Facebook Pixel
Trend

Hamilelikte Cinsellik ve Psikolojik Boyutları

Bebek sahibi olacak birçok çift kulaktan dolma bilgilerden dolayı hamilelik sürecinde cinselliğin yaşanmaması gerektiği düşüncesine kapılır. Akıllarında da bazı soru işaretleri olur. Örneğin; ‘’Hamileyken cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi, hamilelikte cinsellik pozisyonları nasıl olmalı, bu dönemde yaşanan cinsel isteksizlik için neler yapılabilir, baba adaylarının yaklaşımları hamilelik sürecinde nasıl olmalı?’’ gibi sorular çiftleri hem zorlamakta hem de kafalarını yoğun olarak meşgul etmektedir.

Hamilelik, kadınların hayatını fazlasıyla etkileyen bir süreçtir. Bu süreç içerisindeyken fizyolojik birçok değişim yaşandığı gibi psikolojik olarak da farklı değişimler yaşanmaktadır. Her birey hayatlarının birçok alanında cinsel istek yaşarken hamilelik sürecinde durumlar farklı olabiliyor. Özellikle ilk kez anne olacak kadınlar, annelik içgüdüsünün artmasıyla cinsel isteklerini bir kenara koyarak hareket ederler. Bundan dolayı da cinsel isteksizlik durumu ile karşı karşıya kalırlar. Çünkü anne adayları dışarıdan gelebilecek her türlü tehlikeye karşı bebeği koruma hedefine odaklanır ve bu yüzden de buna uygun davranışlar sergiler.

Hamileliğin İlerleyen Süreçlerinde Cinsel İstek Artabilir!

hamileyken cinsel ilişki

Bu süreçte cinsel istek anne adaylarında azalabildiği gibi artma durumu da zaman geçtikçe belirginleşebilir. Her anne adayı için aynı şeyleri söyleyemesek de bazı anne adayları hamileliğe alıştıkça normal hayatlarına adapte olurlar. Böylece yaşadıkları hamilelik sürecinde cinselliği de kendi içlerinde normalleştirerek benimsemeye devam ederler. Kısacası anne adayları vücutlarında olan değişimlere alışır ve cinsel istek seviyeleri de eski seviyesine ulaşır.

Hamilelikte Ne Zamana Kadar Cinsellik Yaşanabilir?

Doktorunuz aksi bir durumdan bahsetmediği sürece hamileliğin son 4 haftalık sürecine kadar cinselliğin yaşanabileceği söylenmektedir. Yapılan araştırmalarda erkekten salgılanan ejekülasyon sıvısı içerisinde bulunan bileşenler kasılmayı artırabileceği için son haftalarda cinsel ilişki pek fazla önerilmemektedir. Bunun dışında eskisi kadar yoğun cinsellik yaşanamayabilir fakat bu süreçte cinselliği tamamen bırakmak da doğru olmamaktadır.

Baba Adayları Dikkat!

Hamilelik süreci, hem anne hem de baba adaylarının hayatlarında oldukça farklı bir değişim yaratır. Bu değişime adapte olmak çiftleri bazen çıkılmaz noktalara getirebilir. Bu noktada unutulmamalı ki, ‘’Süreç sizin izninizle başladı ve bu süreçte yapılacak ilk şey birbirinize destek olmanızdır.’’ Anne adayları, hem beden değişimleriyle hem de ruhsal dalgalanmalarla baş ederken çok zorlanırlar ve bu süreçte baba adaylarına oldukça fazla görevler düşmektedir.

Bunlar dışında anne adayı yaşadığı psikolojik korkuların etkisiyle cinsellik yaşamaktan korkar ve kaçınmak isteyebilir. Bu süreçte baba adayları, eşlerini anlayışla karşılamalı ve cinsellik için zorlamamalıdır.

Hamilelikte Cinsellik Pozisyonları

hamilelikte cinsellik pozisyonları

Hamilelik sürecinde cinsellik yaşanırken hem bebeğin sağlığı hem de çiftlerin rahatlığı ve hazzı ön planda olmalıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Peki, hamilelik sürecinde uygulanabilecek seks pozisyonları neler olabilir?

  • Jokey Pozisyonu: Kadının üstte olduğu pozisyon, bebeğin de sağlığı açısından rahatlık sağladığı gibi cinselliğin de kadının kontrolünde olmasını sağlar. Bu pozisyon ile iç karın basıncı da artmamış olur.

Bu pozisyonda cinselliği, kadın kontrol ettiği için ilişki süresini veya penisin giriş seviyesini kadının kendisi belirler. Klitoris uyarısı sağlandığı için ve bu uyarım yine kadının kontrolünde olduğundan orgazm zamanlamasını da kadın belirler. Gebeler bu pozisyonu kısıtlama olmaksızın kullanabilirler.

  • Kaşık Pozisyonu: Gebelik sürecinde yapılabilecek en güvenli pozisyonlardandır. Bu pozisyonda hem erkek hem kadın az efor sarf etmiş olur. Penisin, vajinaya girişi tercihine göre ayarlanabilir. Gebelik ilerledikçe anne adayının karnı büyüdüğü için bu pozisyon kadın açısından rahatlık sağlayabilir.
  • Kanepe Pozisyonu: Bu pozisyon sırasında kadın pasif durumda olduğu için çok az efor harcar ve böylece az yorulur. Erkek aktif durumda olduğu için penisin giriş seviyesini kendisi belirler. Bu pozisyon da gebeliğin ilerleyen süreçlerinde bile uygulanabilir. Göğüs uyarılmasından kaçınılmalı ve vajina içine boşalma davranışı yapılmamalıdır.

Psikolojik Açıdan Hamilelikte Cinsellik

hamilelikte cinselliğin psikolojik boyutları

Hamilelik süreci, maalesef her zaman tozpembe olacak şekilde yaşanmamaktadır. Her ne kadar mutlu, huzurlu, doyuma ulaşmış bir psikolojiye sahip olunacakmış gibi düşünülse de durum bazen tam tersi de olabiliyor. Bedensel olarak yorgunluk, kilo artışı ile beraber hareket kısıtlılığı yaşanırken psikolojik olarak da korku, endişe, stres gibi durumları deneyimlerler. Yaşadıkları olumlu ya da olumsuz herhangi bir durum cinselliklerini de etkiler.

Toplumda yanlış bilinenin aksine hamilelik sürecinde cinsellik, doktor önerisi ile çiftlerin isteklerine ve bebeğin sağlığına uygun olacak şekilde gerçekleştirilebilir. Toplumdaki anlatılanlardan ziyade yaşadığınız cinsellik eşiniz ile tensel ve cinsel temasınızı artırır ve bu durum bebeğinizi de olumlu yönde etkiler.

Bunlar dışında yaşanılan cinselliğin etkisi ile orgazm davranışı, anne adayının yaşadığı stresi azaltmada yardımcı olabilir. Oksitosin hormonu sayesinde beyindeki haz bölgeleri çalışır ve böylece rahatlama sağlanmış olur. Bunlar dışında doğuma yakın cinsellik kasılmaların başlamasını da sağlayabilir ve bu durumda alınan önlemlerle doğumu kolaylaştırmış olabilirsiniz.

Hamilelik Sürecinde Karı-Koca İlişkinizi Bırakmayın!

Yaşadığınız bu hamilelik süreci hiç bilmediğiniz ve daha önce hiç yaşamadığınız durumlar deneyimlemenize neden olmaktadır. Anne veya baba olmak size farklı görevler yüklemektedir. Bu yüzden bu süreçte verdiğiniz her karar veya her davranış buna yönelik olarak değişebilmektedir. Cinsellik de aynı şekilde size süreç içerisinde uzak gelen bir davranış olarak gözükebilir. Fakat bu cinsellik paylaşımı aslında eşler arasında yakınlaşmayı ve iletişimi sağlar. Unutmayın, ‘’Anne baba olma görevini edinmiş olabilirsiniz fakat bu, karı koca olma durumunuzdan istifa ettiğiniz anlamına gelmez.’’

Hamilelik Sürecinde Yaşanan Cinsel Problemler Nasıl Çözülebilir?

Cinsellik; yaşadığımız toplum içerisinde konuşulmayan, ayıplanan bir durum olarak görülmektedir. Bu yüzden hamilelik sürecindeyken de bazı çiftler eşleriyle bile bu durumu konuşmaktan çekinirler. Fakat eşlerin cinselliği, cinsellikteki beklentilerini ve isteklerini konuşabilmesi çok önemlidir. Cinselliğin konuşulmadığı birlikteliklerde hamilelik sürecinin de olumsuzluklarının eklenmesi ile eşler, birbirlerine en çok ihtiyaç duydukları süreçte sorunlar yaşamaya başlarlar. Bu da çiftlerin çıkmaza girmelerine neden olur.

Hamilelik sürecinde kadın veya erkek cinsel isteksizlik yaşayabilir. Burada unutulmaması gereken istenilmeyen karşı taraf değildir, yaşanmak istenilmeyen cinselliktir. Bu durumda çiftler birbirine dokunmanın veya sarılmanın hazzına ulaşmalıdır.

Bazı zamanlarda erkek, cinsellik isteği ile hareket etmek isteyebilir fakat kadın bu süreçte cinsellikten uzaklaşmış olabilir. Böyle durumlarda uygun paylaşımlar ile çiftler birbirini anlayabilir ya da bu konuda bir uzmandan yani cinsel terapistten yardım alabilirler.

Klinik Psikolog Kübra Betül ÖZER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu