Facebook Pixel
Trend

Kekik Otu ve Lezzetli Çayının Faydaları

Kekik Otu Nedir?

kekik-otu-nedir

Mutfaklarda özellikle de kırmızı ete katmış olduğu muhteşem aroma nedeniyle kullanılan kekik sadece yemeğe lezzet katmakla kalmayarak insan sağlığına da pek çok fayda sağlıyor. Taze toplanarak kurutma işleminden geçirildikten sonra tüketime hazır hale gelmektedir. Pek çok hastalığı önleyip bazı hastalıkların da ilerlemesini durduran ot sayesinde insanlar şifa bulmaktadır. Doğada bu otun tek bir çeşidi değil aksine onlarca çeşidi mevcuttur. Çok çeşitli olan kekik otu insan vücuduna pek çok fayda sağlayarak öne çıkmaktadır.

Kekik Otu Faydaları Nelerdir?

kekik otu faydaları

Sadece insanlar için değil arılar için de büyük bir kaynaktır. Arıların bal üretiminde en çok kullandıkları ot kekiktir ve bu ot bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olan bir bitki türüdür. Otun kendine has kokusu ile çayırlarda ve tarlalarda kendiliğinden yetişme özelliği sayesinde geniş alanlarda hasadı yapılmaktadır.

Otun yapraklarının uç kısımlarından uçucu yağ elde edilerek farklı sektörlerde kullanılmaktadır.

Sadece uçucu yağ yapımında değil aynı zamanda da otunun yaprakları kurutularak çay elde edilmektedir. Yüzyıllardan beri tarihi bir süreç yaşayan kekik otu bütün yemekler için tercih edilmektedir. Fakat en çok et yemeklerine yakıştığı kabul görür.

Mutfaklarda bu denli kullanılmasının sebebi kendine has tadı ve kokusudur. Bu tat ete farklı bir aroma vermektedir. Kuzey Afrika ve Asya ülkelerinin tamamında tıbbi tedavi için kullanılmaktadır. Kekik otunun yapraklarında bulunan antiseptik özellik sayesinde insan sağlığı ile ilgili pek çok fayda sağladığı bilinmektedir. Bu ot nane ailesine bağlıdır lutein, zeaksantin, apigenin, luteolin gibi maddeler içerisinde bulundurmaktadır.

C. K ve B kompleks vitaminleri, folik asit gibi vitaminler yönünden zengindir. Bu otun doğada bulunan çeşidi yaklaşık olarak 350 kadardır. Hatta bazı uzmanlara göre doğada bulunan kekik otunun sayısı 357 geçmektedir. Peki, doğada bu denli fazla bulunan değerli otun ne işe yaradığı hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?

Dertlere Deva Kekik Çayı

Genel olarak mutfakların vazgeçilmez baharatları arasında yer alan kekik yemeklerde kullanılmakla kalmayarak alternatif tıpta da yerini almıştır. Ağız içi yaralarının tedavisinde kullanılmaktadır. Sadece bununla kalmayan ot saç problemlerinde ve cilt problemlerinde de kullanılır. Aynı nane ve biberiye gibi keskin maddeleri sayesinde kemik grubu ağrılarının tedavisi için de önerilir. Astım hastaları ve nefes darlığı yaşayan hastalar bu otu kokusu nedeniyle mucizevi olarak değerlendirirler.

Kekik çayının faydaları otu değerli kılmaktadır. Düzenli şekilde kullanılan bu ot solunumda büyük oranda rahatlama sağlamaktadır. Ayrıca solunum rahatlığı otun en büyük özelliklerinden birisidir. Otu gargara şeklinde kullanarak ağız içinde bulunan yaraları, yani enfeksiyonları ortadan kaldırabilirsiniz. Düzenli kullanılması halinde kısa sürede fayda sağlayacağı ileri sürülüyor. Bölgesel zayıflama isteyen kişiler muhakkak kekik çayının faydaları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almalıdır.

Yüksek oranda yağ yakıcılığa sahip olan bu ot, spor öncesi bölgesel yağlanmanın bulunduğu alana uygulandığı takdirde yağların azalmasına ve terlemenin artmasına yardımcı olur. Özellikle son yıllarda kilosu fazla olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Metabolik rahatlatmaları ve yüksek orandaki terleme imkânı ile öne çıkmaktadır. Doğadan taze olarak toplanan bu ot kurutularak da kullanılmaktadır. Bu otun faydaları ülke genelinde kabul görülmüştür.

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

kekik çayının faydaları nelerdir

Kekik çayının faydaları ilgili detayları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Karbonatlı ya da yağlı yiyeceklerin mide içerisinde neden olduğu şişkinliğe ve gaza üst seviyede fayda sağlamaktadır. Serbest radikalleri vücuttan atmaktadır. Bu anti bakteriyel özelliği sayesinde idrar yolu ile gerçekleşmektedir. Bunlarla sınırlı kalmayarak bağırsaklarda, midede ve yemek borusunda toksin birikimini önlemeye yardımcı olur. Görüldüğü üzere kekik çayının faydaları midede büyük bir etki uyandırmaktadır. Mide rahatsızlıklarını geride bırakmak ve daha iyi bir sindirime sahip olmak için muhakkak düzenli şekilde çayı tüketmek gerekir.
  • Yemek borusunda ve midede yer alan toksinleri en az seviyeye indirmek adına her gün düzenli olarak 1 bardak çay tüketilmelidir. Uzmanların önerdiği bu düzenli kullanım sayesinde açığa çıkacaktır. Düzenli kullanım sayesinde sadece yemek borusundaki ve midedeki toksinler azalmakla kalmayacak üstüne üstlük ağız kokusunun da önüne geçilmiş olunacaktır. Ağız kokusu genç ya da yaşlı demeden pek çok insanı rahatsız eden bir husustur. Bu rahatsızlıktan kurtulmak için her gün yeterli miktarda ve düzenli şekilde kullanmak gerekir.
  • Kekik çayının faydaları arasında öne çıkan bir diğer unsur da sıvı oranını dengeleyip böbreklerde rahatlama sağlamaktadır.
  • Zararlı bakterileri idrar yolu ile dışarı atar, taş ve kum oluşumunun da önüne geçmiş olur.
  • Otun yararları cilt üzerinde de fazlaca görülmektedir. Cildi derinlemesine temizleyen anti bakteriyel özellikli bu ot oldukça etkilidir. Cilt üzerinde yer alan bakterileri tamamen yok ederek ciltte sıkılaşma sağlamaktadır. Cilde parlaklık verip lekeleri geride bırakmaya yardımcı olur. Cilt lekeleri ve akneler özellikle ergenlik çağındaki gençlerin ciddi hale gelen sıkıntısıdır. Bu çay ciddiyet seviyesi artan cilt sorunları için kesin çözümdür.
  • Sporcuların sık sık yaşadığı kas ağrılarına da iyi gelmektedir. İçerisinde yer alan ayrıştırıcı bileşikler sayesinde kasların sıkılaşmasını ya da gerginleşmesini önleyip vücudun daha rahat hareket etmesine olanak sağlamaktadır. Kanda yer alan trombosit hücrelerini dengeleyerek ödem ve iltihap oluşumunun önüne geçer. İçerisinde mevcut olan K vitamini kemiklerin büyümesini de doğrudan desteklemektedir. Kemiklerin büyümesi vücut sağlığı için son derece önemlidir.
  • Saç derisinde yaşanan saç dökülmesini ve yıpranmayı ortadan kaldırır. Saçta sürekli olarak azalan minerallerde ve vitaminlerde ciddiyetini koruyarak kullanılması önerilir. Saçların daha gür ve canlı görünmesi düzenli kullanımla gerçekleşir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu