Facebook Pixel
Trend

Soğan Suyunun Şaşırtan Faydaları

Soğan Suyu Neye İyi Gelir?

soğan suyu neye iyi gelir

Yemeklerin olmazsa olmazı soğan her yemeğe farklı bir lezzet katmaktadır. Zambakgiller ailesinin üyelerinden biridir ve en çok tüketilen sebzelerinde başında gelmektedir. Faydası saymak ile bitmeyecek kadar çok olmasının yanında son zamanlarda en çok merak edilen konu soğan suyunun faydaları olmaktadır. Pek çok kişinin aklına; soğanın içerisinde su mu vardır? Soğan suyu neye iyi gelir? gibi sorular gelmektedir. Aslında her sebze ve meyvenin içerisinde belirli oranda su bulunmaktadır. Ayrıca vitaminler ve lif bakımından da çok zengindir. Sahip olduğu değerli bileşenleri ile soğan suyu çok faydalı bir sudur. Düzenli olarak içilmesi ve uygun oranlarda tüketilmesi halinde sağlığınız açısından çok değerlidir.

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

soğan suyunun faydaları

Soğan suyunun başlıca faydaları;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi gelmektedir.
  • Minerallerin yanı sıra selenyumda bulunduğu için her yönü ile sağlık dostudur.
  • Vücudumuzda yer alan bakterilerden sağlıklı olanları korur.
  • Eğer grip ya da bronşit gibi rahatsızlıklara yakalanılması halinde iyileşme süresini kısaltmaktadır.
  • Özellikle kış mevsiminde en çok karşılaşılan hastalıklar olduğunu düşündüğümüzde beslenme listesinde mutlaka yer almalıdır.
  • İltihaplanmalara karşı oldukça etkilidir.
  • Alerjiler ile mücadele ederek tedavi sürecini olumlu bir şekilde etki göstermektedir. Başka bir şekilde ifade edecek olursak tedavilerdeki en büyük yardımcıların başındadır.

Yirmi birinci yüzyılın tedavisi en zor hastalıklarından biri olan kanser pek çok yönden zorluklar içermektedir. Herkesin vücudunda belirli sayılarda kanser hücreleri vardır. Ancak kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlaması ve vücuttaki sistemleri olumsuz şekilde etkilemeye başlaması ile evrelerde gelişmeye başlamaktadır. Soğan suyu içerisinde bulunan bileşenler bu hücreler ile savaşarak yok olmalarını sağlar. Böylelikle hücreler çoğalamaz ve bütün sistemler sağlıklı bir şekilde çalışır.

Soğan Suyunun Kanser İle İlişkisi

Kanserin nedenlerinden biri de serbest radikallerdir.

Polifenol bileşikleri bakımından da çok zengin olması soğan suyunun kanserden korunmak için ideal besinler arasında yer almaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda elde edilen sonuç ise ne kadar fazla soğan suyu tüketilirse kansere yakalanma ihtimali ise o kadar düşük olmaktadır.

Kalp ve damar sağlığı içinde soğan suyu damarların sertleşmesinden kalp krizine kadar oluşabilecek rahatsızlıklara yakalanma ihtimalini düşürmektedir. Tansiyon üzerinde dengeleyici etkisi olduğu bilinen soğan suyunun kolesterolü de düşürdüğü bilinmektedir.

En dikkat çeken özelliklerinden biri ise tırnak mantarlarından kurtulmak için doğal bir çözüm olmasıdır. Çeşitli nedenlerden oluşan mantarlar tedavi edilmezse çok daha büyük problemlere neden olabilmektedir. Pamuğun üzerine dökerek mantarların üzerine sürebilirsiniz.

Kemik sağlığı içinde içerisinde bulunan sülfürle peptitler de koruyucu bir görevi vardır. Kemik erimesine karşın vücudu bir zırh gibi korumaktadır.

Diyet yapanlar ve zayıflamak isteyen kişiler ne yemeliyim hakkında sürekli araştırmalar yapmaktadır. Hem gün içerisinde size güç verecek hem de sizi hastalıklardan koruyacak olan soğan suyunu çok rahat bir şekilde içebilirsiniz. Zayıflamayı kolaylaştırır. Çünkü vücutta bulunan yağların yıkımını hızlandırmaktadır. Böylelikle kilo vermek daha kolay bir hale gelmektedir.

Tüketilen besinlere bağlı olarak vücutta toksik maddeler oluşmaktadır. En kısa süre içerisinde de vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Bu maddelerin ile birlikte ödemde atmaktadır.

Soğan Suyunun Cilde Faydaları

soğan suyunun cilde faydaları

En değerli kıyafet olarak da tanımlanan cilt her şeyden etkilenebilmektedir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak değişim göstermektedir. Hücrelerin ölmeye başlaması ile zaman içerisinde ciltte kırışıklıklar oluşmaktadır. Soğan suyu ile bu kırışıklıkları ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca ışıl ışıl bir cilde de sahip olabilirsiniz.

Yağlı ciltler başta olmak üzere sivilce ortak problemlerin başında gelmektedir. Doğal bir tedavi arayan kişiler için çözüm soğan suyudur. Bunun için yapmanız gereken bir kaşık kadar soğan suyunu yarım kaşıktan biraz daha fazla olacak şekilde karıştırmaktır. Sonrasında bu karışımı hafifi hafif sivilcelerin olduğu bölgelere sürebilirsiniz. Kısa bir süre bekledikten sonra temizleyebilirsiniz. Kısa bir süre sonra cildinizdeki izlerin kaybolduğunu ve pürüzsüzleştiğini göreceksiniz.

Soğan suyunun faydaları, saçlar için de önemli bir konudur. Sülfür içerdiği için saçlar çok daha hızlı bir şekilde uzamaktadır. Çünkü kolajen üretimini hızlandırmaktadır.

Soğan Suyu Nasıl Yapılır?

soğan suyu nasıl yapılır

Soğan suyu neye iyi gelir, faydaları nelerdir sorularından sonra sıradaki soru ise soğan suyu nasıl yapılır olmaktadır. İki farklı şekilde hazırlamak mümkündür.

  1. İlk tarif 4 tane soğanın kabuklarını soyduktan sonra doğranmaktadır. Sonrasında ise meyve sıkacağı içerisine yerleştirilerek sıkılabilmektedir. Kısa bir süre içerisinde hazır olmuş olmaktadır.
  2. İkinci tarifte de dört tane soğan alınarak kabukları soyulmadan sirkeli suyun içerisine konmaktadır. Bir süre beklendikten sonra ise bir soğana bir bardak su olacak şekilde ölçülendirilerek tencerenin içerisine su eklenmektedir. Kaynamaya bırakılmaktadır ve sonrasında ise bekletilen soğanlar parçalara bölünerek suyun içerisine eklenmelidir. Beş ile on dakika kadar kaynaması beklendikten sonra hazır olmaktadır. Ancak tüketmeden önce ılık olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu