Facebook Pixel
Trend

Kan Grubuna Göre Diyet Doğru Mu?

Pandemi döneminde de adından tekrar söz edilen bazı kan gruplarına sahip insanların Covid’19 dan etkilenmelerinde farklılıklar olduğu gündeme geldi. Salgından bazı kan gruplarının daha çok etkilendiği veya başka kan gruplarındaki bireylerde daha kısa sürede atlatıldığı gözlemlenmektedir. Henüz bu konuda tam olarak açıklanan net bir bilgi bulunmamaktadır. Elbette bu bilginin doğru olup olmadığı ilerleyen süreçlerde daha fazla insan üzerinde gözlenmelidir. Ayrıca kanıtlanabilir çalışmalarla desteklenmelidir. Şimdi gelelim bizim asıl konumuza. Kan grubuna göre diyet var mı? Birlikte inceleyelim.

Kan Grubuna Göre Diyet Doğru Olabilir Mi?

Aramızda kan grubuna göre diyet uygulamasını denememiş olanınız varsa dahi çevrenizde bu tarz beslenenleri duymuşsunuzdur.

Kan hayattır, mucizedir. İnsanlık için önemli bir semboldür. Kan insanlığın kilit taşıdır. Kan grupları bizden kopmaz bir bağdır. Bu yüzden de hep merak konusu olmuştur. Beslenmede, bazı hastalıklarda, virüslerden korunmada etkili olup olmadığı araştırılmaktadır.

Kan Grubu Nedir?

kan grubu nedir

İlk önce kan grubu nedir basitçe açıklayalım: Kan grubu; kırmızı kan hücreleridir. Adı eritrosittir. Kan gruplarımız eritrositlerin üzerindeki antijenlere göre belirlenmektedir. Sizin eritrositlerinizin üzerinde B kan grubu antijeni var sizin kan grubunuz B grubu oluyor. Hem A hem de B antijenlerine sahipseniz AB kan grubu olursunuz. Eğer hiç antijeniniz yoksa 0 grubusunuz demektir. Kan grupları aslında sadece bunlardan ibaret değildir. Birçok alt kan grupları vardır. Çok fazla antijen bulunmaktadır. Bizlerin aslında A grubu B grubu kan grupları şu şekilde beslensin beslenmesin diye ayırım yapılması mümkün değildir. Yani aslında işin başında bile kan grubu diyetinin birçok antijen çeşitliğinden dolayı da mümkün olmadığı görülmektedir.

Peki, kan grubuna göre beslenmeyi popüler hale getirip bu tür beslenmenin uygun olduğunu savunanların gözünden bir bakalım;

  • Belli kan gruplarında bazı besinlere farklı alerjilere rastlandığı bilinmektedir. Bu da kan grubu diyetini desteklemektedir.
  • Her insanda farklı bir mikrobiyota olduğu gibi farklı kan gruplarında da farklı mikrobiyota vardır. Bağırsak bakteri çeşitliği farklı oluyor. Bu çeşitlilik de aslın da doğrudan insan sağlığını etkiliyor.
  • Kan gruplarının belli hastalıkları etkiler en önemlisi Helicobacter Pylori denilen bir bakterinin ülser riskini artırması söz konusudur. Çünkü kan gruplarının mide asidi kuvveti farklıdır. 0 kan grubu olanların ülsere yakalanma riski daha fazladır. Bu şekilde 0 kan grubuna sahip bireylerde ülser diyeti uygulanması kan grubuna göre beslenmeyi destekler niteliktedir. Lakin hastalık risklerini kan grupları adı altında önlemeye çalışılsa da bu vücudun fonksiyonel olarak eksikliğine dayandığından beslenme ile tam olarak riski önlemek mümkün olmayabilir.

Kan Grubu Diyeti Neden Mümkün Değil?

kan-grubuna-gore-yapilan-diyet

Kan grubuna göre yapılan diyetten ziyade belli diyeti yapan bireylerin belli kiloları verdiği belirtiliyor. Ayrıca kan gruplarını sadece A, B, AB ve 0 gruplarından ibaret olmadığı için birçok alt kan grubu olduğundan da kan grubu diyeti uygulamanın mümkün olmadığı görülmektedir.

Kan grubuna göre beslenme için kanıtlanabilir net bir çalışma bulunmamaktadır. Varsayımlar üzerinden uygulanan diyetin doğruluğu da net değildir.

Yapılan bir çalışmada şu ana kadar kan grubu diyetini araştıran makalelerin hepsi incelendi. Toplam 1415 referanstan on altı makale belirlendi. Yalnızca bir makale seçim kriterlerine göre uygun kabul edildi. Tanımlanan makale, farklı kan türlerinin LDL-kolesterol tepkilerinin düşük yağlı bir diyete olan tepkileri arasındaki varyasyonu inceledi. Ancak, çalışma mevcut soruya doğrudan cevap vermedi. Kan grubu diyetlerinin sağlık üzerindeki etkilerini gösteren hiçbir çalışma tespit edilmemiştir.

Sonuçlar: Kan grubu diyetlerinin sözde sağlık yararlarını doğrulamak için şu anda hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Bu iddiaları doğrulamak için, belirli bir kan grubu diyetine (deney grubu) bağlı olan katılımcılar ile belirli bir kan grubu popülasyonunda standart bir diyete (kontrol grubu) devam eden katılımcılar arasındaki sağlık sonuçlarını karşılaştıran çalışmalar gereklidir.

Beslenme Kişiye ve Hayat Tarzına Uygun Olarak Sürdürülebilir Olmalıdır.

Diyetisyen Beyza Gül Çetin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu