Facebook Pixel

Amino Asit Ne İşe Yarar? (Tüm Detaylar)

Amino Asit Nedir?

amino asit nedir

Amino asit, proteinlerin oluşmasındaki en temel faktördür. Sağlıklı bir bünyenin devamlılığını sağlamak açısından önemli bir noktaya sahiptir. Bu açıdan baktığımızda amino asit ne işe yarar sorunun cevabına net bir yanıt bulabiliriz. Aynı zamanda vücudumuzda bulunan kas yapılarının doğru bir biçimde gelişmesini sağlar diyebiliriz. Halk arasında bilinen en büyük özelliği de budur aslında. Ayrıca bağışıklık sisteminde de mutlak suretle gerekli olan bir takviyedir. Bu yazımızda sizlere amino asit ne işe yarar ve amino asit içeren besinlerden bahsedeceğiz.

Amino Asit Ne İşe Yarar?amino asit ne işe yarar

Aklınıza gelen her çeşit kas rahatsızlıkları için de uzmanlar tarafından tavsiye edilen amino asit, bireylerin vücutlarını zinde tutmak bunun yanında enerji sağlamak açısından oldukça önemlidir. Pek çok gıda maddesinde bulabileceğimiz amino asitler, kasların devamlı gelişimi açısından yüksek oranlarda protein sentezleyerek son derece olumlu etkiler sağlar. Bununla birlikte vücutta bulunan asit seviyelerini düzenleyerek, kişilerin çok daha sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Bu sebeplerden dolayı çeşitli spor branşlarındaki kişiler açısından yaygın olarak tercih edilmektedir. Sporcuların ihtiyacı olan kas gelişiminde ve vücut direnci noktasında almaları gereken en önemli takviyedir. Doğal besin maddeleri dışında ilaç olarak üretilmiş olan amino asitler, yine profesyonel sporcular ve sporla ilgilenen kişiler için ihtiyaç kaynağı olmuştur. Fakat onaylı olarak satılan ve kullanılan bu ilaçlar aslında uzman kişilerce pek tavsiye edilmemekte, öncelik olarak doğal yollara başvurulması kanaatindelerdir.

Amino Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Vücudun protein gereksinimlerini doğal yollardan en üst seviyede karşılayan besinlerin başında kesinlikle kırmızı et çeşitleri gelmektedir. Hatta Amino asit içeren besinler noktasında ilk sırada olduğunu söyleyebiliriz. Dana eti ve de kuzu etlerinden elde edilen kırmızı et çeşitleri, çok önemli katkılar sağlar. Fakat doğru bir şekilde pişirilmesi gerektiğini de unutmamak lazım.

Başlıca sporcular ve sporla ilgilenen kişiler tarafından öncelikli tercih olarak karşımıza çıkan kırmızı et çeşitleri, kemik ve kas yapısını geliştirme hususunda sıkıntılar yaşayan insanlar açısından da tavsiye edilmektedir. İkini sırada ise yumurta ve süt ürünlerinin geldiğini rahat bir şekilde söyleyebiliriz. Süt ve süt ürünleri, yumurta gibi besinler kahvaltı öğünlerinden eksik edilmemesi gereken gıdalar arasında yerini almaktadır.

En doğal ve en etkili amino asit takviyelerini her yaş grubunun rahatlıkla tüketebileceği şekilde özetlemek ve sıralamak gerekirse;

 • Kırmızı Etler

aminoasit-iceren-besinler-kirmizi-et

 • Yumurta

yumurta

 • Süt

 • Yoğurt

yoğurttaki amino asitler

 • Balık

amino-asit-iceren-besinler-somon-balik

Şeklinde olacaktır.

Aminoasit Besin Takviyesi Gerektiren Durumlar

Piyasada bulunan çeşitli firmaların, markaların üretmiş olduğu takviye proteinler enerji seviyelerini arttırmada, kas yapımını kolaylaştırmada etki sağladığını görüyor ve de duyuyoruz. Fakat uzman doktorların tavsiyeleri arasında bunları bulmanız pek mümkün değildir. Önerdikleri çok basit yöntemler elbette ki doğal gıdalardan elde edebileceğiniz protein takviyeleri olacaktır.

Genel bir şekilde toparlayacak olursak, vücudumuzun çok daha dirençli, enerjik ve sağlam olması bakımından en önemli besin faktörlerinden bahsettik. Farklı spor dallarında bulunan kişiler için sağladığı faydalara, protein gereksinimlerine de değinmiştik. Fakat amino asit besin takviyesi gerektiren önemli durumlardan da bu konuda söz etmekte son derece fayda var. Amino asit takviyesi gerektiren durumlar şu şekildedir;

 • Alzheimer hastaları ve hafıza zorluğu problemi yaşayanlar için,
 • Kanser hastalarında gerekli olan besin takviyeleri noktasında ve tedavi sonrası sürecinde,
 • Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerde son derece avantaj sağlayan besinler, daha sağlıklı ve sorunsuz bir uyku yaşamaları noktasında,
 • Saç dökülmeleri sorunlarıyla karşılaşan insanlar için gerekli olan amino asitler, bu tarz şikayetlerin önüne geçilmesi açısından son derece önem taşımaktadır.
 • Doğru besin takviyeleriyle sağlanan amino asitler sayesinde, çok şiddetli migren sıkıntısı yaşayan, migrenin dışında sık sık tekrarlanan baş ağrıları için mutlak suretle tavsiye edilmektedir.
 • Bahsetmiş olduğumuz besinlerin tüketimi sayesinde alkol bağımlılığından uyuşturucuyla mücadele noktasına kadar çok önemli rol oynamaktadır.
 • Cilt problemleri konusunda sıkıntılarla karşılaşanlar için… Erken yaşlanma, kırışıklık gibi durumlarla karşı karşıya kalınmasının önüne geçebilmek adına bahsedilen besinlerin vücuda takviyesi mutlaka yapılmalıdır.
 • Halsizlik şikayetlerinde, farklı bölgelerde oluşabilecek ağrıların yok edilmesi noktasında ve oluşabilecek yorgunlukların yaşanmaması adına tüketilmesi,
 • Son olarak sporla ilgilenen kişilerin etkili bir şekilde performans sağlaması, bahsetmiş olduğumuz amino asitlerin tüketilmesine bağlı olarak şiddetle tavsiye edilmektedir.

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu