Facebook Pixel
Trend

Kolajen Kilo Aldırır Mı? (Bilinmesi Gerekenler)

Merhabalar, ben Diyetisyen Nihal Gültepe. Bugün sizinle kolajen kilo aldırır mı? Sorusunun cevabını detaylı bir şekilde paylaşacağım. Gelin hep birlikte tüm başlıkları inceleyelim.

Kolajen Nedir?

kolajen nedir

Kolajen, insan vücudunda en çok bulunan proteinlerdir (toplam protein kütlesinin %30’u). Miller ve Matukas tarafından kolajen II’nin keşfinden bu yana, 26 yeni kolajen türü bulunmuştur. Amino asit dizisinden oluşan lifli bir protein olan kolajen, vücuttaki çeşitli doku ve organların yapısının korunmasında hayati bir rol oynamaktadır. Kolajen biyolojik ve fonksiyonel özelliklerinden dolayı gıda, kozmetik ve ilaç endüstrilerinde malzeme olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Deniz balıklarının derisi, pulu, kıkırdağı ve kemiği iyi kolajen kaynaklarıdır. Özellikle doku mühendisliğinde bir biyomateryal olarak deniz kolajeni, yaşlanma karşıtı ve kırışıklık karşıtı etki göstermektedir.

Kolajen Ailesinin Moleküler Çeşitliliği

Kollajenler üç polipeptit zincirinden oluşur. 28 kolajen türünün varlığının ötesinde, kolajen ailesinde çeşitli moleküler yapıların varlığından dolayı daha fazla çeşitlilik meydana gelmektedir. Aynı kolajen tipi için izoformlar ve iki farklı kolajen tipine ait bir zincirden oluşan hibrit izoformlar bulunmaktadır.

Kolajen Kilo Aldırır Mı?

kolajen takviyesi kilo aldırır mı

Kilo alma, gün içerisinde alınan kalorinin yakılan kaloriden fazla olması ile gerçekleşen bir durumdur. Bir protein olan kolajen alımının kilo artışına neden olması söz konusu değildir. Aksine sağlıklı kilo vermeyi sağlayarak yağsız kas kütlesinin kazanımında rol oynamaktadır. Bununla ilgili ağırlık kaybı ve kolajen konusunda bir sonraki başlıkta yapılan çalışmaları okuyabilirsiniz.

Kolajen maddesi tek başına vücut ağırlığında bir artış meydana getirmemektedir. Kolajen takviyeleri de kilo almaya değil kilo vermeye yardımcı takviyeler olarak önümüze çıkmaktadır. Fakat bazı kolajen takviyeleri şeker veya tatlandırıcı ilavesi içerebilmektedir. Kolajen takviyeleri tüketirken şeker içerikli ya da tatlandırıcı içerikli ürünlerle karıştırılması halinde kilo alımına neden olabilmektedir. Bu nedenle Kolajen takviyesi kilo aldırır mı? düşüncesine sahip olan bireylerin kolajen takviyelerini, şeker içermeyen besinlerle ya da sıvılarla tüketilmesi önerilmektedir.

Kolajen ve Ağırlık Kaybı

2018 yılında Kore’de yapılan bir çalışmada yüksek yağlı diyet  ile beslenen farelerde kaykay derisinden elde edilen kolajen peptidin lipit metabolizması üzerindeki anti-obezite etkilerini araştırılmıştır. Kolajen ile beslenen gruplarda vücut ağırlığı artışı ve iç yağ dokusu ağırlığı kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur. Bu bulgular, kaykay kolajen peptidinin, yağ birikimini baskılayarak ve lipid metabolizmasını düzenleyerek anti-obezite etkilerine sahip olduğunu göstermiştir.

Başka bir çalışmada kolajenin karaciğerdeki lipid metabolizması üzerindeki etkilerini araştırılmıştır. Trigliserit ve toplam kolesterol seviyeleri kolajen grubunda önemli ölçüde daha düşük saptanmıştır. Ek olarak, Kolajen grubunda yağ asidi sentezi ile ilişkili hepatik proteinlerin ekspresyonu azalmıştır. Kaykay derisinden elde edilen kolajenin, yağ asidi ve kolesterol sentezinin azalttığı ve beta lipid (yağ) birikimini etkili bir şekilde baskıladığını göstermiştir.

Sonuç Olarak;

  • Kolajen vücuttaki temel proteinlerden biridir.
  • Kolajen, cildi daha esnek bir hale getirmektedir. Kırışıklıkları azaltır, kalp sağlığını korur, sindirim sistemini düzenler, gözü korur ve kemikleri güçlendirir.
  • Kolajen takviyeleri, içerisinde ilave şeker olmadığı sürece kilo aldırmaz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Diyetisyen Nihal Gültepe

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu