Facebook Pixel

Kebabiye Faydaları (14 Ayrı Özellik!)

Bilimsel bitki ismi piper cubeba olan kebabe, karabibergiller ailesinin bir ferdidir. Yaygın kullanılan isimlerinden ise Hindistan eriği ve kebabiye olarak bilinmektedir. Karabiberin akrabası olan bu bitkinin anayurdu Çin ve Endonezya ülkeleridir. Başlıca yetiştiği yerler ise Endonezya’nın Sumatra ve Cava adalarıdır. Bu sebepten Cava biberi gibi bir unvana da sahiptir. 8 ile 10 metre arası boyu uzayabilen ama genellikle budanıp yarı boyu korunan odunsu ve şişkin gövdeli çok yıllık bir bitki çeşididir. Üçgenimsi yaprakları ile 8 ile 15 santim arası başak oluşturmaktadır. Meyveleri kısmen etlidir; önce yeşil olmakta sonra kırmızıya dönmekte ve olgunlaşma evresinde ise sararmaktadır. Bu meyveler karabibere oranla birazcık daha küçüktür ve 4 ile 5 milimetre çapa sahip buruşmuş görüntüsü olan tanecikler olmaktadır. Meyvelerini kurutup toz haline getirdikten sonra kebabiye, gerek baharat olarak gerekse doğal bir ilaç şeklinde imkanlar sunmaktadır. Peki, bize bu imkanları sağlayan kebabiye faydaları nelerdir?

Kebabiye Faydaları Nelerdir? (Kebabe Otu)

kebabiye faydaları

Şifalı bitkiler dünyasının merak edilen ve bilinen üyelerinden bir tanesi olan kebabiye, temel yararları ile pek çok hastalığa tedavi olmakta ve sağlık açısından istenilen bazı artılara sahip olmaktadır. İşte 14 farklı alanda kebabiye faydaları:

 • Nodüllere çok iyi geldiği bilinmektedir.
 • Ses kısıklığına büyük faydası bulunmaktadır.
 • Çok yaygın ve fazla şikayet edilen durumlardan olan ağız kokusunu gidermektedir.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarında rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır.
 • Yemek yiyememekten şikayetçi kişiler için sevindirici olan bir özelliği; iştah açıcı olmasıdır. Baharat gibi kullanarak yemeklere birkaç tutam serpme ile iştahınıza iştah katabilirsiniz.
 • Temel sindirim problemi için etkisi yüksektir; sindirimi kolaylaştırmaktadır.
 • Mikropları öldürmede etkin bir bitkidir.
 • Prostat iltihabını ve büyümesini gidermektedir.
 • Genital bölge iltihaplarının önüne geçmektedir.
 • Boşaltım sistemine dahil olan idrar konusundaki etkilerinden bazıları şöyledir; böbrek iltihabı olarak bilinen kronik nefrit ve ağrılı idrar için bire birdir. Bel soğukluğuna ve idrar tutamama durumuna da iyi geldiği bilinmektedir.
 • Dişlerde ve diş etlerinde kuvvetlenme sağlamaktadır.
 • Ağızda oluşmakta olan yaraları iyileşmelerini hızlandırmakta ve tamamen iyileştirebilmektedir. Diş eti kanamalarında da iyi bir rol oynamaktadır.
 • Öksürük konusundan şikayetçi olanlar için de azaltıcı ve giderici etki bulundurmaktadır.
 • Böbrekte bulunan taşlarda ve kumda oldukça etkilidir, oluşmalarına engel olabilmektedir.

Kebabiye Nasıl Kullanılır?

kebabiye nasıl kullanılır

 • Kebabiye otunun meyvelerini kurutup kullanmak en yaygın türlerden biridir. Kurumuş olan meyveleri öğüterek toz halinde kullanma imkanı da bulunmaktadır.
 • Kebabiye, kullanım olarak yine karabiberin benzeri şekilde kullanılmaktadır. Yemeklerde çeşni görevi mevcut iken, özel olarak köfteye eklendiğinde fark edilecek düzeyde bir tat katmaktadır.
 • Ek olarak ağızda çiğneyip yutarak tüketmek de mümkündür. Hemen hemen tüm aktarlarda rahatlıkla bulunabilen ve aynı zamanda ekonomik olarak da ucuz kategorisinde sınıflandırabileceğimiz bu bitki, gün içinde 2 ile 3 adet arası çiğneyip yutulduğunda ses telleri ve ses kısıklığı için gözle görülür farklar ortaya koymaktadır.
 • Şarkıcılar, öğretmenler ve siyasetçiler gibi konuşma veya ses ile ilişkili olan kişiler tarafından çok sık kullandığı bilinmekte olan kebabiyenin pek çok fayda sağlamasının yanında, pratik bir şekilde çayının hazırlanması ile de etkilerini arttığı gözlemlenmiştir.

Kebabiye Çayı Nasıl Yapılır?

kebabiye çayı nasıl demlenir

Şifalı bitki çayları içinde yer alan bu çay için ihtiyaç duyulacak malzemeler; 1 su bardağı su ile ortalama 5 gr. kebabe tozu. Hazırlaması oldukça kolay ve pratik bir tariftir.

 1. 1 su bardağı miktarı suyun içine yaklaşık olarak 5 gr. kadar kebabe tozunu koyunuz.
 2. 4 ile 5 dakika arası bir süre kaynatınız.
 3. Kaynattıktan sonra birkaç dakika boyunca iyi demlenmesi açısından bekleyip demlemeye bırakınız.
 4. Tahmini olarak 10 dakika içerisinde kebabiye çayı hazır.

Kebabiye çayı, yukarıda bahsedildiği üzere öksürük ve ses kısıklığını konusunda oldukça etkilidir. Yaygın bir biçimde kullanıldığı bilinen bu çaya, hem kısmen tat vermek hem de etkisinin daha da güçlenmesi açısından şunları da ekleyebilirsiniz;

Kebabiye Zararları

kebabiye zararları

Günde 1 ya da 2 fincandan fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Birçok bitkide olduğu üzere kebabiye bitkisinde de yan etkiler söz konusu olabilmektedir. Aşırı tüketimi halinde karaciğere ya da başka organlara zarar verebilme olasılığı taşımaktadır. Doktor, uzman ve konu ile alakalı bilgi sahibi olan kişilerin kontrol ve gözetimi altında kullanılması ve tüketilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Girdigim her ortama agiz kokumdan dolayi sorun yasiyrdum keabe kullandim ve agiz kokusundan kurtuldum

 2. Yemek yiyemedigim için ve iştahım olmadigi icin kebabe yi kullandım teşekkür ederim faydalı bilgiler için:)

  1. kebabiye iştah açıcı diyorlar gerçeklik payı var mı? benimde hiç iştahım yok denemek istiyorum

 3. Ne çok faydası varmış, hiç bilmiyordum bu bitkiyi. Tavsiyelerinizi deneyeceğim, çok faydalı bir yazı teşekkürler

 4. Uzun zamandır tüm bakımı yapmama ragmen agız kokum vardı ve kebabe ile tanısınca bu sorundan kurtuldum artık özgürce kahkaha atıp indanlarla konusabiliyorum eskiden korkardım

 5. Gerçekten çok ciddi bir ağız koku problemim var dediklerinizi dikkate alicam eminim iyi olcak çünkü çok güzel anlatım yapılmış.

 6. Dişlerimde hem sararma hemde koku vardı kebabeyi önerdiler araştırmadan kullanmak istemedim çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler

 7. çok faydası dokundu. iyi ki sizi keşfedip bu bilgiyi öğrenmişim. teşeekkür edeirm

 8. Baharat türlerini çok severim ve mümkün mertebe kullanırım. Kebabiyeyi de ilk defa duydum ama deneyeceğim mutlaka

  1. Bizim Mardin’de çok meşhurdur kebabiye. Yolunuz düşerse bir gün mutlaka baharatçılar çarşısından alın

 9. Birkaç aktara sordum ama bulamadım. İnternette bazı yerler var ama güvenemedim. Nereden kebabiye alabilirim?

 10. İlk duyduğum zaman kebap türü sanmıştım 🙂 daha sonra tavsiye üzerine yemiştim fena değildi tadı çok sağlıklıymış

  1. valla yalan olmasın ilk etapta ben de öyle sanmıştım kebabiyeyi 🙂 eşimle ilk öğrendim ben de ama gayet güzel

 11. çok şiddetli öksürüğüm vardı kebabiye sayesinde azalttım öksürüğü. denemeyen varsa denesin çok etkili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu