Facebook Pixel
Trend

Minimalist Ev Tasarımı 101

Minimalizm Nedir?

Minimalizm, Minimalist son yıllarda karşımıza en sık çıkan kavramlardan; peki ya evlerimizde bu minimalizm yaşam felsefesini nasıl uygularız. Minimalist ev tasarımı nasıl yapılır? Sizler için bu konuyu ele aldım.

Karmaşık şeylerin güzel olduğunu düşünmek insanların ortak yanlışıdır.

-Descartes   

Minimalizm için ‘sadecilik’ diyebiliriz. Minimalizm de görünüş, aslında bir değerdir. Eğer bir işlevi yoksa, o zaman bu malzeme görünüşe dahil edilmemelidir. Bu felsefenin kurallarından en önemlisi gelen bir şey, gitmesi gereken bir şey anlamına geliyor olmasıdır… Gereksiz eşyalarınızı özgürleşmenize engel olarak görmeyi başardığınızda, bu felsefeyi çok daha kolay evinize uygulayabileceğinizi söyleyebilirim. Yapılan araştırmalara göre içinde bulunduğunuz fiziksel alan ve zihinsel durumunuz arasında bir ilişki var. Bu felsefeyi benimseyen kişiler tüm hayatları dışında yaşam alanlarını da bu felsefeye göre tasarlıyor. Böyle bir ortamda bulunmak, zihinsel olarak sade, yalın, net ve dinç bir zihne sahip olmanızı sağlıyor. Ayrıca yine araştırmalara göre çalışma alanlarını bu şekilde dekore eden kişiler odak sorunu yaşamıyor.

Minimalist Ev Tasarımı Nasıl Yapılır?

Minimalizm, ev tasarımında son yıllarda yaygın olarak tercih edilen ama uygulaması bir o kadar zor olan stillerden biridir. Mümkün olduğu kadar şatafattan kaçınarak sadelik ve az eşyayla çok iş başarmaktır. En az malzeme ile en ekonomik sonuç elde edilir, sadelik esastır, düzen ve denge temaları ile sağlanır. Renk seçiminde ışığı yansıtan yumuşak renkler kullanılır. İç mekanda bunu sıkıcılıktan ve tekdüzelikten kurtarmak için tasarımda doku seçimleri ve renk seçimleri çok önemlidir. Çoğu detay renkler ile ilgilidir. Bu tasarımı yaşam alanınıza uygularken kendinize soracağınız en önemli soru bir eşyanın size ne kadar gerekli olup olmadığı ve yaşam kalitenizi etkilemiyor ise yani gerekli değilse o eşyayı kullanmamanız gerektiğidir.

Minimalist Tasarıma Nereden Başlamalıyız?

minimalist tasarim      minimalist tasarım    minimalist tasarım

 • Evlerinizi bu akıma uygun tasarlamak istiyorsanız öncelikle az ve gerekli eşya seçimleri yapmaya özen göstermelisiniz. Buna ek olarak nötr yada pastel tonlarını tercih edebilirsiniz. Az ve benzer renkler kullanmalısınız.
 • İskandinav tarz mobilya tasarımlarını tercih etmeniz size bu tasarımı uygularken kolaylık sağlayacaktır.
 • Kullandığınız soft renkleri açık renk ahşap mobilyalarla tamamlayabilirsiniz. Mekanınızda tekdüzelikten bu sayede kurtarabilirsiniz.
 • Her odada vurgu yarattığınız bir eşya olsun. Mekanda vurgu yaratmak istediğiniz aksesuar veya mobilya mekan içinde hiç bulunmayan renkte, biçimde veya dokuda olabilir ancak bunu minimum düzeyde tutmak önemlidir. Yani ufak bir tezat yaratarak tasarımınızı estetik ve sıkıcı olmayan bir forma dönüştürebilirsiniz. Aynı şekilde zıt renklere sahip koltuk yastıkları da istenilen görüntünün elde edilmesine yardımcı olacaktır…
 • Bitki ve farklı tasarımda saksılardan da çokça yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda farklı geometrik formları mobilya ve aksesuarlarınızda kullanmanız şık ve spor bir etki verecektir.

Unutmayın önemli olan bir denge yakalamak, istediğiniz rengi dengeli biçimde kullanabilirsiniz…

minimalist tasarım örnekleri     minimalist tasarım örnekleri

 • Olabildiğince az renk kullanmanız çok şık bir etki yaratacaktır. Tek ana renk üzerine o rengi destekleyecek ama ufak bir miktarda zıtlık oluşturacak diğer renkleri kullanabilirsiniz.

minimalist tasarımlar      minimalist tasarımlar

 • Sade ve yalın etkide farklı formlar kullanmanız da mekanda boyut etkisini arttırır.
 • Ayrıca yaşam alanlarınızı doğal ışık kaynağımız güneşi mekana en iyi alabilecek şekilde planlamalısınız.
 • Kalite ve ergonomi çok önemli.
 • Minimalist dekorasyonla birlikte kullanılan fütüristik parçaları tercih edebilirsiniz ancak abartmamaya gayret edin eğer size hitap etmiyorsa sadece görsellik için seçim yapmayın.
 • Seçtiğiniz mobilya, ev tekstili ve aksesuarların uzun vadede kullanabileceğiniz parçalar olmasına özen gösterin.

minimalist ev tasarımı nasıl olmalı       minimalist ev tasarımı nasıl yapılır

Eğer mevcut eşyalarınızı bu felsefe ile düzenlemek istiyorsanız şunu unutmayın. Yeni mobilyalar almanıza gerek yok. Gereksiz eşyalarınızdan kurtularak rahatlık ve konforunuzu öncelik yaparak ve bazı ufak dokunuşlarla bu çizgiyi yakalayabilirsiniz. Farklı mobilyalar, anlaşılmaz objeler kullanmanıza gerek yok. Düz, sade ve basit parçaları dengeli bir şekilde bir araya getirdiğimizde minimalizm ortaya çıkar diğer yapılacaklar ise sizin yaratıcılığınıza kalmış dengeli dokunuşlardır.

İç Mimar Gülce Yılmaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu