliği doğumla sonuçlandırdıktan sonra bedenin değişim ve gelişimi devam ediyor. Ve bu süreçte pilates bize yine en fazla desteği sunuyor.

 • Lohusalık dönemi bir annenin en duygusal ve en hassas olduğu evredir sanırım. Bu süreçte kişisel bir alanınızın olması size çok iyi gelecek ve bu süreci kolaylıkla geçirmenizi sağlayacak.
 • Yapılan egzersizler, rahim ve pelvik taban kaslarını güçlendireceğinden, doğumdan sonra rahmin ve perine bölgesinin daha çabuk toparlanmasına yardımcı olur. Buda cinsel hayatınızın daha kısa sürede eski düzenini kavuşmasını sağlar.
 • Emzirme döneminde duruş bozuklukları çok sık baş gören sorunlardandır. Neredeyse ilk sıralarda kifoz (kamburluk) bulunur. Ama bu durum kaçınılmaz değil, sırt kaslarınız için kuvvet ve esneklik antrenmanları yaparak bu durumun önüne geçebilirsiniz.
 • Karın kasları ve derisi hamilelik döneminde ne çok genişliyor değil mi? Sonrasında kilomdan memnunum, sadece alt karnım var biraz oda doğumdan kalma geçmiyor ne yapalım,  gibi cümleler kurmamak için düzenli egzersiz yaparak istemediğiniz sarkmış bir alt karınla yaşamak zorunda değilsiniz.

Hem kendiniz hem de bebeğiniz için doğru ellerden destek alarak yapacağınız hamilelik döneminde pilatesin faydaları oldukça fazla. Sağlıklı ve kuvvetli bir anne bebeğinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu sebeple öncelikli olarak kişisel beden sağlığımızı diri tutmalıyız. Bebeğinizin büyümesini, ilk adımlarını, okula başladığı zamanları görmeyi iple çektiğinizi biliyorum. Tüm bu süreçlerde en büyük destekçisi siz olacaksınız ve bunun için kuvvetli olmalısınız. Kendinizi asla ihmal etmediğiniz sağlıklı günler dilerim.

Pilates Eğitmeni Gözde TAMER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu