Facebook Pixel

Renk Paleti İtalyan iç Mimarisi

Gelin hep birlikte, kendinizi İtalyan iç mimarisi ile renk paletinde bulacağınız bir mekana gidelim. Belki bu mekan analizimiz düşündüğünüz bu tarz işletme, otel veya ev konseptinize bir ışık olur ve sizi tasarlarken heyecanlandırır…

İtalyan İç Mimarisi Örnekleri

CIAM’ a göre ‘Mimar; çağın realitesine ve ait olduğu toplumun ihtiyaç aynı zamanda amaçlarına iyice nüfuz ederek, eserlerini ona göre yaratan kimsedir tanımını yapmıştır.’ Bu tanım bize net olarak bu dönemin mimari yaklaşımını ve beklentisini de anlatıyor.

Ankara’ da İtalyan konseptli bir mekan, Luigi’ s Ristorante Bar. Mavi bir kapının iki yanındaki el yapımı porselen tabaklarla dolu vitrin ile karşılanıyoruz. Bu vitrin tasarımı henüz giriş kısmında heyecanlandırıyor ve bir merakla bizleri içeri yönlendiriyor.

renk paleti italyan iç mimarisi renk paleti italyan iç mimarisi

İtalya denince aklımıza Rönesans kültürü geliyor. Ve Rönesans sanat biçiminden etkilenen İtalyan dekorasyonu için sanat eserleri oldukça önemlidir. Mekanın karşılama  bankosundan sonra ahşap panel mavi duvarlar üzerindeki mavi nakış ile elde işlenmiş kanvas portre tablolar ortamı aniden bir sanat galerisine dönüştürüyor. İtalya sahillerinden turkuaz mavisi duvarlar, Rönesans ruhunu yansıtan sarı ve turuncu tonlarından, kiremit rengi  fasulye formundaki oturma grupları ahşap masalar ile iç mekanı oldukça sıcak kılıyor. Ve bu sıcaklık ile ,mavi ahşap paneller ve beyaz ithal seramik ne kadar tezatlık yaratsa da; tasarımda bir bütünlük sağlanarak sunulmuş bizlere. Ve siz bu tezatlığın içinde kayboluyorsunuz. Sağ tarafımızda kalan açık mutfaktan, domates soslarının kokusu geliyor. Beyaz kuvars tezgah üzerinde de İtalyan yemekleri enfes duruyor. Acıktık ama biraz daha mekan analizi yapalım.. Ne dersiniz ?

italyan iç mimarisi 3 italyan iç mimarisi 2

Fayans Seçimin Önemi

italyan iç mimarisi 10italyan iç mimarisi 11

Açık renk fayans kaplama kolonların üzerindeki mavi tonları işlemeler size Akdeniz havası hissettirirken, kapatma beyaz ve gümüş varaklı kartonpiyer tavanlar,  nikel sarkıt aydınlatmalar ile sizi ileride ki bara yönlendiriyor.

italyan iç mimarisi 8 italyan iç mimarisi 7

Bu arada  İtalya için şarap önemli bir unsur. Bu arada  İtalya için şarap önemli bir unsur.Ve mekan, ünite kullanmak yerine metrekaresinde şarap sergilemek adına yer ayırmış. Mekanın atmosferi buram buram İtalya kokuyor. Umarım kokuyu alıyorsunuzdur. Yerleştirme sanatı olarak bildiğimiz enstalasyon mavi çiçek bulutlar ile iç ve dış mekanı birbirine bağlayarak güzel bir geçiş sağlamış. Bizde botanik park manzaralı camekan terasa geçiş yapalım o halde. Oturma alanlarının orta kısmında bulunan bankonun üzeri için masaüstü Rönesans büst heykeller tercih edilmiş. Ve bazı büstler sarı ve turuncu renklerinde boyanarak , klasik çizgi modern bir şekilde yorumlanmış.

Açık alanın bir kısmında su kemerlerini anımsatan farklı bir iskelet sistemi kullanılmış. Bu iskelet sistemi mekanın bir kısmında bölücü görevi görüyor . Ve şarap mahzeni, banko ve aydınlatmalar için farklı bir perspektifle bakmamızı sağlıyor içeriye. Bu kadar inceleme ve az önceki sos kokuları bizi acıktırmış olsa gerek. Hemen tortellini söylemek için menüyü elimize alalım. Menüler de mekandaki konsepte uyarak önümüzde duruyor. Bir iç mimar olarak her detay bizler için çok önemlidir. Ve kaçırdığınız her detay tasarımınızın ruhunu zedeler. Bu yüzden asla önemli bulmadığınız her hangi bir dekorasyon parçasını sunumu vb. her hangi bir detayı tasarımda atlamayın. Çünkü tasarımcının başarısı detaylarına  verdiği önemde gizlidir. Mesela şuan masamıza gelen servis tabakları gibi.

Mavi ve tonları kullanılmış tüm bardak ve tabaklar farklı desenler olmasına rağmen size huzur veriyor. Her biri farklı bir motif ve işlemeleriyle  sanat eseri olarak sunum yapıyor. Ve masadaki mum ve çiçekler size sıcak ve lüks bir ortamda yemek yemenizi sağlıyor. Evet çoğu işletme mum ve çiçek kullanabiliyor. Ama detaylara önem vermeye devam ettiğiniz her tasarımda; sık kullanılmış materyaller ve objeler bile kıymetli ve yerinde gelir gözünüze.

İtalyan İç Mimarisi Konsepti İçin Farklı Tasarım Yaklaşımları Mümkün

italyan iç mimarisi 6italyan iç mimarisi 13

Evet bende ve sizlerde hatta bir çok insanda istenilen İtalyan iç mimarisi konseptini algılamamızı sağlasa da ; bazı detaylar daha gizli veya yorumlanarak yansıtılabilirdi. Örneğin dışarı alandaki metal su kemeri iskeletler fazlasıyla ‘ Ben buradayım! ‘ diyor. Ama unutmayın ki bu sadece bir yorum. Her tasarımcının farklı bir zevki ve perspektifi vardır. Noewe Mimarlık geçmişe ait mimari bir kültüre riskli bir bakış açısı getirmiş  ve tasarımcı perspektifiyle yorumlamış. Mekan fazlasıyla İtalyan sanat esintileriyle bezeli ve her ayrıntı ince düşünülmüş. Modern ve konsept tasarımlı bir restoran. Bir tasarımcı gözüyle farklı farklı yorumlanabilecek olsa dahi bir tasarıma başlamadan önce, istediğimiz tarza ve dönem mimarisine bizzat gitmeliyiz. Yapılan iyi bir araştırma size hem farklı bakış açıları ve ilham hem de keyifli çizgilerle ilerlemenizi sağlar. İstenilen atmosferin yakalandığını düşünüyor ve sizleri bir sanat galerisinde pizza yemeye davet ediyorum.

İç Mimar Ebrar Akın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu