Facebook Pixel

Kurum Lekesi Nasıl Çıkar? (Pratik Yöntemler)

soba isi nasıl temizlenir

Kurum, soba boru ve bacalarına yapışan kömür isine denilmektedir. Zaman ilerledikçe soba kullanımının sayısı da azalıyor. Fakat buna rağmen hala günümüzde soba kullanımı yaygın. Boru ve bacalardan çıkan kömür isi yani kurum çok çabuk uçmakta ve herhangi bir yere yapışmaktadır. Kurum izi ise özellikle ev sahipleri için büyük sorun haline gelmektedir. Her ne kadar basit bir şey gibi görünse de oluşan kurum izi temizlik sırasında zorlayabilmektedir. Ev sahiplerinin merak ettiği kurum lekesi nasıl çıkar sorusu ise aslında basittir. Kurum izini çıkarmak için sadece doğru yöntem kullanmak gerekir.

Koltuk Üzerindeki Kurum Lekesi Nasıl Çıkar?

koltuktan kurum lekesi nasıl çıkar

Soba kullanımı hala yaygın olarak devam ediyor. Sobanın bulunduğu odada en çok zararı koltuklar görüyor. Koltuklar, isten etkileniyor ve koltuk üzerinde is lekeleri oluşuyor. Bu lekeleri çıkarmak ise bazen oldukça zorluyor. Soba yanmaya başladığı zaman ya da soba boruları sökülürken ortaya yayılan isler her zaman tehdit oluyor. Peki, sobadan çıkan kurum lekesi nasıl çıkar?

Koltuklarınız için koltuk yıkama firmasıyla anlaşmak maddi anlamda sizleri zorlayabilir. Bunun yerine birkaç tüyo ile koltuklarınızdaki lekeleri temizleyebilirsiniz. Koltuk üzerindeki lekeyi çıkarmak için ovalama yapılmamalıdır. Eğer kurum üzerine baskı uygularsanız koltuk üzerinde lekenin yayılmasına neden olursunuz. Bunun yerine bıçak gibi keskin bir aletle kurumu kazır gibi temizleyebilirsiniz. Bu işlemin ardından birkaç damla limon suyunu o bölgeye uygulamanız gerekecek. Bir süre bekleyen limon suyunu nemli bir bez yardımıyla silerek lekelerden kurtulmuş olursunuz.

Halıdan Kurum Lekesini Çıkarmak İçin Ne Yapılır?

halıdan kurum lekesi nasıl çıkar

Sobanın kurulu olduğu odada bulunan halılar, soba isinden kolaylıkla etkileniyor. Aynı zamanda diğer odalardaki halılar da dolaylı olarak isten etkilenebiliyor. Peki, halı üzerindeki kurum lekesi nasıl çıkar? Halılara nüfuz eden is koltuklara oranla daha zor çıkıyor. Halı üzerinde sürekli hareketliliğin olması isin halıya daha fazla nüfuz etmesine neden oluyor. Halı üzerindeki kurum izini çıkarmak için yapmanız gerekenler şu şekilde;

  • Halı üzerindeki isi nazik bir şekilde kazıyın.
  • Lekenin olduğu bölgeye bir miktar tuz dökün.
  • Yaklaşık bir saat kadar tuzu bekletin.
  • Bir saat sonra diş fırçası yardımıyla o bölgeyi fırçalayın.
  • Süpürge yardımı ile halıyı süpürün.

Halı üzerindeki kurum lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız yukarıda yer alan aşamaları takip edebilirsiniz. Böylelikle halı üzerine nüfuz etmiş lekelerden kolaylıkla kurtulmuş olursunuz.

Duvardaki Kurum Lekesini Çıkarmak İçin Ne Yapmalı?

kurum lekesi duvardan nasıl çıkar

Sobalı odalarda zararı en çok duvarlar görüyor. Sobanın ısısından ve sobadan çıkan isten etkilenen duvarlar için aslında yapılması gerekenler oldukça basit. Her ne kadar en çok zararı duvarlar görse de en kolay yöntemle duvarlar temizleniyor.

Duvardaki kurum lekesi nasıl çıkar diye soruyorsanız yapmanız gerekenler çok kolay. Sobanın borusundan ya da bacasından etrafa is yağmışsa ve bu isler duvarda kalmışsa nemli bir bez yardımıyla isleri temizleyebilirsiniz. Duvardaki isler temizlenirken sizleri asla zorlamayacaktır. İs temizlerken ekstra bir ürün kullanmanıza gerek kalmaz. Herhangi bir bezi ıslatarak duvar temizliğini yapabilirsiniz. Duvarın boyasının yağlı boya ya da normal boya ile boyalı önemli değildir. Tüm duvarlarda ıslak veya nemli bir bez ile is temizliği yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey bezi çok bastırarak ovalamamaktır.

Eldeki Kurum Lekesi Nasıl Çıkar?

kurum lekesi elden nasıl çıkar

Kurum lekeleri soba kullanıcıları için büyük bir dert halinde. Oda içerisinde kolaylıkla yayılan isler aynı zamanda elde de leke bırakmakta. Eğer dikkat edilmezse bu leke koltuklara, halılara, duvarlara ya da kıyafetlere kolaylıkla bulaşabilmekte. Genellikle soba borularının çıkarılma ve temizlenme aşamasında soba isinin yayılması artmaktadır. Bu aşamada elinizin kirlenmesinden çok elinizi kesmemeye özen göstermelisiniz.

Eğer borulardan bir kesik alırsanız isten dolayı mikrop kapma ihtimaliniz yüksektir. Eldeki kurum lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız en etkili çözüm limon suyudur. Birkaç damla limon suyu ile elinizdeki siyah lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Eğer limon suyu kullanmak istemiyorsanız ılık su kullanarak elinizi bol köpükle yıkamanız gerekecektir. Eldeki kurum lekeleri hemen geçmeyeceği için yıkama işlemi biraz uzun sürebilir. Fakat öncesinde limon suyu kullanabilirseniz daha kısa sürede yıkamayı tamamlamış ve lekelerden kurtulmuş olursunuz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Bende böyle bir bilgi arıyordum nasıl yapılır diye gerçekten denedim oldu Allah razı olsun sizi takip etmeye devam edeceğim

  2. tebrik ederim güzel bir blog olmuş işime yaracağını bildiğim için siteyi yıldızladım tebrikler 👏👏👏

  3. Yaklaşık 3 senedir şömineli evde oturuyorum, şömine yakmak iyi hoş fakat duvarda kalan is lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünüyordum senelerdir. Çok teşekkür ederim yazınız gerçekten yardımcı oldu <3

  4. İs lekesi nasıl çıkar diye uğraşıp kesin bir bilgi bulmaya çalışıyordum çok güzel anlatılmış burda artık daha rahat yapabileceğim işlerimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu